rectitudinea coloanei vertebrale cervicale

31-10-2008
oni.ionela
Nu este medic/terapeut
oni.ionela
De cateva luni ma doare foarte tare capul si in acelasi timp vomit tot ce am mancat in ziua respectiva. Am fost la un neurolog si mi-am facut diverse analize: ct cerebral, eeg, radiografie coloanei cervicale, analize sange, sumar urina, urocultura, ecografie, pt tiroida.
In final am aflat ca am sinuzita maxilara stanga pt care voi lua antibiotice, vitamine si mai mi-a gasit o rectitudine a coloanei cervicale(nu inteleg bine scrisul de pe rezultat si eu asa inteleg: rectitudinea colc. ingustarea ep.intre vertebrele c3-c4, c4-c5, c5-c6). Doctorul de specialitate mi-a spus sa incerc 15 zile CELEBREX si sa ma duc la el iar, dar pe internet am citit ca in unele tari a fost retras dupa piata si deja imi este frica sa incerc asa ceva. Ar trebui sa cer si o a doua parere ? Ce rezultate voi avea daca folosesc acest medicament? Toata viata va trebui sa iau medicamente pt asa ceva ? Am mai auzit ca se poate face si gimnastica recuperatoare dar in cazul meu (24 ani) nu mai are efect.
Ce trebuie sa fac ? Sunt ingrijorata din cauza medicamentului si daca toata viata voi avea dureri de cap din cauza cervicalei ?
Va multumesc.
3 comentarii
0
01-11-2008, ora 04:54
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Probabil de mica ai dormit pe pat tare sau fara perna si iti place sa dormi pe spate.Cine ti-a spus ca la 24 de ani nu mai poti face gimnastica recuperatorie, a gresit.Vei avea periodic dureri mai accentuate sau mai difuze de cap si uneori amorteli ale mainilor.Cand dormi foloseste o perna mai mare, mai voluminoasa, care sa-ti intre si sub gat, sa-l sprijine.Apeleaza la un fiziokinetoterapeut si fa cu el terapie de 2-3 ori pe an.El te va invata ce fel de miscari ale capului si gatului sa faci si sa le repeti zilnic acasa.Inainte de a incepe miscarile capului si gatului maseaza zona cervicala cu un gel relaxant [Tonifor].Intr-adevar, in unele tari europene si in SUA am auzit si eu ca Celebrex e retras de pe piata ;Dar sunt o multime de antiinflamatoare care-l pot inlocui. farmaciile sunt pline cu ele.Sa maninci inainte de a le lua. Fizioterapia te va ajuta mult.Numai bine!
0
04-11-2008, ora 17:05
oni.ionela
Nu este medic/terapeut
oni.ionela
Multumesc pentru raspuns.
Am decis ca voi incerca sa fac si gimnastica speciala. Va voi tine la curent despre rectitudinea pe care o am eu. Acum sunt in cautare de un centru specializat in gimnastica recuperatorie sau fizioterapie, dar un loc unde studentii au gratuitate, deoarece eu sunt studenta la zi si nu lucrez.

Multumesc !
0
09-02-2011, ora 11:02
aly78
Nu este medic/terapeut
aly78
Am facut o radiogarfie la coloana cervicala si mi-a dat urmatorul rezultat- rectitudine cu tendinta la inversarea curburii fiziologice.
Am fost trimisa de un doctor neurolog pentru ca am dureri foarte mari de spate si cap(in ceafa), cu stari de voma si ametili.O sa fac si un RMN cerebral sa vedem daca este alta cauza a durerilor de cap.
Va rog sa ma ajutati pentru ca nu stiu ce inseamna acest lucru si cat de grav este.
Se poate trata sau o sa raman asa cu durere toata viata.
Multumesc si astept un raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.