reactii adverse ale Medrolului

24-01-2007
marinagianina
Nu este medic/terapeut
marinagianina
de 4 ani iau medrol pt o boala de colagen.au fost doze mari dar treptat scazute pana la 4mg. acum pot sa intrerup pt ca analizele sunt bune.vreau sa stiu:
-cum se intrerupe cortizonul
-ce se intampla daca am osteopenie-trebuie sa iau trat.?
-cataracta cortizonica poate disparea dupa intreruperea trat. cu cortizon?
-cortizonul poate da sterilitate?
-cortizonul poate reduce apetitul sexual?
am 32, sunt casatorita de 3 luni si nu stiu ce se intampla
2 comentarii
0
21-02-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Cortizonul se întrerupe numai sub supraveghere medicală continuă (adică la spital), deoarece efectele sevrajului cortizonic pot pune viaţa în pericol.
2. Dacă aveţi osteopenie situaţia se va ameliora după întreruperea (sub supraveghere medicală) a cortizonului. Perioada de refacere este de ordinul lunilor şi poate fi scurtată semnificativ cu ajutorul unui tratament. Deci, nu e obligatoriu tratamentul
3. În altă situaţie este catarecta cortizonică. Aici tratamentul este foarte recomandabil.
4. Sterilitatea nu face parte dintre numeroasele efecte adverse obişnuite ale cortizonului.
5. Da, poate reduce apetitul sexual. Acest efect secundar dispare la întreruperea cortizonului.
0
02-09-2010, ora 14:53
flory florentina
Nu este medic/terapeut
flory florentina
Buna ziua!
Am urmat un tratament de o luna si jumatate cu medrol pentru hernie de disc.Dupa terminarea tratamentului ma dor foarte tare genunchii si incheieturile de la solduri.Care este cauza si ce trebuie sa fac?
Multumesc si astept un raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.