rana pe preput, pe - ata - ca sa fiu mai exact

03-03-2007
victorp
Nu este medic/terapeut
victorp
Buna ziua. Ma numesc Victor, 28 de ani, Bucuresti.
Am si eu o mare problema: rana pe preputz, pe "atza" ca sa fiu mai exact.
Cum a aparut? Va voi spune intreaga poveste...
Ma consider o persoana normala, fac sex normal de pe la 17 ani, nici-o data nu am fortzat sau am intrecut masura
in tot ceea ce tine de sex, nu am avut nici-un fel de problema pana anul trecut, prin Iulie.
Imediat dupa ce actul sexual se termina, ma duceam la baie sa ma spal... insa, cate o data, aveam dureri f f mari la preput,
chiar si la o sumpla decalotare. Am vazut ca atza se inflamase... era "umflata", nu pot sa descriu exact pt ca dupa max 2 ore, totul revenea la normal,
nici cea mai mica durere. O daca cu acesta imflamare, din cand in cand, imi aparea o bubitza mica alba pe atza... dar la fel, aparea si disparea..
Nu m-am speriat si am continuat asa inca cateva luni pana cand, prin Octombrie, in timpul actului sexual, "a crapat" (o crestatura orizontala de 2-3 mm chiar pe atza, la cativa mm de "cap").
Nu pot sa va spun ce a urmat... pt mine a fost si cred ca va fi, cea mai nasoala experientza traita pana acum.
In sparsit, dupa 2-3 zile am fost la doctor, la Medsana. Doctorul a zis ca este o dermatita, sa ma ung cu Homeoplasmine si sa nu fac sex 20 zile, etc etc.
Zis si facut, totul era ok... la o luna, dupa cateva contacte sexuale, same story, iar a crapat, in acelasi loc.
M-am dus si la Biomedica, la fel, aici a zis ca e o balanita, mi-a dat sa ma ung si sa ma spal cu Cu-Zn (Uriage, FRANTA).
Aici mi-a zis 30 de zile fara sex. OK, le-am terminat si pe acestea. si dupa 2-3 contacte, IAR A CRAPAT !!!! Ma doare cand decalotez, cand ma spal,
cand penisul intra in erctie... etc etc. Pot sa fac sex doar cu prezervativ, ma doare doar atunci cand pun prezervativul (uneori, imi "moare" de durere... si il cam pun degeaba...).
Mi-am facut si un set complet de analize, doar ASLO mi-a iesit putin peste limita (val normala 0-200, eu am 300), dar nu cred ca e de la asta.
Nu mai stiu ce sa mai fac, o iubesc f mult pe prietena mea... am trait si traiesc cele mai frumoase experintze sexuale cu ea... insa nu mai pot, ma doare... uneori plang de durere...
Vor rog, daca cunoasteti fenomenul... sau daca a mai avut cineva asa ceva... sau daca stiti un doctor bun... va rog sa ma ajutati si pe mine.
Multumesc din toata inima! Victor P.
57 comentarii 12 Înainte ›
0
03-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca ai un inceput de ruptura a frenului preputial, adica a "atei" cum se mai spune popular. Problema trebuie tratata ca orice rana care apare in alta parte a corpului, adica sa previi infectia pana sa vindeca de la sine! Eu te-as sfatui sa te ungi local cu Fucidin crema de 2 ori pe zi, dimineata si seara, pana se va vindeca leziunea, adica 7-10 zile.
0
03-03-2007, ora 00:00
victorp
Nu este medic/terapeut
victorp
multumesc mult "midorin42", am sa urmez sfatul tau... totusi, mai am o intrebare, daca poti sa imi dai un raspuns... chirurgical nu se poate interveni? sa inteleg ca eu nu am atza rupta...adica, e normal sa fie rupta sau sa fie intreaga? multa sanatate si toate cele bune!
0
04-03-2007, ora 00:00
victorp
Nu este medic/terapeut
victorp
ps: am fost la farmacie, am gasit Fucidin simplu si Fucidin H. Pe care sa il iau ? Multumesc mult pt ajutor!
0
04-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Fucidin simplu.
Normal este ca "ata" sa nu fie rupta, insa daca se rupe nu este nicio nenorocire!
1
25-03-2007, ora 00:00
victorp
Nu este medic/terapeut
victorp
Domnule Mihalache, va multumesc f mult, rana a trecut, nu mai am nici un fel de problema, am urmat sfatul dvs cu Fucidin. Am facut sex de mai multe ori, nu s-a intamplat nimic, totul a decurs perfect... am observat insa ca mi-au aparut niste pete rosi pe penis... pe capul penisului. Nu ma mananca, nu ma ustura... sa fie oare o reactie adversa a Fucidinului? De spalat ma spal numai cu gel Cu-Zn de la Uriage (asta numai in zona genitala)... nu am mai folosit alt tip de sapun in zona respectiva. Va multumesc!
0
25-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu mai folosi nici Fucidinul nici alte geluri sau solutii antiseptice!
Mentine igiena locala zilnic numai cu apa calda, iar la baia generala utilizeaza sapunul obisnuit. Succes!
P.S. "Petele rosii" sunt iritative, insa vor disparea de la sine.
0
05-04-2007, ora 00:00
james1923
Nu este medic/terapeut
james1923
am si eu aici o intrebare : si mie mi-au aparut niste pete rosii pe penis si mi se exfoliaza pielea pe penis ! ce ar trebui sa fac ? la ce cabinet sa ma duc ?
0
05-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
La dermatologie.
0
05-08-2009, ora 16:36
Aleeex46
Nu este medic/terapeut
Aleeex46
Buna ziua domnule doctor, cred ca ma confrunt cu o problema similara persoanei care a deschis topic-ul, de asemenea si in cazul meu exista o taietura la nivelul atei. Conform recomandarii dumneavostra, am cumparat astazi Fucidin, am vrut sa cumpar Bepanthen, dar am gasit acest post si m-am ghidat dupa sfaturile dumneavoastra. Am inteles ca trebuie sa urmez un tratament timp de 7 zile, intrebarea mea este urmatoarea.am voie sa mai am contacte sexuale? Si de asemenea, cu ce produs as putea sa-mi fac igiena, avand in vedere faptul ca ma ustura foarte rau cand utilizez sapunuri sau geluri de dush. Daca penisul sta tot timpul intr-un mediu de umezeala, oare cum se va cicatriza taietura la nivelul atei? Va multumesc anticipat pentru amabilitate, astept rasounsul dumneavoastra, o zi buna!
0
10-01-2010, ora 22:02
andu_2112
Nu este medic/terapeut
andu_2112
Buna ziua domnul doctor Mihalace, am si eu o problema: am 19 ani si am o mare problema nu-mi pot decalota penisul, adica preputu este prea stramt. Nu am probleme insa dak trag mai tare nu ma doare sau altceva dar nu-l pot decalota deloc, iar pe pielea preputzul adik aproape de pielea aia care lipeste preputzu de piele este format asa k o alunica dar mica de culoare alba. Spuneti-mi va rog ce sa fac k sa-l pot decalota, tre sa ma operez?:-s Va multumesc mult domnu doctor!!!
0
12-01-2010, ora 19:18
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Trebuie sa va operati.
Mergeti la un urolog.
0
13-01-2010, ora 13:49
xavian
Nu este medic/terapeut
xavian
buna ziua domn doctor in legatura cu fimoza... dupa operatie inca nu mi se decaloteaza penisul cum trebuie ! am auzit ca exista o crema pentru asa ceva, ce imi recomandati ?
0
14-01-2010, ora 17:19
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Inseamna ca nu ati fost operat cum trebuie ! Mergeti inapoi la cel ce v-a operat pentru a vedea rezultatul interventiei!
0
17-02-2010, ora 22:33
cosmin28
Nu este medic/terapeut
cosmin28
Buna ziua,
Am ceva probleme cu niste rani aparute pe capul penisului. Inaintea unui act sexual anumite frecari de zona epilata a partenerei au dus la aceste rani. In momentul respectiv am simtit o usturime, dar nu mi-am dat seama din ce cauza au aparut. Daca dupa actul sexual, in afara de o roseata mai accentuata nu se vedea nimic, a doua zi ranile se vedeau foarte clar. Au trecut 3 zile si rana pare sa nu se vindece chiar de la sine. Din cand in cand se elimina un lichid vascos. Exista vreun unguent care sa grabeasca vindecarea? Sau aveti vreo sugestie cu ce ar trebui sa fac ? (deocamdata urmez doar o igiena stricta, spalare de 2 ori pe zi)
0
20-02-2010, ora 20:31
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Spalarea sa o faceti cu apa simpla calda, apoi aplicati in strat subtire Bepanthen crema, masand usor locul.
0
18-03-2010, ora 22:55
georgel20
Nu este medic/terapeut
georgel20
buna ziua

am tot citit si eu acest forum legat de preputul crapat, am si eu o problema care persista de o luna, am 4 mici crapaturi in pielea de pe penis cam in zona de varf a preputului (necalotat) care nu se observa numai la decalotare, ele se vindeca in 2 zile dar plielea devine inelastica si la uratorul contact sexual pielea crapa iar si simt o usoara durerea si apoi la dush ustura, la vindecare apare ca un mic inel alb de piele inelastica dar penisul se poate decalota, am tot citit si m'am speriat putin vazud ca seama putin cu fimoza dar nu cred si sper sa nu fie asa ceva... nu stiu daca sa merg la un urolog sau e ceva usor tratabil cu crema

astept un raspun, multumesc anticipat
0
27-04-2010, ora 16:38
soujiro1607
Nu este medic/terapeut
soujiro1607
aceeasi problema ca georgel20 am si eu.daca ating acele crapaturi ustura. Chiar sper sa nu fie fimoza
0
29-04-2010, ora 13:09
tzutzu_cosmin
Nu este medic/terapeut
tzutzu_cosmin
Buna ziu,
Am si eu o problema.am 24 ani am o relatie stabila, nu stiu daca e un motiv de ingrijorare, este a 4 oara cand mi se intampla, se rupe preputul(atza)si sangerez.este normal?cu alta femei nu mi s-a mai intamplat spuneti-mi ce trebuie sa fac?
0
29-04-2010, ora 17:36
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru georgel20 si soujiro1607:
Tratati mai intai acele fisuri cu Actovegin crema sau Bepanthen crema, pana se vindeca complet, abia apoi aveti din nou contact sexual.
0
29-04-2010, ora 17:38
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru tzutzu_cosmin:
Frenul se rupe datorita faptului ca aveti un contact sexual prea brutal sau pentru ca fortati intromisiunea fara ca partenera sa fie lubrefiata.
0
22-05-2010, ora 23:06
gabriel37
Nu este medic/terapeut
gabriel37
Domnule Mihalache, am si eu o intrebare pentru dumneavoastra. Am 20 de ani si acum 10 zile mi s-a rupt preputul(atza) in urma unui contact sexual. Stiam ca lucrul acesta se poate intampla asa ca am aplicat niste crema de galbenele si m-am abtinut de la sex.Se parea ca s-a vindecat asa ca ieri am avut iar contact sexual si acesta s-a rupt iar, de data asta ceva mai dureros si a curs ceva mai mult sange. Nu a mai ramas mare lucru din "atza" si se vede clar cele 2 zone de unde s-a rupt. Va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac sa se vindece complet fara sa se mai rupa la urmatorul contact sexual, cate zile trebuie sa ma abtin si ce crema trebuie sa folosesc?
Va multumesc!
0
03-06-2010, ora 18:37
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In principiu "ata" poate ramane rupta. Puteti aplica doar un unguent cu antibiotice local pentru a preveni infectia pana se vindeca rana.
0
09-06-2010, ora 23:39
ciupi
Nu este medic/terapeut
ciupi
Buna seara domnule doctor.!Am fost la dumneavoastra acum ceva timp cu o mica problema.[AS FI VENIT SI ACUM DAR SERVICIUL NU-MI PERMITE] Acum am oproblema de care nu pot scapa, si anume; in zona anusului [perianal]si in interiorul anusului[ mai ales] am niste mancarimi care dupa ce ma scarpin devin leziuni sau crapaturi care ustura.uneori pe hartie ramane un pic de sange din aceste crapaturi.Aceste leziuni apar si fara mancarime dar mai rar.Am fost la proctoline unde au spus ca am niste hemoroizi dar cu pruritul si leziunile m-au trimis la dermato unde nimeni nu-mi da de cap. AU SPUS CA PARE A FII O ECZEMA.[UNII CA O DERMATITA] Am facut tratament cu;travocort, elocom, hemorzon crema, [rezultatele cu.acestea sunt bune dar nu dureaza mult si simtomele reapar].Amluat medrol pastile, am folosit canesten crema am luat zentel pastile, m-i sa preparat o solutie cu [nu stiu daca am scris corect ]principala subst. fiind predinson.Am facut si o rectosigmoidoscopie iar medicul gastro. mi-a spus ca zona explorata e normala.Mentionez ca in acea zona transpir, poate mai mult.Deasemenea nu mai folosesc igienica ci servetele umede ptr copii.VA ROG SPUNETI-MI CE TRATAMENT SA MAI FAC CA SA SCAP CA NU MAI SUPORT! MENTIONEZ CA ACESTE PROBLEME SUNT CAM DE 8-10 LUNI ! VA MULTUMESC ANTICIPAT!
0
16-06-2010, ora 21:10
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu mai folositi servetele umede, ci hartie igienica.
Aplicati de 2 ori pe zi, dimineata si seara, dupa ce in prealabil spalati zona cu o solutie de bicarbonat de sodiu(o lungurita de bicarbonat la o cana cu apa), Pimafucort crema, masand bine pana intra in piele, apoi aplicati o compresa sterila intre fese, timp de 10 zile.
0
24-06-2010, ora 01:59
eu eu
Nu este medic/terapeut
eu eu
buna seara!

Eu am 2 intrebari
Am 18 ani si dupa cum se zice pe romaneste "nu a iesit capul"sau nu s a rupt ata.
1.ce ar trebui sa fac uneori ma incomodeaza si mai ales daca ea nu e umeda doare la inceput.Sa fortez?

2.uneori de la un contact sexual mai dur sau masturbare pe o perioada mai lunga pielea perputzului se umfla si sta asa cam cateva ore avand o consistenta moale.De ce?si ce este de facut

Multumesc!
0
24-06-2010, ora 21:54
Remember
Nu este medic/terapeut
Remember
Buna seara. Am si eu o problema si as fi intr-adevar recunoscator daca m-ati putea ajuta cu un sfat, Este prima oara cand apelez, dar este destul de nasol. De 2 luni imi apar niste pete rosii pe penis fara nici un motiv. Dupa ce ma spal constant, dispar, 1-2 zile dupa care reapar fara nici un motiv aparent. Arata de parca ar fi fost vorba de o frecare mai dura ceea ce nu este cazul. Nu simt dureri, doar incomfort si usuturime in zilele in care apar petele. Nu am mai avut contact sexual de foarte mult timp deci asta nu poate fi o cauza, iar recent mi-am facut fisa medicala, sange, urina, etc si totul a fost in regula. Singurul lucru la care ma gandesc, este o excursie de 2 saptamani unde am stat 2 saptamani la camp si de atunci au inceput sa imi apara, problema este ca nu mai dispar. Se poate sa fi luar vreo ciuperca de pe acolo sau ceva asemanator? Care poate fi cauza si ce sa fac? Apar si dispar, fara nici un motiv de 2 luni si deja incep sa ma gandesc serios sa ma duc la un ginecolog.
0
05-07-2010, ora 20:36
almighty
Nu este medic/terapeut
almighty
buna ziua. am si eu aceeasi problema, pielea care inveleste penisul a inceput sa se stranga ca un inel si atunci cand incerc sa il decalotez doare si se crapa pielea. inainte se mai crapa un pic dar redevenea elastica. acum doare f tare si parca se strange acel inel din ce in mai mult. ce pot face? la ce fel de doctor pot face o consultatie? va rog ajutati-ma
0
06-07-2010, ora 21:37
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru eu eu:
Mergeti la un consult urologic.
0
06-07-2010, ora 21:41
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Remember:
Nu stiu de ce vreti sa mergeti la ginecolog !!!
Ginecologii se ocupa de femei, iar dvs am inteles ca aveti petele pe penis, deci sunteti barbat !!!
Incercati sa nu mai folositi in exces geluri de dus sau sapun la spalare si sa aplicati Triderm crema, de 2 ori pe zi, dimineata si seara, masand bine pana intra in piele, timp de 7 zile.
0
06-07-2010, ora 21:41
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru almighty:
Si dvs trebuie sa ajungeti la un urolog.
Adaugă un comentariu / răspuns
57 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Decalotarea penisului
  •