reactie la praf si caldura

02-06-2008
Alina Dinica
Nu este medic/terapeut
Alina Dinica
ma confrunt de aprox 2 ani cu o eruptie pe piele (mai ales pe gat si tample) sub forma de bubite pline de un lichid alb, asemanatoare cosurilor. am observat ca am aceste eruptii cand intru in contact cu praf, dar si la caldura. sunt insotite de o senzatie de arsura la nivelul pielii. am fost la medici, am primit tratament pt alergii mai intai, apoi au tratat eruptia ca pe o micoza sau stafilococ. in nici una din situatii nu mi-a trecut. am observat ca cedeaza la dermovate (tata are psoriazis si am luat de la el). ma gandesc cu groaza ca vine vara si nu pot evita caldura.
3 comentarii
0
02-06-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca simptomele se manifesta mai ales in sezonul cald, este posibil sa fie vorba despre un prurigo estival, generat de expunerea la soare. Poate ar trebui sa aplicati dimineata pe partile descoperite o crema protectoare pentru ultraviolete, cu factor de protectie SPF 50+.
0
02-06-2008, ora 00:00
Alina Dinica
Nu este medic/terapeut
Alina Dinica
Multumesc pt. raspuns. Din pacate nu cred ca e vorba doar de caldura soarelui. Si caldura dintr-o incapere incalzita imi provoaca aceleasi reactii.
0
05-06-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Soarele emana pe langa razele ultraviolete, raze calorice, numite infrarosii. Aceste raze infrarosii sunt emanate de orice sursa de caldura, deci "din pacate" exista si o relatie cu expunerea la soare!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: