recuperare fizica dupa histerectomie totala

25-05-2011
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
o persoana cu hist.totala, anexectomie bilat.poate face exercitii pentru abdomen? dupa cat timp de la interventie??
20 comentarii
0
26-05-2011, ora 03:48
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
Vasi, sper ca nu e vorba de tine, dar oricum pt a inizia sa faci abdominale, trebuie sa se inchida bine operatia, sa nu supureze(are tub de dreanaj?);Operatia trebuie tinuta curata, fara coji;sa fie pansamentul facut zilnic.Apoi mai depinde de cate varsta, kg are persoana, cata masa grasa, la cat timp de la operatie a inceput mobilizarea, iese cu scaun, da gaze?Daca totul e ok, ar putea incepe dupa o luna(ma indoiesc ca va putea rezista), o va durea, asa ca se va opri, nu trebuie sa se forteze, isi poate redeschide operatia la efort.Vindecarea la suprafata e mai rapida deoarece mediul e uscat, in schimb in interior fiind mediul umed, vindecarea e mai lenta(de aceea ni se poate parea ca e complet vindecata de la suprafata, dar in interior..)
Mai devreme de 1 luna sa nu se apuce, iar cand o va face sa o faca gradual si daca se poate folosind o burtiera, sau ceva care sa tina stapanita.
Sanatate multa.
0
26-05-2011, ora 10:24
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
multumesc mult.
0
03-06-2011, ora 22:38
alexandravet
Nu este medic/terapeut
alexandravet
si eu am facut o astfel de operatie dar doar acum dupa 9 luni am inceput sa fac putine exercitiu fizic.Am intrebat doctorul si mi-a raspuns afirmativ.dar de abdomene nu am intrebat insa cred ca merg facute dar usor.
0
03-06-2011, ora 22:39
alexandravet
Nu este medic/terapeut
alexandravet
Am si eu o intrebare, dupa o astfel de operatie ai luat in greutate ?cat ai de la operatie?
0
04-06-2011, ora 12:54
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna, n-am luat in greutate, am 3 luni si jumatate de la operatie.as vrea sa mai slabesc macar 3-4 kg.cred ca m-as simti mai usoara.
0
04-06-2011, ora 22:31
alexandravet
Nu este medic/terapeut
alexandravet
draga VASI61 eu in timpul razelor si in perioada de covalescenta am slabit, acum am luat in greutate usor pe parcursul ultimelor 3 luni dar acum sunt la greutatea pe care o aveam inainte de a fi diagnosticata, doar ca imi e teama sa nu iau in greutate mai mult. Multumesc pt raspuns. Multa sanatate iti doresc.
0
05-06-2011, ora 21:04
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
multumesc de urari Alex, daca vei manca cat de cat sanatos, cu siguranta iti vei pastra greutatea.trebuie sa incercam sa ne protejam din acest punct.iti doresc sanatate si mult noroc.
0
17-12-2011, ora 19:35
iacob_merry
Nu este medic/terapeut
iacob_merry
Buna seara.Am facut si eu o astfel de operatie si am o luna jumatate de cind m-am operat si mai am dureri si obosesc f repede nu prea am putere iar burta imi este amortita.Poate sa-mi spuna si mie cineva chiar nu avem voie sa facem nimic ca ne ia plictiseala. Multa sanatate.
0
17-12-2011, ora 22:18
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@iacob_merry, ai voie sa ai ceva activitati casnice usoare, in limita puterii, fara sa ridici mobila..., ai voie sa te plimbi...
Durerile de burta se vor diminua incet, incet, pe masura ce se reaseaza intestinele, se vindeca muschii abdominali.
Acum depinde si de varsta ta si de cat de complicata a fost interventia, de diagnostic.
Ai mare grija sa te protejezi de raceala.
Cu multa rabdare si cu ajutorul lui Dumnezeu vei trece cu bine peste aceasta perioada din viata.
MULTA SANATATE SI CRACIUN FERICIT !!
0
20-12-2011, ora 19:53
iacob_merry
Nu este medic/terapeut
iacob_merry
Mersi mult pt raspuns si pt urari la fel.
0
08-01-2012, ora 21:10
scufita rosie
Nu este medic/terapeut
scufita rosie
Buna seara, am 50 de ani, am suferit o operatie de histerectomie, cu anexectomie bilaterala acum un an si 4 luni. Am avut un chist borderline pe ovar. M-am recuperat destul de bine, am avut bufeuri si stari inerente menopauzei si le-am acceptat cu stoicism fara sa iau hormoni, desi doctorul chirurg mi-a recomandat plasturi. De cateva luni am inceput sa am dureri ale articulatiilor, indeosebi la degetele mainilor. Abia le pot misca dimineata. Am fost la un fizioterapeut, a zis sa-mi fac cateva analize pentru reumatism, dar au iesit bune, analizele. Oare aceste dureri de articulatii sunt cauzate de menopauza sau de alte boli?
0
15-01-2012, ora 18:51
iacob_merry
Nu este medic/terapeut
iacob_merry
Ar trebui sa-ti faci o calcemie sa vezi cum stai cu calciul poate ai o lipsa mare de calciu.
0
15-01-2012, ora 19:13
scufita rosie
Nu este medic/terapeut
scufita rosie
Multumesc pentru raspuns, dar calcemia este peste 9. Iau calciu 10 zile pe luna, oare ar trebui mai mult?De cateva zile iau Artrostop lady, dar am impresia ca retin apa in organism, iar articulatiile tot la fel ma dor!
Draga Iacob-merry, te sfatuiesc sa nu faci nici un efort cel putin 6 luni. Multa sanatate!
0
04-02-2012, ora 20:14
iacob_merry
Nu este medic/terapeut
iacob_merry
Mersii mult la fel.
0
07-02-2012, ora 20:17
CLAUDIA clau
Nu este medic/terapeut
CLAUDIA clau
Buna seara ! Ma numesc claudia am 50 de ani ( lumea imi da 35 ) ha ! ha ha... in fine... Vineri 10 feb ma operez si eu de aceasta histerectomie ! mi-e cam teama. Aveam ciclu hemoragic de vreo 2 ani si la ultimul chiuretaj biopsic (16 dec.) s-a luat aceasta hotarare pentru a evita inceputul unui cancer. Nu am fibrom, nu am rani, dar tratamentul cu duphaston nu a dat roade. Ma operez la Ellias !! vreau sa scap de tot stresul ! ce ziceti voi cele operate in acest sens???
0
07-02-2012, ora 22:46
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna seara Claudia, stai linistita, nu vei simti nimic, vei fi anesteziata.sigur, primele 2-3 zile un picut mai greu, dar vei invinge.roaga-te la Dumnezeu, lucrurile nu sunt complicate, vei scapa de stresul CM.
esti destul de tanara si refacerea va fi mai rapida.
mult curaj si astept vesti de la tine.
0
06-10-2013, ora 13:17
rica45
Nu este medic/terapeut
rica45
Buna ziua,
- Am 45 ani, 1, 60 mt, 77 kg, serviciu birou-calculator, 8-10 ore stat pe scaun.
- Pe 1 martie 2013 am fost operata (histerectomie totala + anexectomie bilaterala), operatie reusita, fara chimioterapie.
- Pe 18 martie am fost nevoita sa revin la serviciu, m-am descurcat foarte greu cat in picioare cat pe scaun, 4-5 ore pe zi.
- Timp de trei luni m-am chinuit sa stau pe scaun si din cauza pozitiei incorecte am reactivat o veche durere de coccis, care m-a tinut cam o luna (durere avuta in urma cu doi ani de la o cazatura in sezut pe ghiata).
- In luna iunie durerea s-a mutat in zona lombara.
- In iulie mi s-au umflat degetele la mana stanga si au inceput sa ma doara foarte tare articulatiile, neputand sa-mi indoi degetele in special degetul mic si degetul mare, am mers la reumatolog si in baza analizelor (HEMOLEUCOGRAMA - BUNE, VSH - 24, FACTOR REUMATOID - 44, 46, PROTEINA C - 7, 75) am luat ARCOXIA 10 zile, fiind suspectata de poliartrita.
- In august am revenit la reumatolog pentru investigatii dar cu aceleasi probleme si la mana dreapta si dureri de genunchi si coloana lombara. M-am internat 2 saptamani, timp in care am facut fizioterapie (INTERDYN, MASAJ SUNET), tratament cu REFEN injectabil, MYDOCALM si FAMOTIDINA, FASTUM GEL.
- Concluzie medic: Examenului clinic, biologic, radiologic (usoare osteofite la coloana si totul in regula la maini), TEST OSTEOPOROZA (T-score=-1, 3) nu au sustinut diagnosticul de poliartrita. Simptomatologia este interpretata ca o exacerbare a bolii poliartrozice dupa HISTERECTOMIE. Tratament dupa externare: VIMOVO 2/zi 5 zile, MILGAMMA 2/zi 10 zile, SINDOLOR GEL, apoi DONA 1plic /zi 20 zile.
- Dupa acest tratament am facut, din proprie initiativa, setul de 5 analize pentru reumatism/poliartrita la un laborator specializat, rezultatele fiind foarte bune: 1. CK/CPK (creatinfosfokinaza) = 60.00, valori referinta 24.00 - 170.00 u/l; 2. ANA ds DNA - IgG (ANTICORPI ANTI ADN DUBLU SPIRALAT tip IgG) = 30.60, valori referinta 0.00 - 40.00 UI/ml; 3. AC. ANTI CCP (AC. ANTI PEPTID CITRULINAT CICLIC) AC. ANTI CCP (AC. ANTI PEPTID CITRULINAT CICLIC) = 5.10, valori referinta 0.00 - 15.00 U/ml; 4. RF TOTAL = 13.50, valori referinta 0.00 - 25.00 U/ml; 5. ANA TOTAL (Hep2, dsDNA, ssDNA, Sm, RNP/Sm, SSA-Ro, SSB-La, Scl-70, Jo1, Centromer, Cromatina, Histone) = 14.50, valori referinta 0.00 - 20.00 UA/ml. Zilele urmatoare voi reveni la reumatolog cu aceste analize.
- Mentionez ca inainte de operatie nu am fost bolnava, spitalizata pentru ceva grav, doar in copilarie cu amigdalita si operatie de apendice la varsta de 15 ani. Am avut din adolescenta dureri usoare si umflaturi ale articulatiilor degetelor de la maini dar in episoade scurte, mai ales la schimbare de vreme. Primavara faceam episoade de anemie, astenie, lipsa de calciu.
- In final, dupa toate investigatiile facute, fizioterapie, tratament, ma dor mainile la fel de rau, nu pot indoi degetele, abia tin pixul in mana, scap lucruri din maini, ma dor genunchii si in general, am o stare proasta, cand vreau sa-mi scot bluza de pe mine si ridic mainile ma dor foarte tare toate oasele, cand ma ridic de pe scaun merg cu greutate cativa pasi pana imi revin, la fel cand ma dau jos din pat dimineata. In general fac ceva exercitii de intretinere si ceva bicileta fitness, in casa, dar dupa operatie am facut mai putin. Am luat Klimaktoplant 3/zi pentru substitutie, am bufeuri dese ziua si noaptea, am luat cateva kg in greutate dupa operatie. Nu vreau sa iau nimic pe baza de hormone.
- Rog respectuos si multumesc anticipat oricarui medic care poate sa ma ajute cu o explicatie, interpretare, sfat, recomandare tratament la cazul meu. Astept parerea persoanelor care au o problema de sanatate cat de cat similara.
Va doresc tuturor multa sanatate!
0
07-02-2014, ora 22:08
inell
Nu este medic/terapeut
inell
Rica draga, a trecut ceva timp de cand ai scris. Sper ca intre timp s-au mai rezolvat din probleme. Eu cred ca toate problemele tale au aparut din cauza faptului ca ai inceput serviciul atat de repede. Ma si mir cum ai putut. Eu am 6 saptamani de la operatie si inca nu ma simt in stare sa merg la servici, tot munca de birou.
Daca vei mai scrie, poate mai povestim.
Sanatate.
0
27-10-2017, ora 07:21
turkishlady
Nu este medic/terapeut
turkishlady
Nu e voie nici de exerciții fizice abdomen, nici ridicat. Nici sex ! Timp de recuperare 6-8 luni sau chiar 1 an.

Aveți grija !
0
14-02-2019, ora 14:08
Georgip
Nu este medic/terapeut
Georgip
Doamnelor, am si eu nevoie de sfatul vostru...

Pacienta de 60ani cu cancer de vezica urinara, 6 citoscopii in 2 ani. Ultima biopsie curata in noiembrie 2018. In 24 decembrie 2018 la RMN apare tumora de col uterin, se face PAP si biopsie. Se recomanda histerectomie totala. Nu stiu daca si anexotomie...

Pacienta este din Constanta, iar urologic a fost tratata la Cluj. Pentru citoscopie veneam la Cluj cam la 6-8 luni.

Daca accepta operatia tot in cadrul Institutului Oncologic din Cluj, nu stim ce urmeaza. Programarea ar fi pentru 15 martie, deci am pleca acasa sa revenim peste o luna... si nu este usor...

Intrebarea mea este, cam la ce intervale va fi chemata pentru consult postoperator?

Sa luam in considerare operatia la Bucuresti? Dar la ce medic? Suntem in panica totala.

Multumim anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: