recuperare dupa fractura femur periprotetica

29-03-2014
claudiaedi27
Nu este medic/terapeut
claudiaedi27
Buna ziua, ma numesc Claudia, am 36 de ani, datorita unei luxatii congenitale de sold care ajunsese sa-mi dea si o scurtime la membrul drept de 6 cm acum 11 ani la varsta de 27 ani mi s-a implantat o proteza totala necimentata de sold di titan in totalitate...totul a decurs bine...chiar am si lucrat...am nascut un copilas..acum in varsta de 8 ani...pana cand nenorocul meu a fost sa ma accidentez atit de grav incat am revenit in spital de data asta pt fractura de femur exact sub proteza...cam la jumatatea distantei dintre capul protezei si genunchi...a fost un miracol ca nu s-a deplasat proteza si nici genunchiul nu a fost afectat..
Cu toate astea se pare ca nu am fost destul de norocoasa...accidentul s-a intamplat acum 2 luni si un pic pe 25 ianuarie si pt ca drumurile erau inchise din cauza zapezii eu am fost nevoita sa stau imobilizata doar intr-o atela gipsata cu anticoagulante si calmante timp de 5 zile pana cand am fost transportata la bucuresti unde am fost operata de urgenta-diagnosticul fiind fractura periprotetica inchisa femur drept vancouver C si se intervine chirurgical practicandu-se reducere si osteosinteza cu placa, 6 suruburi si niste serclaje sau cabluri din cate mi-a explicat dl profesor dr.
Problema mea este genunchiul insa...fractura la momentul asta arata radiologic bine..osul nu este deplasat...s-a format foarte putin calus osos..mai am de asteptat in jur de 3 luni am inteles si chiar mai mult pana la refacerea completa a fracturii dupa care urmeaza scoeterea implantului dar genunchiul nu-si mai revine.
Am facut mobilizari pe un aparat-KINETEK-de aproape 40 zile-ajung la flexia genunchiului de 65 grade pe el-fac aproximativ 3-4 ore pe zi in 3 sedinte dar mobilitatea o am doar vreo 15 minute dupa aceste mobilizari pasive...dupa aceea iarasi nu se mai flexeaza decat ff putin...am citit si am inteles ca este vorba de redoare articulara, aderente musculare...totusi nu se vad prea multe progrese...fac flexii la marginea patului atat cat pot...pun si greutate pe picior(1kg)..incerc sa-mi incordez muschii si sa imit pedalatul pt a-mi mentine tonusul muscular...dar ma chinui asa de 2 saptamani de cand mi-a fost scoasa atela gipsata si ma pot deplasa cu ajutorul cadrului fara sprijin in membrul operat..
Intrebarea mea este-imi voi reveni in totalitate?imi voi recapata flexia genunchiului peste 100 grade?ce as mai putea face?in cat timp voi scapa de aceste aderente...am inteles ca ele se formeaza mereu.
Astept raspunsuri si sfaturi de la d-tra cu mare interes, va multumesc!
6 comentarii
0
29-03-2014, ora 20:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cazul este foarte complex si nu poate fi discutat in absenta dosarului radiologic, in absenta examinarii clinic etc.
Teoretic aveti un mare potential de recuperare a mobilitatii genunchiului, printr-un efort masiv timp de caeva luni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-03-2014, ora 22:27
claudiaedi27
Nu este medic/terapeut
claudiaedi27
Multumesc d-le doctor pt raspunsul d-tra promt.ingrijorarea mea este sa nu raman cu genunchiul inchilozat...exista si aceasta posibilitate cred...am inteles ca totul depinde de exercitiul fizic dar nu stiu ce as mai putea face in afara dde asta, am inteles ca initial a fost vorba de o hemartroza a genunchilui...mi s-a scos 750 ml sange de la locul fracturii dar implicit si din articulatia genunchiului...oare asta sa fie cauza acestei limitari a miscarii?
De asemenea la controlul de acum 10 zile mi s-a spus ca nu mai poate fi vorba de hemartroza ca am fost curatata, atunci de ce se intampla asta?exista un alt tratament care m-ar putea ajuta(infiltratii in genunchi, fizioterapie)Am inteles ca exista un aparat diapuls care m-ar putea ajuta in consolidarea mai rapida a fracturii dar nu stiu daca m-ar putea ajuta ceva si la genunchi.Ma sperii atunci cand vad ca pe marginea patului piciorul se lasa in jos la aproape 50 grade dar dupa putin timp iarasi se reduce flexia...parca ceva ma tine acolo..nu-mi da drumul mai mult...cum e posibil ca un genunchi care nu a fost afectat de cazatura sa nu se mai poata misca la numai 4 zile de la operatie decat la 30 grade...poate totusi e vorba de vreun ligament sau tendon care s-a scurtat sau lichidul sinovial nu mai produce lubrefierea..eu raman cu intrebarile in speranta ca d-tra va veti gasi rabdarea si intelegerea pentru a ma elucida in acest caz.Completez cu niste date care poate v-ar ajuta-am 36 ani, 165 cm si 50 kg.
0
29-03-2014, ora 22:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este mai mult decat evident ca nu se pune problema de medicamente, injectii, infiltratii, proceduri etc
Daca genunchiul nu este afectat post-traumatic (fracturi articulare, leziuni meniscale, cartilaginoase sau ligamentare), va veti recapata mobilitatea prin kineto-terapie sustinuta si indelungata.
Situatia se schimba fundamental in cazul unei leziuni traumatice articulare a genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-03-2014, ora 22:46
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Exista o solutie homeopata pentru stimularea formarii calusului, iti sugerez sa vorbesti cu un medic homeopat. Se poate administra SYMPHYTUM 200 CH in terapie pulsing ( se pun trei granule de Symphytum 200 CH in 11 lingurite de apa si se dizolva, apoi se dinmizeaza, atingand cu palma paharul de 3 ori; in prima zi, se ia cate o lingurita din solutie la fiecare 15 minute, in total 10 lingurite; va ramane o lingurita de solutie;in ziua uramatoare, se adauga in solutia ramasa inca 10 lingurite de apa, si 3 granule de Symphytum, se dizolva, se dinamizeaza si se ia o lingurita la 15 minute, in total, 10 lingurite; Sympphytum se administreaza astfel timp de 7 zile; se face pauza o saptamana si se mai repeta inca 7 zile tratamentul; administrarea se face la distanta de masa cel putin 30 minute). In plus, se administreaza Sarurile Schussler D6 - 3 granule de doua ori pe zi, 5 zile pe saptamana, inainte de masa, cu 30 minute, sublingual, timp de 3 luni.Trebuie sa iei si vitamina D, de exemplu VIGANTOLETTEN 1000, 1 tableta zilnic, si 1 tableta de Osteocare, zilnic, timp de 3 luni. Numai bine
0
30-03-2014, ora 11:08
claudiaedi27
Nu este medic/terapeut
claudiaedi27
Multumesc din suflet pt raspunsurile d-tra, as mai avea o intrebare.aceste leziuni posibile ale genunchiului se pot evidentia intr-un CT cu substanta de contrast pt ca RMN nu pot face din cauza implanturilor?
Precizez ca in tot acest timp am facut doar RX...multumesc!
0
12-04-2014, ora 15:06
claudiaedi27
Nu este medic/terapeut
claudiaedi27
Buna ziua, revin cu amanunte privind cazul meu.iata ca au mai trecut alte 2 saptamani.am continuat cu programul de gimnastica de care v-am povestit.dar nu stiu din ce cauza, ori am fortat in speranta ca daca fac mai multa miscare imi tonifiez mai bine musculatura-deci imi revin mai repede.dar rezultatul a fost ca NU mi-am marit nici un pic unghiul de flexie al genunchiului in schimb exact mai sus de genunchi...cam in dreptul tendonului muschiului drept femural si un pic spre partea laterala externa a coapsei mi-a aparut o umflatura...de dimensiunea unui ou de gaina dar nu atat de pronuntata si locul este ffff tare...cand apas acolo doare ca si cum as avea o vanataie.si este fff rigida...ma tine atunci cand incerc sa misc iarasi...ce poate fi?
Precizez ca inainte de acest episod atunci cand faceam gimnastica aveam exact pe partea externa a coapsei inferioare exact langa genunchi o senzatie de nedescris.nu stiu cum sa ma exprim sa ma fac inteleasa.simteam atunci cand flexam piciorul ca as avea ceva fff ascutit acolo care pur si simplu rupea din carnea mea sau din tendonul meu.durerea era atat de vie si de puternica si atunci cand simteam asa ceva imi dadeau lacrimile instantaneu.ff puternica si rapida..
Apoi dupa cateva zile m-am trezit cu aceasta umflatura..acum de cateva zile iau antiinflamatoare, stau linistita, fac o pauza de la programul de recuperare si stau cu gheata pe locul respectiv si vad ca s-a mai lasat inflamatia.dar nu stiu ce este acolo, si imi este frica ca ceva sa nu se fi rupt acolo iar acela sa nu fie un hematom.si imi este frica sa incep iarasi recuperarea, daca voi pati la fel?
Ce poate fi?ce ma sfatuiti?
Astept cu mare interes raspunsurile d-tra!va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: