realaptat

21-08-2009
motiana
Nu este medic/terapeut
motiana
buna ziua,

Acum 3 saptamani am luat 2 pastile de dosinex pentru ablactare si inca nu mi-a dispartut de tot lactatia. Intrebarea mea este daca este posibil dupa ce am luat aceste pastile sa realaptez? daca da, cum si ce anume trebuie facut?
Multumesc anticipat
15 comentarii
0
21-08-2009, ora 21:40
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Daca ati luat Dostinex pentru inhibitia/suprimarea lactatiei si tratamentul nu a dat rezultate, evitati alaptarea si contactati medicul.


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
22-08-2009, ora 15:01
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Consultati un medic homeopat. Nux vomica CH30 de la farmacie homeopata cate o granula zilnica timp de 3-4 zile poate antidota efectul medicamentului de mai sus.
De asemenea Camphora CH12.
0
22-08-2009, ora 15:28
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Granulele se sug...
0
22-08-2009, ora 16:03
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Scarface, si totusi, o singura granula nu este prea putin? Eu am facut un tratament homeopat pt trac-ul dinaintea interpretariilor vocale cu Gelsemium (mai demult) si datorita acestui fapt m-am documentat si tin minte ca homeopatul (dr. Cadar) mi-a spus ca o doza normala este de 5 granule daca sunt mari si 10 daca sunt mici! Ce parere ai??????? Si nu supte, ci tinute sublingual pana la topirea fireasca a lor...


Multumesc anticipat pt raspuns!


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
23-08-2009, ora 10:07
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nick: nu exista 2 homepati care sa aiba aceeasi parere cu privire la numarul de granule necesare !
Este un lucru care in homeopatie este total individiual si functioneaza in orice mod, din cauza ca remediul nu actioneaza cantitativ si informativ.
Daca vibratia intra in corp este absolut indiferent daca intra de la 1 granula sau de la 5.
Eu dau numai una singura daca este mare si 2 daca sunt mici pt. ca asa a functionat mereu la mine si este mai econimisitor.
Iara daca un homeopat spune altceva atunci trebuie sa-l intrebi de ce la prepararea si utliziarea dilutiilor LM se foloseste numai o singura granula mica cat un bob de mac !???

Iar diferenta intre supt si "sub limba" este in practica la fel de indiferent...
Trebuie sa sti ca remediile homeopate actioneaza si :
a) daca le porti in buzunar (se trasnmit prin aura)
b) daca le mirosi diluatia lor ( in ceva apa si alcool)
c) de la mama la copil prin lapte.
0
23-08-2009, ora 12:50
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
scarface si eu am facut tratament homeopat cand am fost insarcinata, pt greturi, in afara faptului ca nu si-au facut efectul, ma rog...nu la mine, eu tot 5 granule luam si nu 2!
Cand am plecat din Romania acum vreo 4 luni, fetita mea, din cauza raului de masina/drum lung, a facut un tratament homeopat cu Cocculus, Tabacus si Formula 4 homeopat, plus metroclopramid, dar cel homeopat are niste indicatii stricte pt ca altfel risti sa nu isi faca efectul, in sensul ca este interzisa atingerea granulelor cu mana, ele se pun intr-un capacel special, atasat cutiei cu granule si apoi administrate oral, este interzisa depozitarea lor aproape de tv, tel.mobil etc si se tin pe limba sau sub limba pana se topesc!Eu nu stiu de unde scoti toate chestiile astea, cu buzunarul, mana etc...In fine...
Te pup Nick!
0
23-08-2009, ora 18:26
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Multumesc pt rsp Scarface!
Pup Jackie...







_
DOAMNE AJUTA!
"Pentru credinciosi nici o dovada nu este necesara"
"Pentru necrediciosi nici o dovada nu este posibila"
Stuart Chase
0
24-08-2009, ora 09:48
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Jaq: Citeste cateve carti de homeopatie, studiaza cateva site-uri si o sa vezi ca datul cu parerea si prejudecatile celor care stiu decat din auzite de homeopatie sau au vizitat numai de cateva ori un medic homeopat nu au nimic de a face cu realitatea. Cea mai mare parte din ce am scris eu mai sus ai sus scrie chiar in Organonul scris de Hahnemann dupa care se orienteza toti homeopatii, daca tu nu l-ai citit nu este vina mea. De acolo le scot !

Eu daca as discuta cu un profi intr-un domeniu fara sa am habr de tema discutiei nu m-as articula niciodata de genul " nu stiu de unde le scoti tu pe astea" ca as risca sa ma fac de ras.

In afara de asta am specificat CLAR ca fiecare homeopat are teoria lui proprie despre numarul de granule necesar si NIMENI nu stie exact cat si cum ar fi CEL MAI BINE.
Cert este ca functionaza in orice mod si de aceea fiecare medic face dupa experienta lui prorpie

Functioneaza chiar si un sfert de granula de marimea unui bob de mac si daca o diluezi si potentezi in apa efcetul este si mai puternic decat la granula intreaga ! Ce zici de asta ?

Iar dupa cum am spus la dilutiile LM se foloseste nu mai mult de o granula de bob de mac diluata in apa din care se ia numai o lingurita!

Cert este ca daca cineva nu spala acest pahar cu apa fierbinte si bea din el dupa ceva timp risca sa primeasca simptomele remediului si cunosc catva medici homeopati carora li s-a intamplat acest lucru dupa ce au dat un remediu la un membru al familiei.

Ne-homeopatii nu pot intelege un lucru simplu, ca sunt obisnuiti cu medicamentele alopate: homeopatia nu functioneaza mai "tare" sau mai "bine" daca se iau mai multe granule deodata.
Nu este materia care actioneaza din aceste remedii ci numai spiritul materiei care consta dintr-o vibratie.

Un homeopat care da metroclopramid paralel cu remediile homeopate de mai sus NU MERITA acest nume ! Un medic care nu are incredere in remediile homeopate pe care le da si da paralel pt. siguranta si unul alopat, acel medic nu este un homeopat.

Daca scapai granulele in noroi si le-ai fi luat de abia dupa dupa 2 zile din noroi ele ar fi avut mai mult efect decat dupa luarea tabletelor de metroclopramid iar indicatiile cu privire la strictetea cu care trebuie luat remediul homeopat sunt ridicole atata vreme cat se da unui pacient paralel la remediile homeopate un medicament alopat care le poate bloca sau diminua efectul.

Homeopatii erau la inceput foarte exigenti caci nu stiau ce poate opri efectul lor. Dar realitatea arata
ca exigenta exagerata nu este neaparat necesara. Remediile sunt mult mai robuste decat se credea pe vremuri. Toate remediile care le dau eu le dau direct in mana de ex. si functioneaza.
Daca i le dai in gura si pacientul bea a 3 zi o cafea sau a baut cu 1 saptamana in urma o cafea, sau a facut o radiografie, etc, aceste lucruri sunt mult mai grave decat atingerea cu mana si comparatia lor chiar ridicola

Un singur medicament, chiar si un paracetamol este de milioane de ori mai periculos decat atingerea cu mana...

Se dau remedii homeopate in bere, alcool si cafea si acestea tot mai functioneaza, desi nu ar trebui.

S-au gasit remediile homeopate de la niste medici de acum 80 de ani si acestea tot mai functioneaza, remediile homeopate sunt practic indestructibile daca sunt pastrate corect (fara caldura si soare)

Cat despre undele radio, este imposibil de gasit un colt al lumii unde sa nu fie unde radio pe toate frecventele posibile iar intr-un oras situatia este chiar critica de la miile de antenele de gsm, celulare si WLAN-uri. Nici telefonatul cu celularul nu anihileaza efectul remediilor, dar poate incetini procesul de vindecare. Un celular insa nu este nimic in comparatie cu o singura tableta alopata.

Apropos, radio Nick: sensibilitatea ta la unde radio este vindecabila si iti poti construi singur un "aparat" radionic care sa elimine efectul celularelor asupra ta. Iti spun din experienta.
0
24-08-2009, ora 11:58
motiana
Nu este medic/terapeut
motiana
multumesc pentru raspunsuri, dar cred ca e prea tarziu. lapte mai este f putin si de 2 zile s-a instalat menstruatia. Nu cred ca se mai poate si oricum nu cunosc nici un medic homeopat. Multumesc inca o data.
0
24-08-2009, ora 12:47
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Aoleu, stai asa scarface ca ai inteles gresit!!In primul rand, NU un medic homeopat mi-a recomandat administrarea metroclopramidului cu homeopate!!I-am dat eu preventiv, pt ca drumul a fost destul de lung, vreo 4 ore cu avionul, plus cu masina de la aeroport acasa destul de mare!!Pe langa toate acestea, i-am cumparat si 2 bratari, care actioneaza sub forma de..acupunctura, care le-a purtat pe toata perioada calatoriei!!Eu de teama i-am dat si picaturile(nu tablete) de metroclopramid, pt ca fetita mea are doar 5 ani si i-am dat cam 7 picaturi la 8 ore, insa homeopatele, formula 4+cocculus din jumate in jumate de ora, iar tabacus doar la 8 ore!
Homeopatia nu ma intereseaza atat de mult, dar poate imi starnesti tu curiozitatea!! ;))))))))))))
Cat despre administrarea si pastrarea lor, asa mi s-a spus de la farmacia homeopata de unde le-am luat!!
0
24-08-2009, ora 15:12
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Da pai atunci a fost greseala ta, daca nu te intreseaza homeopatia nici nu o sa o aplici cum trebuie si degeaba o mai folosesti.
Acum nici nu sti ce a ajutat din cele 3 remedii homeopate concomitente (dintre care unul complex) plus un medicament alopat plus bratara...

Medicul homeopat ti-a dat intregul arsenal pt. rau de calatorie deodata, ceea ce iar nu se face in homeopatie...dar in fine...

Macar i-a ajutat copilului la ceva ?
0
24-08-2009, ora 16:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Scarface, hipersensibilitatea radiestezica o am de la... 100% Sahasrara...si NU este vindecabila!


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
24-08-2009, ora 18:24
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
scarface, da i-a ajutat copilului, in sensul ca nu am avut probleme pe drum cu raul!! :)
0
25-08-2009, ora 09:54
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nick: interesant cat de stoic poti sa fi cu bolile proprii si sa le declari pe toate nevindecabile din start.
Desi nu este deloc asa. Dar daca vrei sa suferi...treaba ta.
0
25-08-2009, ora 19:33
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
DA, afectiunile pe care le am, le am doar datorita unor greseli f mari din trecut si ma voi vindeca atunci cand va dori Dumnezeu, pana atunci ii voi multumi zilnic pt ele pt ca daca nu apareau in viata mea acum erau la alt level, mult mai jos! Sufar pt Dumnezeu-Fiul, pt ca si El a suferit pt noi pe cruce, eu de ce nu as face-o???

Multumesc mult pt preocupare, asta imi demonstreaza multe, printre care si o calitate cardinala f rara: altruismul! Toate bune...


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele și alăptarea
  •