recuperare postoperatorie fistula anala | Forumul Medical ROmedic

recuperare postoperatorie fistula anala

1314 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 43 44 ÃŽnainte ›
0
09-02-2015, ora 08:09
banal
Nu este medic/terapeut
banal
Buna, azi dupa 5 saptamani de la operatia de fistula am observat pansamentul, mesa din interior un pic murdara cu urme de treaba mare, am avut un scaun mai moale. La voi sa mai murdarit mesa ? Pana azi la mine nu s-a mai intamplat. Multa sanatate.
0
09-02-2015, ora 19:06
aida84
Nu este medic/terapeut
aida84
Banal, si la sotul meu am observat de vreo 2-3 ori niste urme, dar cred ca se mai intampla. Nu cred ca este motiv de ingrijorare.
Tu cand te mai duci la control? Poate ai noroc si data viitoare iti zice ca s-a vindecat si nu mai este nevoie de pansament in interior. Sanatate multa!
0
09-02-2015, ora 19:18
banal
Nu este medic/terapeut
banal
Maine sunt programat, sper ca totul sa fie in regula. La voi este totul ok? La voi cat mai este de adanca gaura din interior? La mine tot mai are 3-4 cm.
0
10-02-2015, ora 23:12
aida84
Nu este medic/terapeut
aida84
Asteptam vesti - cum a fost la control, ce a zis doctorul? Nu stiu exact cat de adanca este in interior rana, ca nu se vede, dar la exterior parca incepe sa se vindece. Asteptam vineri si noi sa vedem ce zice la control. Sa auzim de bine si sanatate multa!!
0
11-02-2015, ora 05:56
banal
Nu este medic/terapeut
banal
Buna, la mine dupa spusele doctorului merge foarte bine, ma mai pansez cu dermazin si nizoral ziua cu mesa iar noaptea cu, cutaden fara mesa si ca mai dureaza in jur de 2 saptamani pana la vindecare completa. Multa bafta si voua !
0
24-02-2015, ora 22:21
aida84
Nu este medic/terapeut
aida84
Buna banal, ai mai fost la control? s-a vindecat rana complet?
0
25-02-2015, ora 06:47
banal
Nu este medic/terapeut
banal
Buna, da am fost, merge bine mai trebuie sa ma duc odata saptamana viitoare si cred ca este ultima data, asa a spus medicul. La voi cum mai este ? Multa sanatate. Operatia nu s-a inchis definitiv mai este cam 1 cm in interior si la suprafata cat buricul degetului mic.
0
28-02-2015, ora 19:45
aida84
Nu este medic/terapeut
aida84
Banal, ma bucur ca esti bine. Si sotul meu este la fel. Am fost la control si mai are doar putin la suprafata sa se vindece rana. Sanatate multa!!!
0
18-03-2015, ora 08:14
banal
Nu este medic/terapeut
banal
Buna Aida, ce mai face sotul tau cum ii mai este, s-a inchis rana de tot ? Creme mai foloseste? La control va mai duceti? La mine inca nu s-a inchis partea de la exterior, d-l doctor a zis ca sunt vindecat dar ma mai chemat peste 2 luni, asa ca sunt un pic demoralizat. Sanatate multa.
0
18-03-2015, ora 21:34
cristi741
Nu este medic/terapeut
cristi741
Banal iti mai curge puroi sau se pateaza pansamentul?
0
19-03-2015, ora 10:55
banal
Nu este medic/terapeut
banal
Salut, Cristi nu mai am probleme de niciun fel cu mutdarirea pansamentului chiar ma simt k dar imi fac un pic de griji ca sunt chemat iarasi peste ceva timp
0
19-03-2015, ora 11:14
banal
Nu este medic/terapeut
banal
Scuze ptr greseli am un tel mai din prima generatie. La tine cat timp a durat vindecarea completa?
0
19-03-2015, ora 13:57
cristi741
Nu este medic/terapeut
cristi741
Banal, la mine a fost o fistula recidivata de 6 ori. A 6 -a oara m-a operat dl dr Andrei Sorin si m-am videcat in 7 saptamani. Sunt vindecat de aproape 4 ani. Dl dr mi-a spus sa mai intretin local cu creme 3-4 luni de la vindecare. La 6-8 saptamani m-a chemat pentru hemoroizi. Probabil ca tot despre asa ceva este vorba.
0
19-03-2015, ora 17:22
banal
Nu este medic/terapeut
banal
Ok.multumesc pentru raspuns. Si eu trecusem printr-un abces si noroc cu voi ce ati postat despre doctorul Andrei. Multa sanatate va doresc.
0
22-03-2015, ora 01:16
aida84
Nu este medic/terapeut
aida84
Buna Banal, scuze pentru intarzierea raspunsului. Sotul meu este ok, la fel i-a zis si lui sa mai dea cu unguente (dermazin si cutaden) timp de 3-4 luni, sa tina in continuare cont de ce mananca si sa mai vina la un control peste o luna jumate, la un control hemoroidal, pentru ca are si niste mici hemoroizi interni. Probabil de aceea te-a chemat si pe tine, dar nu a specificat. Pe el il mai jeneaza cateodata, simte ca il inteapa putin, dar in rest este foarte bine, vindecat (definitiv speram).
0
28-05-2015, ora 10:37
andry12
Nu este medic/terapeut
andry12
buna. m-am confruntat si eu cu aceasta problema si m-am operat la dl dr Sorin Andrei. La interior, rana s-a inchis dupa aproximativ 7 saptamani insa la exterior nu inca. dl dr mi-a zis sa ma dau o zi cu dermazin si una cu cutaden si sa vin dupa 2 luni la un nou control.
as vrea sa stiu cam in cat timp s-a inchis la voi orificiul acela extern. cam in cat timp s-a cicatrizat? si dk intre timp zona aceea a devenit mai sensibila sau un pic dureroasa? eu aseara, cand m-am spalat si m-am dat cu crema am observat ca ma doare un pic pe lateral si parca e mai tare marginea de acolo. nu stiu daca sa imi fac griji sau nu. nu vreau cumva sa recidiveze chestia asta, doamne fereste! am grija mereu sa curat acolo cu apa si sapun, mananc multe fructe si legume ca sa nu am probleme cu constipatia, ma dau cu cremele indicate de dr si pana acum am fost ok. si sper sa fiu ok si in continuare si sa se inchida si la exterior.
0
28-05-2015, ora 17:45
banal
Nu este medic/terapeut
banal
Salut andry, la mine s-a inchis definitiv la aproape 4 luni eu si acum mai dau cu dermazin si cutaden, pe mine ma mai jeneaza cand e nor afara si am si eu marginea un pic mai tare. Eu trebuie sa mai merg pentru hemorioizi dar mai astept sa mai treaca ceva timp. Am fost si eu chemat la fel, la aproape 2 luni sa vada cum merge. Acum sunt ok. Multa sanatate. Referitor la constipatie beau foarte multe lichide aproape 4 litri pe zi iar cand mai fac cate o exceptie adica mancare mai de oameni sanatosi si cate un sprit iau seara inainte o lingura de ulei de parafina.
0
04-06-2015, ora 13:09
bad bad
Nu este medic/terapeut
bad bad
Acum doua zile m-am operat ÅŸi eu de fistulaanala gradul 3 la dl. dr. Sorin Andrei.
Ce sa va spun? Urmăresc forumul de o luna. Datorita discuţiilor de de aici am hotărât să cer oconsultaţie şi la domnul doctor S.Andrei. Mi-a placut stilul dansului si am hotarat sa fac operatia la clinica Mediproct. operatia a decurs ok. Parerea mea ca omul e pe problema- stie exact ce face. Ma felicit ca am ajuns din prima la dansul si nu am mai trecut prin alte experiente. Sper ca totul sa fie ok. Durerile...moderate, nu pot spune ca m-am urcat pe pereti!
0
04-06-2015, ora 13:52
bad bad
Nu este medic/terapeut
bad bad
Nu cred ca are nici o legatura cum arata clinica si unde e situata cu pregatirea medicului desi e greu sa treci peste idei preconcepute- de obicei asa se intampla- si eu am avut o indoiala la inceput- dar totusi clinica chiar nu arata rau!( mai grav e cand mergi intr-o clinica din aia care arata impecabil si dai de un medic 'cu capu' intre urechi')
Am citit CV- ul dr. S.Andrei de pe site-ul Mediproct- (puteti trage singuri o concluzie de acolo)
M-a convins discutia avuta cu dl. dr. cand mi-a zis ca o sa imi faca anestezie locala pentru a putea controla mai bine reactiile muschiului ( sfincterului) ca nu cumva sa il lezeze. Mi- a zis ca dansul asa lucreaza nu te adoarme, te 'termina' in 5 minute si apoi te trezesti cu incontinenta, muschi sectionati...
O buna bucata de timp am crezut ca e reclama la greu pe forumul asta pentru ca prea erau toate ok!Fiecare e dator sa se intereseze si sa faca cea mai buna alegere. Sincer ma felicit ca am ajuns de prima data aici, fara sa faca altii experimente pe mine.
0
04-06-2015, ora 14:21
bad bad
Nu este medic/terapeut
bad bad
Partea buna a forumului este ca pe mine unul m-a determinat sa cer o consultatie ( o a doua parere) la dr. S. Andrei ( tineam legatura cu un alt medic si aveam o programare la operatie la o alta cinica- programare pe care am anulat-o. )
Ceea ce cred ca nu e foarte ok este faptul ca vad aici diferite persoane care cer parerea altora cum sa se panseze...etc. cred ca pentru asta ar trebui intrebat strict doctorul- mie mi-a dat cartea de vizita cu telefonul personal. Fiecare operatie si persoana are particularităţile ei si cred ca doar doctorul care are dosarul fiecaruia si consemnează in el toate interventiile si tratamentul post operator este in masura sa dea cel mai bun sfat. In timp ce eram in holul de asteptare s-a intamplat sa observ cum mai multe persoane sunau secretara sa ii povesteasca diverse si sa ii ceara sfatul. Aceasta ii indruma catre medic- si bine facea!
0
04-06-2015, ora 15:44
andry12
Nu este medic/terapeut
andry12
bad bad, si mie mi-a dat dl dr o carte de vizita cu nr de telefon si chiar l-am sunat la inceput de vreo 2 ori caci eram foarte panicata si imi era teama sa nu gresesc ceva. insa dupa aceea nu am mai avut nevoie caci mergeam destul de des la control si puneam toate intrebarile acolo, pe loc. chiar dk toata lumea a intrebat de pansat aici (si eu, ca si tine, am citit forumul integral), sa stii ca am observat ca instructiunile dr au fost cam aceleasi. dar binenteles, intotdeauna e mai bine sa intrebi dr direct dk ai o nelamurire. dar uneori poti relationa cu parerile expuse aici, ajuta. eu de ex as vrea sa stiu daca dl dr a dat si altora exercitii de contractie a anusului caci mie mi-a zis sa fac asta de 1000 de ori pe zi, ca sa il citez exact :)
0
04-06-2015, ora 22:51
bad bad
Nu este medic/terapeut
bad bad
Mda andry, poate ca ai dreptate. Azi am fost la control si mi s- a spus ca e ok. Si mie mi- a zis ceva de genul sa ma concentrez sa relaxez muschii...
Cand ma gandesc ca voi povestiti ca aveti 7 saptamani trecute de la operatie sau chiar mai mult si eu am abia doua zile...Acuma depinde de fiecare, unii se vindeca mai repede...depinde de organism. Chiar sunt curios ( un termen cam nepotrivit 'curios' in contextul dat) si eu peste cat timp voi fi apt sa merg normal...etc.
0
05-06-2015, ora 11:04
andry12
Nu este medic/terapeut
andry12
Cred ca in prima saptamana e mai greu, dupa aceea te obisnuiesti. Mie in prima sapt imi tremurau picioarele de fiecare data cand trebuia sa merg la baie caci stiam ca urmeaza calvarul cu spalatul si pusul pansamentului. Insa, pe saptamana ce trece si pe masura ce se mai vindeca rana, totul devine mai usor si pansamentele devin mai subtiri si mai suportabile. Eu in ultimele 2 sapt cu pansament, nici nu il mai simteam. Dar in primele 2 sapt, a fost cam aiurea. Plus ca mergeam de parca aveam un morcov in fund :)
Media de vindecare (la interior), din ce am citit si din ce mi-a mai zis si dl dr, este undeva intre 5 si 7 sapt. Depinde si de cat de mare a fost taietura. La mine a fost destul de mare, caci am avut 2 abcese si rana la interior s-a inchis in 7 saptamani. Acum astept sa se inchida si orificiul extern. O sa fie bine, ai sa vezi. Daca urmezi indicatiile dr, ai grija cu igiena locala si pui pansamentele corect, o sa intri in media de mai sus cu siguranta.
0
05-06-2015, ora 11:08
andry12
Nu este medic/terapeut
andry12
banal, poate mai citesti forumul. vroiam sa te intreb, de curiozitate, cum ti s-a inchis tie orificul extern. s-a astupat la suprafata sau s-a inchis tot asa, dinspre interior spre exterior? nu imi dau seama cum ar trebui sa se intample. eu in continuare pot introduce degetul acolo, spal zona, dau cu crema. bine, parca nu mai pot introduce degetul foarte mult, cum faceam inainte, dar oricum, intra. cateodata am senzata ca gaurica aceea o sa ramana vesnic acolo dar sper ca nu! :(
0
05-06-2015, ora 11:39
banal
Nu este medic/terapeut
banal
Salut, se inchide din interior catre exterior, dar mai ramane cel putin la mine ca sa intelegi un fel de, , scuar, , adica parca e luata o bucatica mica de acolo care se sesizeaza doar la palpare. Asa ma simt excelent dar ti-am zis definitv cam dupa 4 luni am terminat cu ea.
0
13-06-2015, ora 08:36
bad bad
Nu este medic/terapeut
bad bad
Salutare!Am fost la controlul de o saptamana dupa operatie si dl. doctor mi-a spus ca e ok. In legatura cu igiena-atentie! Mie mi-a zis sa ma spal cu apa cu sapun (sanosan) amestecat in ea( fac amestecul apa cu sapun lichid Sanosan-direct in bideu dupa ce pun dopul-exact ca intr-un lighean) si apoi SA NU MA CLATESC CU APA SIMPLA DE LA ROBINET! Sa sterg spuma ramasa cu un prosop!Am recitit discutiile de pe forum si am vazut ca unii se clatesc cu apa simpla-ceea ce cred ca e gresit-apa aceea contine microbi( cand ma gandesc la ce apa infecta e pe conductele din Bucuresti ma ia groaza-noroc ca nu stau acolo)
Cam 6 zile dupa operatie a fost un chin-mereu gaseam ceva sangeriu pe pansament. Am avut la 4 zile o sangerare- am sunat doctorul- mi-a spus sa stau linistit sa ma pansez. In a sasea seara am avut inca o sangerare- m-am pansat si am mers la culcare cu dureri si usturimi. A doua zi dimineata- minune! Durerile disparusera si m- am simtit pentru prima oara mai bine.
Acum ma pansez din ce in ce mai bine- m-am pansat singur de la inceput!
De cateva zile aplic inainte de pansare metoda'digitala'- introduc initial crema
si apoi pansamentul cu betadina si crema.
Bafta!
0
13-06-2015, ora 20:20
andry12
Nu este medic/terapeut
andry12
Si mie mi-a zis dr sa ma spal cu apa si sapun Sanosan si asa am si facut. Dar m-am clatit si cu apa dupa caci de partea asta nu mi-a mentionat nimic. Eu luam sapun pe deget si asa dadeam acolo, clateam si dadeam din nou cu sapun pana scoteam degetul curat. La sfarsit clateam cu dusul. Nu am avut nici o problema (sangerari). Dar in primele 10 zile am avut scurgeri destul de abundente din rana, purtam un tampon. Dar m-a avertizat doctorul ca asa o sa se intample. Probabil ca te-ai lovit si tu de asta. Pansamentul nu cred ca are cum sa iasa curat complet avand in vedere rana deschisa. Cel putin nu asa devreme dupa operatie.
De usturime sufeream in prima jumatate de ora de la punerea pansamentului cu betadina. Dar cred ca era din cauza ca acolo era rana si betadina e un dezinfectant, deci ustura. Dureri nu am avut doar imi era extrem de incomod cu pansamentul pus. Cel putin in primele 2 sapt. Dupa aceea a devenit suportabil pt ca a inceput sa fie mai subtire.
Nu stiu insa cum ai reusit sa te pansezi singur..eu am avut ajutor. Am incercat odata singura si mi-a dat un pic sangele, m-am speriat si am renuntat. Sincer, eu nici nu m-am putut uita sa vad ce si cum arata locul ala acolo. Imi ajungea ce simteam la spalat, nu vroiam sa si vad. Acum e ok, se vede doar un orificiu mic care tot sper sa se inchida total in curand.
Cu pansatul singur cred ca depinde mult si de localizarea ranii. Mie doctorul mi-a recomandat sa rog pe cineva sa ma ajute ca nu o sa pot singura ceea ce am si facut.
0
13-06-2015, ora 20:27
bad bad
Nu este medic/terapeut
bad bad
Da am avut si eu scurgerile alea naspa- purulent- sangerii. Cred ca e reactia organismului la arsura cu laserul ( cauterizare) Bine ca s-au dus...
0
26-07-2015, ora 22:22
deceeu
Nu este medic/terapeut
deceeu
Am avut şi eu o operaţie de fistulă perianala la domnul doctor Sorin Andrei. A fost acum 5 zile de la poştărea asta, momentan nici o durere majoră doar disconfort, am urmat ce mi a spus medicul dar cu spălatul e mai greu. Mă spăl în lighean cu apă cu dalin dar nu e destul, nu mă clătesc şi nu mă şterg doar laş să se usuce acolo şi schimb pansamentul. Nu este destul şi o să vină cineva să mă şteargă pe rană cu apă oxigenată dar pansamentele le aplic singur. Operaţia nu este chiar aşa de adâncă şi sper să mă vindec mai repede. Voi cum mai sunteţi, s a vindecat la voi ? Şi cât a durat ?
0
27-07-2015, ora 10:40
banal
Nu este medic/terapeut
banal
stai linistit, aplica tot ce spune doctorul si este ok. multa bafta.
Adaugă un comentariu / răspuns
1314 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 43 44 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • OperaÈ›ia nu se închide - ghidul pacientului operat
  • Un nou scor prezice cu acurateÈ›e riscul de insuficiență hepatică postoperatorie
  • Umflătură după operaÈ›ie (umflăturile postoperatorii)
  • Un simplu test ocular poate identifica pacienÈ›ii la risc de disfuncÈ›ii cognitive postoperator
  •