recidiva hernie disc de 2 ori cer o parere

20-06-2014
alexutz_suk
Nu este medic/terapeut
alexutz_suk
BULETIN DE INVESTIGATII DATA EXAMINARII: 12/06/2014
RADIOLOGICE MEDIC TRIMITATOR: FARA TRIMITERE

NUME: PIETRARU ALEXANDRU
CNP:
DATA NASTERII: 29/03/1990

EXAMINARE RM

REZULTAT:

Examinare IRM a coloanei vertebrale lombare T1-T2 IRM sagital si T2 axial.
Spatiul L3-L4, L4-L5, L5-S1 evidentiaza :
Pierderea semnalului T2 al discurilor intervertebrale din spatiile L4-L5
si L5-S1.
Modificari post-operatorii in spatiile intervertebrale L4-L5 si L5-S1 cu
hemilaminectomie dreapta in spatiul L4-L5 si hemilaminectomie bilaterala
in spatiile L5-S1.
Protuzie discala intracanalara migrata in caudal pe linia mediana din
spatiul intervertebral L4-L5 cu mici conflicte discoradiculare
intracanalare cu radacinile L5 de ambele parti.
Protruzie discala intracanalara medio-laterala dreapta in spatiul L5-S1 cu
important conflict disco-rdicular intracanalar cu radacina dreapta S1.
De semnalat modificarile de fibroza post-operatorie epidurale in
vecinatatea zonelor de himilaminectomie.
Cordonul medular explorat, conul medular si coada de cal au aspect IRM
normal.

CONCLUZII: Modificari post-operatori vertebrale lombare. Hernie discale
recidivate.


asta este rezultatul rmnului cer un sfat ar insemna a 3 operatie.ceea ce nu intetelg este cum poate recidiva de 2 ori pe aceeasi parte, , , , tin sa mentionez ca am respectat tot ce mi-au recomandat medicii dupa a 2 operatie.mai aduc la cunostinta si faptul ca am fost sportiv de performanta am practicat kaiac 10 ani.momentan nu am dureri foarte mari doar o mica stare de disconfort...am fost la 4 medici care mi-au recomandat sa ma operez pt a 3 oara si chiar sunt in ceata total pt ca imi este frica sa nu recidiveze iar...mai aduc la cunostinta faptul ca nu am scolioza sau alte affectiuni ale coloanei si ca sunt operat de 2 ori pe l4-l5 l5-s1
6 comentarii
0
25-07-2014, ora 22:58
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
nu va suparati da unde vi s-a operat o hernie de disc L5-S1 cu laminectomie la 20 si ceva de ani?
laminectomie duce indirect la o instabilitate a coloanei.
un disc intervertebral operat va fi intotdeauna mai sensibil ca unul intact, sansele la recidiva sunt statistic mult mai mari ca pentru o hernie primara.
daca un etaj a fost operat de 2 ori (mai ales daca s-a facut o laminectomie) la a 3. operatie trebuie luat in calcul mai degraba o spondylodeza decat o simpla renucleotomie
ce vi s-a propus pentru a 3. operatie?
0
26-07-2014, ora 03:11
alexutz_suk
Nu este medic/terapeut
alexutz_suk
la spitalul bagdasar arseni de domnul profesor ciurea jean...mentionez ca sunt operat pe ambele discuri de 2 ori si acum este a 3 recidiva cum sar spune
0
26-07-2014, ora 03:12
alexutz_suk
Nu este medic/terapeut
alexutz_suk
ambele etaje au fost operate de 2 ori l4-l5 l5-s1
0
26-07-2014, ora 03:14
alexutz_suk
Nu este medic/terapeut
alexutz_suk
prima operatie in anul 2010 iar a doua in 2012
recidiva find pe aceeasi parte de fiecare data.si inca ceva nu am scolioza...la neurochirurg cand am fost a spus cutut iar pt ca alta solutie nu exista am refuzat si am inceput sa fac acopunctura ma simt mult mia bine mai am dureri dar suportabile..a si neurochirurgul mi-a spus ca sunt o minune medicala pentru ca la ce am acolo inauntru merg nirmal si mobilitate normala doar o mica slabiciune la efort pe degetele de la piciorul drept exceptand dureriele


mi-a spus ca pacienti cu problema mea au venit la dansul mergand cu cadrul
0
26-07-2014, ora 11:11
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
din moment ce a fost facut acolo o hemilaminectomie L4-4 si laminectomie L5-S1 (desi intotdeauna trebuie sa fim precauti cu parerea radiologilor despre metode chirurgicale, ei vazand numai o imagine si niciodata o operatie cateodata aprecieaza gresit ce a fost facut acolo) spatiu exista. canalul spinal in acest moment nu are practic o limita posterioara pe partea dreapta la nivelul L4-5 si deloc la L5-S1 de acea este spatiu pentru hernia de disc, acesta nu producand acelasi simptoame pe care le-ar produce fara laminectomie. canalul acesta trebuie sa inchipuiti ca un inel de cam 15 mm, in care este o structura nervoasa de cam 7-8 mm, daca inelul este intact si langa nerv apare inca o hernie de sic de 1cm atunci evident spatiul va fi insuficient. la Dvs insa o parte (posterioara) a inelului lipseste si astfel nervul se disloca usor in directia in care are spatiu suficient si de acea nu este sub presiune. laminectomie pe termen scurt pare a fi un avantaj, insa problemele vor apaea cu timpul.
problema majora este ca laminectomie slabeste stabilitate coloanei, nu va aparea neaparat o scolioza, poate sa apara si o spondylolistheza (din pacate radiologul nu spune nimic despre corpii vertebrali L4-5-S1 daca sunt aliniate bine sau a aparut o treapta, sau eventual numai edem intraosos - semn Modic I-II care ar fi indicii pentru o instabilitate).
de acea la persoane tinere (si nu numai) preferabil este nucleotomia microchirurgicala (cu microscop) interlaminara cu pastrarea laminei, evident pot aparea cazuri in care acesta nu este posibila.
din moment ce nu aveti deficite neurologice majore indicatia operatiei este relativa. probabil musculatura bine dezvoltat stabilizeaza inca coloana. decizia operatiei este a Dvs, insa trebuie sa stiti ca 3 nucleotomii la acelasi nivel sunt deja la limita, la noi probabil ati primi o stabilizare prin spondylodeza.
0
08-08-2014, ora 22:35
alexutz_suk
Nu este medic/terapeut
alexutz_suk
fac acopunctura de 2 luni si deja a inceput sa se amelioreze am facut un rmn si am ramas surprins hernia de la l4-l5 sa retras complet cum nu stiu iar cea de pe l5-s1 avea cam 8mm iar acum are 4...am incercat acopunctura din curiozitate si in acelasi timp de frica unei noi operatii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: