recuperare AVC + acupunctura

05-04-2007
criminela
Nu este medic/terapeut
criminela
Fratele meu a suferit un AVC hemorogic anul trecut la varsta de 20 ani, in urma caruia a fost operat de urgenta si a ramas cu o pareza pe partea stanga.A urmat recuperarea in diferite spitale de recuperare dar am vrea sa incercam si altceva. Am inteles ca acupunctura ar fi o solutie pentru asa ceva, insa nu stim daca aceasta este cea mai buna optiune. Plus de asta s-a ingrasat cu 30 de kg..care in momentul de fata ii ingreuneaza miscarea(90 kg in total). Mentionez ca se poate deplasa cu un baston intr-un punct de sprijin, insa mana si-o poate misca din umar ( umar care in momentul de fata este dislocat de un an de zile datorita unei neatentii din partea unui kineteo-terapeut), din cot, insa nu si de la incheietura mainii. Degetele si le poate intinde doar in urma unui gest relex de intindere si de strans, poate strange dar foarte slab.
Va rog sa ne indrumati spre diferite centre de recuperare si sa-mi spune-ti daca varianta cu acupunctura este buna.
Va multumesc
3 comentarii
0
05-04-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Acupunctura ar putea ajuta. Progresele sunt însă lente, e nevoie de cel puţin 3 cicluri a câte 12 şedinţe. Pe fratele dv însă l-ar putea ajuta vârsta.
0
06-04-2007, ora 00:00
marian_crb
Nu este medic/terapeut
marian_crb
Cred ca fizioterapia este cea mai indicata actionand ca stimulator nervos si totodata hranind muschii atrofiati prin rolul trofic pe care o are.Depinde foarte mult de inplicarea fizio-terapeutului si de reactia sistemului nervos la prima sedinta.
0
24-04-2007, ora 00:00
ovidius
Identitate neconfirmată
ovidius
Dr Dumitrescu Ioan
Orice metoda este buna daca este corect administrata.

-*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: