rana pe colul uterin

14-12-2009
lazary
Nu este medic/terapeut
lazary
buna seara am 27 de ani si anul trecut am avut pe langa ciclul menstrual si alte scurgeri ca si cum imi venea ciclu din nou dar nu stiam ce este.am fost la dr ca nu stiam ce este aceste scurgeri ce aveam si cand am fost la ginecolog mi sa spus ca am ceva dar nu mia spus ce anume de fapt si mi sa dat ceva reteta cu niste picaturi care sa le iau dar numai pe timpul ciclului.Am fost am luat acele picaturi dar in prima zii nu am avut nimic dar a 2 zii am avut hemoragiie si dureri ca si cum avortezi ca transpiram si eram palida.Am intrerupt acel tratament ca imi era rau si am simtit ca nu imi facea bine., apoi am asteptat urmatoarea luna sa vad ce dracu se mai intampla si dupa ce aveam contact sexual cu sotul meu spunandui de aceasta problema era si mai atent cu mine in sensul sa ma protejeze ca sa nu mai am astfel de probl. dar nimic aveam singerari.Am intrat in panica ca nu stiam ce sa fac am fost la alt dr ginecolog si acolo dupa ce ma torturat mi sa spus ca am o rana pe colul uterin si ca trebuie sa imi faca test papanicolu, si sa ma cauterizeze.Bun am facut acel test si mia esit clasa 2 asa mi sa zis, nu mi sa dat nimic tratament.A 2 a zii am fost la altul ca nu mai cred nimic ca te duci la un medic si nu stii ce sa mai crezii, al 3 lea si asta mia zis ca am o rana dar nu cai mare si ca nu necesita cauterizare ci cu niste ovule adapte trece bun am crezut pe asta am luat ovulele si mau cam ars un pic dar mia trecut de atunci nu am mai avut acele singerari.Dar problema sa reintors ce sa fac in cazul asta dar sa fie bine, vreau sa stiu exact care sunt pasii cei mai buni ca sa rezolv problema tinand cont ca nu am fost niciodata insarcinata si nu am avut nici un avort de la ce am aceasta rana ca nu gasesc nici cea mai mica explicatie.Astept raspuns urgent.VA MULTUMESC
1 comentarii
0
15-12-2009, ora 01:08
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Fa-ti si o analiza a secretiei, daca nu ai facut, pe langa PAP. In principiu, rana pe col este cauzata si intretinuta de ceva, trebuie aflata cauza ca sa fie tratata corespunzator. Poate fi HPV, Clamydia etc etc, astea trebuie eliminate pe rand ca posibile cauze. Daca, colul nu este problema, ar trebui investigat si uterul si ovarele, intreg aparatul genital. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.