rectitudine de profil vertebral cervical

05-08-2008
issa_h
Nu este medic/terapeut
issa_h
Buna ziua,
saptamana trecuta mi-am facut o radiografie la coloana si doresc daca este posibil, o interpretara a rezultatului.
'rectitudine de profil vertebral cervical;pensare discala si angulatie minima posterioara la nivel c4/c5;c5/c6;mici osteofite marginale adiacente'
multumesc!
4 comentarii
0
05-08-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua.
Exista modificari degenerative, dar nu mari, ale coloanei cervicale.
"Rectitudinea" inseaman coloana mai dreapta decat este normal (este o pozitie pe care pacientul a ia ca sa evite durerea). "Pensare discala" - spatiul dintre vertebre este mai ingust decat normal. "Angulatie posterioara" - spatiile dintre vertebre sint mai ingustate in partea din spate, probabil ca sa compensati pentru aceasta ingustare aveti pozitia de "rectitudine".
"Osteofitele marginale" sint ciocurile osoase care se formeaza pe langa vertebre.
Oricum, angulatia este "minima", osteofitele sint "mici".

Probabil aveti dureri de cap si in zona cefei. Se poate continua cu RMN de coloana cervicala, care vede mai bine decat radiografia ce este acolo, dar daca il platiti dvs. costa cam 2 milioane si jumatate.

Ar trebui antiinflamatoare si fizioterapie, eventual Milgamma daca durerea merge in maini.

Multa sanate!
0
06-08-2008, ora 00:00
issa_h
Nu este medic/terapeut
issa_h
Va multumesc pt. raspuns!
0
23-05-2011, ora 21:13
cristina98
Nu este medic/terapeut
cristina98
am facut o radiografie la coloana
1 rectitudine de profil, osteofite marginale posterioare(cervicala)
2 rectitudinecol verteb lombara, ovalizare disc vert l4-l5, pensarea disc l5-s1
imi puteti spune ce inseamna si ce tratament se ia
va multumesc
0
07-06-2011, ora 16:39
asmera1980
Nu este medic/terapeut
asmera1980
Buna. Am fost diagnosticata cu rectitudine de profil a coloanei vertebrale lombare. Minima scolioza Dextroconcava. Hernii intraspongioase la nivelul paltourilor vertebrale L2, L 3. Spatii discale radiologic normale. Puteti sa imi spuneti va rog care ar fi tratamentul de urmat? Multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.