recuperare

23-06-2011
andy87
Nu este medic/terapeut
andy87
Buna, am 23 de ani am suferit o luxatie recidivanta de genunchi cu ruptura de ligament patelar, m-am operat acum doua luni, am fost imobilizata cu o orteza timp de 3 saptamani si dupa aceea am inceput fizioterapie ce continea tratament cu ultrasunete, laser si gimanstica medicala...dar recuperarea e foarte grea, adica se vad progrese foarte putine,...fac aceleasi exercitii ce mi le-a recomandat kinetoterapeutul dar nu pot sa indoi genunchiul decat foarte putin. Mi s-a spus ca la o operatie ca a mea, ar fi trebuit sa-l pot indoi mult mai bine, stiu ca musculatura piciorului e foarte slabita, mai ales ca nu sunt sportiva. Tin sa mentionez ca acum 10 ani am fost operata la celalalt picior, tot luxatie, nu am facut nici un fel de recuperare, dar copil fiind atunci, mobilitatea era alta si mi-am revenit destul de repede dar acum un an a sarit din nou genunchiul, dar s-a pus singur la loc, mi s-a spus ca am musculatura slabita, dar nu am mai mers la fizioterapie, si acum s-a intamplat si la celalalt...as vrea sa stiu, ce pot face in plus fata de exercitiile recomandate, daca exista vreun medicament sau de preferabil vreo crema ce ma poate ajuta sa imi recapat mobilitatea si elasticitatea, tinand cont ca eu nu am stabilitate acum pe nici un picior, imi este foarte greu pentru ca trebuie sa le recuperez pe amandoua, fiind ambele operate. Merg cu genunchiere cu intaritura in jurul genunchiului pe ambele picioare si deplasarea e dureroasa pentru amandoua. Sunt foarte dezamagita ca nu reusesc sa imi revin pentru ca mi se tot spune, chiar si medicul care m-a operat mi-a spus ca trebuia sa fac progrese mai mari. Mulumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul