recuperare dupa operatie de bypass

25-05-2010
oanamagdalena
Nu este medic/terapeut
oanamagdalena
Tatal meu in varsta de 69 de ani a facut in luna mai un bypass, operatia fiind o reusita dpv al medicilor.
Desi operatia a reusit tatal meu nu se simte bine. Asputea sa spun ca se simte mai rau decat inainte de operatie. Are stari de sufocare, ameteli, stari de anxietate si panica ca se sufoca in somn, paloare a fetei, oboseala.
Am tot sperat ca sunt manifestari trecatoare dar din zi in zi devin si mai accentuate. Are ca tratament urmatoarele medicamente: aprovel, aspirina, spironolactona, crestol, preductal. Poate sa fie de la vreo tabeleta? Pot fi manifestari psihosomatice?
Ce ma sfatuiti sa fac?
Am facut si markeri endocrini (TSH si T4) pentru ca am banuit are manifestari provocate de hipotiroidism. Mentionez ca in august 2009 tata a fost operat de ginomastie provocata de crestere a cantitatii de prolactina. Poate sa aiba vreo legatura?
3 comentarii
0
27-05-2010, ora 19:15
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie sa se intoarca la cardiolog pentru controlul la o luna.medicul chirurg cardiolog trebuie sa fie informat despre starea lui.
0
27-05-2010, ora 19:55
oanamagdalena
Nu este medic/terapeut
oanamagdalena
Am fost si i-a facut EKG holter, la efort si din punctul de vedere al medicului cardiolog este ok.
0
29-05-2010, ora 21:18
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
E prea devreme pentru a fi purtat din nou la cabinete si investigatii, chiar daca s-ar banui o serie de dereglari endocrine.dar nu cred. Trebuie sa stea linistit, sa nu intre in panica caci ce a fost mai greu a trecut, iar daca totusi zilnic e nelinistit si sunt probleme trebuie vorbit din nou cu medicul cardiolog pentru a suplimenta medicatia cu un anxiolitic sau a reevalua situatia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: