recuperare degete mana

01-08-2012
cristina2707
Nu este medic/terapeut
cristina2707
Buna ziua.In urma cu 3 luni mi am taiat degetele 2-3-4-5 de la mana stanga partial..nu au cazut de tot..pachetele vasculare mai existau...diagnosticul a fost:Traumatism complex mana stanga cu amputatie incompleta cu ischemie subacuta index(nivelul AIFP).Fractura luxatie cominutiva intraarticulara AIFP medius.Fractura cominutiva diafiza FM deget 4, 5.Sectiune AE deget 2-3-4.Sectiune pat unghial deget 5.
S a intervenit chirurgical si s a efectuat TCP;reducerea fracturilor FM AIFP deget 2-3-4, FD deget 5 si imobilizare cu brose multiple;sutura AE deget 2-3-4;sutura plagilor;sutura pat unghial deget 5;imobilizare pe atela ghipsata.
In evolutie mi s a efectuat amputatie de necesitate index stang nivel col FP.
M am recuperat cat de cat bine, fac sedinte de kineto dar degetele nu se misca tocmai bine.Degatele 4-5 sunt mai mobile dar inflamate cata vreme degetul 3 este destul de rigid si drept-prea drept..si continua durerile.
Vroiam sa va intreb ce interventie chirurgical ar mai putea exista pentru degetele mele ca sa le pot mobiliza mai bine...eu stiu vre o proteza articulara a degetului?Ce mai pot face pentru mana?
Va multumesc anticipat
1 comentarii
0
25-04-2014, ora 01:11
Dr. Klara Bancila
Chirurgie plastica - microchirurgie reconstructiva, Bucuresti
Dr. Klara Bancila
exista solutii, insa este util sa va drsati unui chirurg plastician pentru aa vi se stabili conduita terapeutica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul