rana pe uter, operatie-conizatie

08-09-2014
ainoa
Nu este medic/terapeut
ainoa
Buna ziua.
In urma testului papanicolau mi s-a recomandat chiuretaj bioptic+biopsie.
Am facut si biopsie, si s-a confirmat ca modificarile la nivel celular sunt mai mari ca si la papanicolau, mi s-a recomandat conizatie. Am varsta de 37 de ani. Problema mea este ca nu stiu ce sa fac, am discutat cu cateva persoane, inclusiv din domeniul medical, multi imi recomanda sa fac operatie totala, Nu am rezultatul analizelor la mine. Nu stiu ce ma asteapta daca fac histerectomie totala. Va rog sa-mi dati un sfat.
8 comentarii
0
08-09-2014, ora 17:42
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Este necesara vizita la medicul ginecolog care sa va interpreteze analizele si sa va spuna exact care ar fi pasii de urmat.

O zi placuta!
0
09-09-2014, ora 09:46
ainoa
Nu este medic/terapeut
ainoa
Multumesc pentru raspuns.
Am consultat un medic ginecolog-oncolog si mi s-a recomandat operatie.
0
10-09-2014, ora 08:47
ainoa
Nu este medic/terapeut
ainoa
Buna ziua.
Revin din nou cu rezultatul biopsiei:
Materialul examinat contine doua fragmente de mucoasa cervicala cu leziuni de tip LSIL-CIN 1 si HSIL-CIN 2.
Va rog sa ma lamuriti mai mult, e o modificare de tip canceros sau ce?
Mi s-a spus sa nu ma gandesc ca e de tip canceros! Ce ma asteapta dupa operatie?
0
10-09-2014, ora 14:46
sinc
Nu este medic/terapeut
sinc
Si eu am facut conizatie acum 3 ani.
Mergi cu incredere sa stii ca nu trebuie sa te sperie.
Eu am stat 3 zile in spital si nu am avut nicio problema.
Iti tin pumnii.
0
11-09-2014, ora 10:03
ainoa
Nu este medic/terapeut
ainoa
Multumesc.
0
21-12-2015, ora 12:21
Radu Silvia
Nu este medic/terapeut
Radu Silvia
Am facut conizatie (ERAD) pe 18.12.2015 in urma testului Papanicolau la care a iesit risc crescut HSIL. Am facut colposcopie si rana e pe interiorul colului. Am facut conizatie la Giulesti, dr. Ion Ionut, un om deosebit, bun profesionist il recomand cu incredere tuturor femeilor. Astept rezultatul biopsiei. Poate fi acesta un grad mai crescut sau o forma severa? Daca stie cineva, astept un raspuns. Dupa operatie nu am avut scurgere dar pe 20.12.2015 am avut un lichid rozaliu. Sanatate tuturor si un sfat pt femei: faceti testul Babes - Papanicolau!
0
28-03-2021, ora 09:57
Cris123456
Nu este medic/terapeut
Cris123456
Buna cum esti după 6 ani de la operație?aștept răspuns și eu sunt intr.o situație mai dificila
0
21-06-2021, ora 00:27
veryy
Nu este medic/terapeut
veryy
Bună.Si eu am facut conizație în 2016, în urma infectării cu hpv 16.Dupa conizație totul a decurs normal, testul repetat a ieșit negativ.Practic a dispărut tulpina.La 2 ani după am rămas însărcinată.Din cauza conizațieI si a corpului meu sensibil, sarcina am dus o pana la 24 de sapt.Copilul s a născut, am stat 6 luni în spital(1 luna înainte sa nasc, deoarece mi se rupsese aproape tot firul de la conizație.., și 5 luni cu bebele).Acum în prezent am căpătat o alta tulpina tot din aceeași categorie(nu pot sa înțeleg cum), 39.Docamdata sunt pe isoprinosine și veregen ovule, timp de 4 luni, apoi repet testele.Doamne ajuta.Ideea e ca nivelul de infectare este foarte mare din păcate.Dar dacă urmezi pașii și sfaturile medicului ginecolog(unul bun), totul va fi bn.Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când apare ruptura uterină
  • Informează-te despre fibromul uterin
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •