reactii adverse la sapunuri in zona intima?

07-09-2009
inimioara
Nu este medic/terapeut
inimioara
buna ziua!am si eu o intrebare:pot sa existe iritati intime datorita sapunului sau gelului de dus?dak da, as vrea sa stiu cum se manifesta.Pentru k eu am niste mankarimi in zona intima si nu stiu cum sa scap de ele, dak a-ti putea sa-mi recomandatii ceva naturist pentru ca nu pot merge la o vizita ginecologica in aceste momente.va multumesc
4 comentarii
0
07-09-2009, ora 18:47
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Da, puteti face alergii din cauza unor produse de igiena intima care nu au un profil hipoalergenic.
Va recomand spalaturi cu ceai de salvie si galbenele + o lingurita de bicarbonat de sodiu o data sau de doua ori pe zi.


Sfaturi practice pentru prevenirea mancarimilor vaginale:

* Pastreazati-va zona genitala curata si uscata;
* Evitati folosirea servetelelor umede colorate si parfumate, precum si baile cu spumante;
* Alegeti-va lenjeria intima din bumbac si eviti-o pe cea din materiale sintetice;
* Schimbati-va daca aveti lenjeria umeda, in special dupa ce ati facut sport;
* Evitati produsele de igiena intima;
* Consumati iaurt sau administrati-va tablete cu lactobacillus acidophilus, atunci cand luati antibiotice;
* Dupa defecatie, stergeti-va din fata spre spate ca sa evitati patrunderea microorganismelor in vagin;
* NU va scarpinati! Va veti inrautati situatia;
* Evitati contactul sexual in timpul tratamentului si pana dispar mancarimile;
* Consumati 2 catei de usturoi de 3 ori pe zi, zdrobiti sau tocati in salate, supe, ciorbe; alimente cu vitamina B (biotina, B 6 sI B 12); urmati un regim alimentar sanatos, bogat in magneziu, selenium, zinc, vitaminele A, C si E;
* Folositi o crema cu galbenele din cand in cand, ca metoda de prevenire a ciupercilor.


In speranta ca v-am putut fi de folos, cu placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
07-09-2009, ora 18:52
inimioara
Nu este medic/terapeut
inimioara
va multumesc pentru raspuns!
0
07-09-2009, ora 20:04
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
puteţi pentru spălat în zona intimă să folosiţi emulsie sau spumă numită Lactacyd, este cu acid lactic, la fel ca mediul vaginal... este pentru uz extern, nu se introduce în vagin, dar e cea mai bună şi poate face să treacă şi mâncărimile
0
22-10-2009, ora 10:52
tania09
Nu este medic/terapeut
tania09
eu personal imi fac infuzie de romanita si ma spal cu aceasta in zona intima...plus la toate o fac de 2ori pe zi.ma simt ft bine...romanita are efect antiseptic...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Potrivit unui nou studiu, cupele menstruale sunt o opțiune excelentă pentru gestionarea igienei menstruale
  •