reactii la xilina

19-06-2009
rizzom
Nu este medic/terapeut
rizzom
Buna ziua, problema mea e mai mult de ordin psihologic, sa explic care este situatia: Acum 3-4 ani mi s-a administrat un spasmolitic intravenos, probabil din cauza ca s-a facut prea repede injectia mi s-a facut rau, mi-a crescut foarte mult pulsul (nu se putea numara cate batai pe minut erau pt ca era foarte intens, aveam senzatia ca imi sare inima din piept) si mi-a crescut si tensiunea, pana la urma mi-am revenit, nu stiu daca a fost o reactie alergica sau una adversa din cauza acelui medicament, ce stiu eu e ca nu-l mai fac niciodata. Din toata povestea aceasta eu am ramas cu o frica excesiva fata de medicamente injectabile, chiar si de pastile imi este frica.
Ei, acum ca tot omul si eu am probleme stomatologice, cand ajunge medicul sa-mi faca anestezia ma apuca "dracii", fac o criza de anxietate de toata pomina, mi-e rusine de cei de la cabinet.
Pana la incidentul cu spasmoliticul am mai facut xilina de mai multe ori cand am fos la stomatolog, dar atunci nu mi-era frica de injectii:), si nu am patit nimic, acum insa de fiecare data cand ma duc la medic imi este frica mai ales ca am mai citit tot felul de informatii pe net despre medicamente si ce reactii pot data chiar si soc anafilactic, toate acestea nu mi-au adus linistea, ci cum era de astepata numai m-au facut mai tare sa-mi fie frica de medicamente.
Eu nu am facut niciodata test alergologic pentru xilina, dar probabil nici nu era nevoie din moment ce o tolerez bine si mi s-a administrat de mai multe ori fara probleme, am facut numai la novocaina cand eram mic si a iesit negativ. Intrebarea mea, cum deja probabil vati dat seama, este: este posibil sa am vreo reactie alergica la xilina, chiar daca mi s-a administrat de multe ori? sau pot sa ma duc linistit la stomatolog si sa nu ma mai gandesc la medicamente si efectele lor sau sa fac un test alergologic pentru xilina? ce sfat imi puteti da?
2 comentarii
0
21-06-2009, ora 17:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu, nu poti avea o reactie alergica la xilina din moment ce ai mai facut de multe ori anestezie cu aceasta substanta nu ai avut nici un fel de problema din partea ei.Intoleranta, reactia alergica si socul le faceai daca era sa le faci chiar dupa prima administrare injectabila.Acum cabinetele stomatologice au anestezice foarte bune, hipoalergenice, foarte bine tolerate si de maxima siguranta.Mergi linistit la stomatologie si stai calm caci nu se va intampla nimic. Acea reactie - probabil la No-spa - a fost ca urmare a administrarii prea rapide intravenos [ administrarea pe aceasta cale trebuia sa se faca intr-un minut, deci lent ], cu precautie, cu tine in pozitie culcata, tahicardia arata ca in 10-15 secunde spasmoliticul a si intrat in circulatia sistemica.Deci nu a fost o reactie alergica.
0
21-06-2009, ora 18:24
rizzom
Nu este medic/terapeut
rizzom
Va multumesc pentru raspuns. Sper sa ma ajute sa-mi depasesc frica si sa nu mai fac crize.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.