rana uterina

13-02-2009
mariza
Nu este medic/terapeut
mariza
As avea si eu cateva intrebari.Ce cauze ar putea determina o rana uterina?Care sunt simptomele?In urma cu doua luni mi-a curs sange intre menstruatii...a 2a zi nu mai aveam nimic.In acea perioada eram si f racita.De atunci insa nu am mai avut probleme, ciclul mi'a venit in mod normal...Peste o saptamana voi merge la ginecolog insa imi este destul de teama pentru ca nu m'am dus chiar atunci.De aceea v-as fi recunoscatoare daca mi-ati putea raspunde la intrebari.Mentionez ca am 20 de ani si mi-am inceput viata sexuala.Va multumesc
1 comentarii
0
14-02-2009, ora 17:49
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
O rana uterina poate fi data in special de infectii genitale netratate la timp, infectii cu virusul hpv.O astfel de leziune se poate sa nu-ti cauzeze nici un fel de simptom si e descoperita intamplator, cu ocazia unui control, poate genera sangerari intermenstruale, cum ai avut tu, sau, daca coexista cu o infectie genitala, ai scurgeri cu aspect si miros divers, mancarimi etc..Trebuia sa mergi imediat sa vezi de ce ai sangerat.Trebuie sa faci si un test Papanicolau.Initial vei primi tratament pentru rana uterina.Sa folosesti prezervativ pe perioada terapiei.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.