raspuns va rog frumos: cum sa administreaza anticoceptionalele

29-11-2007
iulia1904
Nu este medic/terapeut
iulia1904
am fost la un cabinet de planning si mi s-au dat niste anticonceptionale
lo-femenal.doamna doctor mi-a zis ca trebuie luate incepuand cu a cincea zi de la prima sangerare, deci a 5-a zi de menstruatie.eu stiu ca majoritatea anticonceptionalelor se iau in prima zi de menstruatie.este normal sa le iau in a 5-a zi?
si alta problema: e adevarat ca pot fi sangerari in timp ce iau pastilele? mentionez ca voi lua pastilele doar o singura luna.
va rog sa-mi spuneti cat mai multe despre aceste pastile si administrarea lor, intru-cat nu am gasit nicaieri un prospect.
multumesc!!!
8 comentarii
0
30-11-2007, ora 00:00
alinna
Nu este medic/terapeut
alinna
si eu iau aceste anticonceptionale sunt la prima folie si eu.Se iau din prima zi de ciclu pastilele, dak le-ai luat din urmatoarele zile trebuie sa te protejezi suplimentar 7 zile deoarece dupa 7 zile isi fac efectul.Dak le iei din prima zi esti protejata de atunci.Pot sa apara diverse reactii adverse:sangerari, greturi etc.
0
09-05-2009, ora 09:27
ady89
Nu este medic/terapeut
ady89
buna ziua!as dori si eu un raspuns in ceea ce privesc anticonceptionalele karrisa...dak am inceput sa le iau in prima zi a menstruatiei sunt protejata de la prima pilula?si de ce menstruatia a inceput sami vina mai incet sau mai bine zis rar...????va rog mult un raspuns
0
15-05-2009, ora 18:03
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
daca ai luat din prima zi de menstruatie karisa, da, esti protejata. Verifica ce scrie si pe prospect, eu iau Mercilon si acolo scrie clar ce trebuie sa fac in functie de cand le iau.

De la anticonceptionale se schimba un pic menstruatia, in sensul ca fluxul nu mai e asa de abundent, durerile premenstruale ar trebui sa fie reduse sau sa dispara de tot, menstra sa dureze mai putin. La mine nu prea se intampla, ma tine chiar 5 zile, dar la tine se pare ca e vorba de efectul anticonceptionalelor
0
20-05-2009, ora 15:08
ady89
Nu este medic/terapeut
ady89
si dak e prima luna knd iau...si nu fac pauza e vreo problema pt k sar putea sa imi vina chiar in ziua in care are soramea nunta si nu as vrea...
0
20-05-2009, ora 21:18
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
uite ce scrie in prospectul de la Mercilon: "daca este nevoie sa va amanati data de debut a menstruatiei puteti sa incepeti urmatorul blister imediat dupa ce terminati blisterul curent. Puteti continua cu acest blister atat timp cat doriti, pana la terminarea blisterului. Cand doriti sa aveti menstruatie intrerupeti administrarea comprimatelor. In timp ce utilizati al doilea blister puteti prezenta sangerari neregulate sau mici sangerari (pete) in zilele in care administrati comprimatele. Incepeti urmatorul blister dupa intervalul obisnuit de 7 zile fara comprimate."
0
20-05-2009, ora 21:39
ady89
Nu este medic/terapeut
ady89
merci...stiam ceva da nu eram sigura...da cred k tot mai bine ar fi sa las sa decurga totul normal...o sa vad eu...merci ink odata
0
24-05-2009, ora 13:02
ady89
Nu este medic/terapeut
ady89
as mai avea o intrebare.de cand iau karrisa am sangerari neregulate...si p prospesc scrie in primele 3 luni sunt tulburari de menstruatie...dak as schimba anticonceptionalele ar fi o problema??sa iau altele dp ce fac pauza aceea de 7 zile altele.as mai fi protejata???ce as putea lua???vreau un rasp rapid va rog
0
24-05-2009, ora 17:00
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
eu zic ca cel mai bine e sa-ti recomande un doctor ce sa iei in continuare, dupa ce ii povestesti cum te intelegi cu astea
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •