recuperare dupa operatie de condropatie condil femural

15-02-2010
cristina_ina
Nu este medic/terapeut
cristina_ina
Buna ziua

Am 25 de ani, si de cateva zile am facut artroscopie pt traiectorie ruptura menisc extern in zona mediana, doar ca in urma interventiei am fost diagnosticata cu condropatie condil femural intern stg std II-III outerbridge. sinovita reactiva. S-au practicat foraje de revascularizare, debridare, sinovectomie, lavaj si rezectie partiala de corp hoffa.
Mi s-a spus ca 6 sapt nu am voie sa pun piciorul jos, timp in care port si o orteza. Mai trebuie sa fac ceva infiltratii in genunchi (cu synvisc).
Intrebarea mea ar fi: in cat timp as putea sa reincep sa alerg (obisnuiam sa alerg 6-10 km de 3-4 ori pe saptamana, uneori si in fiecare zi), si, daca incep sa am cam aceleasi simptome si la genunchiul drept, e posibil sa fie nevoie de interventie chirurgicala?
Va multumesc anticipat.
1 comentarii
0
28-02-2010, ora 22:36
kinesio
Nu este medic/terapeut
kinesio
Buna seara cristina_ina

Dupa parerea mea aceasta operatie este una destul de grea si este foarte important sa nu iti fortezi genunchiul repede.Problema cea mare este condropatia ( artroza )std. 2-3 din 4 posibile.Asta inseamna ca din pacate cartilajul tau este destul de"subtire".Daca fortezi prea repede ti se umfla imediat genunchiul.Dupa ce vei avea voie sa-ti pui piciorul pe pamant si iti vei putea indoi genunchiul fara dureri cca.100-110 grade ai putea urca pe bicicleta ergometrica dar fara sa pedalezi inpotriva rezistentei ! ( cel putin la inceput ).Dar pana atunci drenaj limfatic daca este umflat, incordari izometrice ale muschiului qvadriceps.In momentul in care medicul iti da voie sa pui piciorul pe pamant cu cca. 20 kg atunci poti intra in bazinul de inot cu toata greutatea ta ( sa mergi normal in apa si nu sa inoti !!! ) daca apa iti ajunge pina la piept. Daca a-si fi in locul tau nici nu ma-si gandi la alergat cel putin 1-2 ani.
Dar acum am eu o intrebare. Cum de ai condropatia pe femurul intern ? ai cumva picioarele/genunchii in " 0 " = genu varus ? ptr. ca maijoritatea fetelor au genunchii in "X ".
Dar ceea ce nu inteleg este faptul ca ai fost operata si cu rezectie partiala de corp hoffa, ceea ce este sub rotula si nu prea are de a face cu artroza femurala. Dar poate medicul ti-a diagnosticat mai multe probleme.
Mult succes la vindecare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.