recomandari centre de recuperare fizica

10-05-2008
floricelu02
Nu este medic/terapeut
floricelu02
in 4 decembrie 2007 tatal meu in varsta de 43 de ani a fost victima unui traumatism cranio-cerebral prin cadere de la acelasi nivel la Spitalul Militar din Timisoara, dupa ce i s-a recoltat sange.A fost transportat de urgenta la Spitalul Judetean Timisoara, aflandu-se in coma de gradul 3, cu hematom extradural si subdural fronto-parietal drept, si fractura de os parietal drept.In timpul interventiei chirurgicale intrase deja in coma de gradul 4.Pe 6 decembrie, in urma unui RMN cerebral, are loc o a doua interventie unde pt evacuarea unui alt hematom.Chiar daca la inceput medicii nu ne dadeau nici o speranta, in prezent tata este destul de bine, este acasa, dar a ramas cu o hemiplegie stanga spastica si hemipareza dreapta spastica(partea dreapta o poate misca, in schimb partea stanga nu).In urma unor recomandari, mama si tata au fost la Oradea, Baile Felix pt recuperare, urmand sa mearga din nou pe 16 iunie.As dori alte sugestii si opinii pt recuperarea lui(clinici de recuperare sau alte sfaturi utile).Astept orice parare.Multumesc!
4 comentarii
0
05-06-2008, ora 00:00
adico
Nu este medic/terapeut
adico
Din cate stiu, fara sa fie specialitatea mea, capacitatea de recuperare a functiilor creierului e foarte mare. Zonele care sint functionale, adica vii si active, pot prelua, intr-un timp variabil, de cateva luni sau ani, functiile centrilor distrusi. Kinetoterapia, pasiva la inceput, si masajul, sint esentiale. Incet-incet i se cere pacientului sa faca efortul constient de a incerca sa mobilizeze singur diferite grupe musculare. Sprijinul familiei si al prietenilor e vital, ca sa evitati sau sa atenuati depresia si anxietatea. Sansele de reusita sint si mai mari daca o sa fiti optimisti si, mai ales, foarte perseverenti. Succes !
0
05-07-2008, ora 00:00
ottosangel
Nu este medic/terapeut
ottosangel
As dori sa aflu mai multe despre despre Baile Felix.Poate cineva sa-mi spuna ceva despre conditiile de acolo, care este costul unei zile petrecute in acest centru de recuperare si un nr. de telefon?Va multumesc!
0
01-10-2008, ora 00:00
monica maier
Nu este medic/terapeut
monica maier
tot in 4 dec. 2007 sotul meu de 33 ani a avut un accid. rutier a ofst in coma profunda 3 sapt. nu a avut operatii pe creier doar creierul a fost zdruncinat, nu ne-au dat nici o sansa medicii dar acum este destul de bine dar a ramas cu o semipareza dreapta dar dupa cura cu cerebrolisyn merge aproape perfect fara ajutor dar nu are putere in mina si picior dar acum prezinta o lipsa de interes fata de orice si f. depresiv si nu stiu daca se va mai reface psihic, va rog o parrere.mersi
0
01-02-2013, ora 10:13
trabant
Nu este medic/terapeut
trabant
a scapat ieftin. taica-miu a murit la 5 zile dupa operatia unui astfel de hematom.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.