raspundeti va rog... am simptome asemanatoare cu balanopostita

04-08-2009
gabybaw
Nu este medic/terapeut
gabybaw
va rog sa ma ajutati. acum 2 zile in urma uniui contact sexual prelungit am observat urmatoarea zi simptomle descrise pentru balanopostita - inflamatia glandului si a santului dintre gland si preput - se manifesta mai sever cu aparitia unor bubite cu puroi care se pot sparge sau se usuca; in unele cazuri apare si o pseudomembrana alb-galbuie. Apar senzatii intense de mancarime local, dureri sub forma de arsura.
mam documentat un pic si am dat de forumul acesta.am urmarit niste simptome asemanatoare si in alte discutii si urmez momentan un tratanent recomandat spalari zilnice de 3 ori cu sapun si apa calda inclusiv cu bicarbonat de sodiu plus aplicarea de travocort crema dupa spalarile cu bicarbonat.
ceea ce ma intereeaza pe mine este dak si prietena mea trebuie sa urmeze un tratament unde ea a mai experimentat anterior relatie noastre mancarimi plus unele scurgeri si au trecut fara nici un tratament.
in momentul de fatza evitam orice contact sexual dar totusi as vrea sa stiu dak aceasta situatie mai poate aparea daca tine de vreun purtator, ea sau eu, si cum se poate evita
6 comentarii
0
04-08-2009, ora 12:21
cristina crys
Nu este medic/terapeut
cristina crys
Gaby trebuie sa va tratati amandoi.asa k cel mai bine prietena ta sa mearga la ginecolog si sa urmeze tratament.din ceea ce descrii tu posibil sa fi contactat o micoza, dar numai medicul poate sa iti dea un diagnostic sigur.asa k mergi cu prietena la ginecolog si o sa va dea tratament pentru amandoi.sanatate si numai bine!
0
04-08-2009, ora 14:45
gabybaw
Nu este medic/terapeut
gabybaw
oki din cate stiu o fata merge la ginecolog eu o insotesc acolo dar doctorul ginecolog va sti ce tratament sa imi dea si mie
0
04-08-2009, ora 16:32
bonibon
Nu este medic/terapeut
bonibon
se poate evita intr-un singur fel: exact cum ai spus tu sa nu mai aveti contact sexual si prietena ta sa se trateze ptr ca, chiar daca problemele anterioare i-au trecut fara tratament, se pare ca infectia i-a ramas in corp; si da, ea este purtatoare, iar tu ai contactat de la ea aceste infectii din cauza relatiilor ei anterioare cu cine stie cine; fii mai atent
0
05-08-2009, ora 08:21
gabybaw
Nu este medic/terapeut
gabybaw
oki nu a fost primul contact sexual totusi.este posibil ca ea fiind purtatoare sa se fi reactivat boala din cauza mea
0
05-08-2009, ora 14:08
bonibon
Nu este medic/terapeut
bonibon
cum adica sa se reactiveze din cauza ta? daca tu nu ai mai fost bolnav, astea sunt niste aberatii, nu stiu cine ti-a spus asa ceva
0
05-08-2009, ora 14:32
gabybaw
Nu este medic/terapeut
gabybaw
oki ms eu nu amd e unde sa stiu si o dau cu banuitu aici.oricum ms de ajutor am fost la doctor si mi-a dat un tratament o sa il postez in caz k cineva mai este curios
avene apa termala pulverizata o data pe zi in zona afectata
pimafucort crema aplicata de 2-4 ori pe zi
tiberal (500 mg) 1 tableta pe zi (10 tablete)
aerius (5 mg) 1 tableta pe zi (30 de tablete)
fluconazol(150 mg) 1 tableta la 3 zile (mi-a recomandat 10 tablete)
tratamentul oral fiind recomandat sa fie urmat si de partenera /partenerul sexual
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.