rana pe col uterin la 18 ani

04-12-2010
danamarin
Nu este medic/terapeut
danamarin
buna seara! va scriu in speranta ca imi puteti da un raspuns. am 18 ani, mi-am inceput viata sexuala la 17 ani, am avut un singur partener sexual si in continuare sun impreuna cu prietenul meu. intr-una din zile prietenul meu a observat o usoara mancarime in zona genitala si niste bubite rosii asemanatoare unei iritatii. si eu aveam mancarimi, asa ca am fost la medic pentru primul meu consult ginecologic. surpriza mare a fost nu faptul ca mi-a zis ca am candidoza(deja ma documentasem de internet), ci faptul ca am o rana pe col, recomandandumi-se un test Papanicolau. sunt foarte speriata! nu stiu de la ce este rana asta, nu am avut niciun simptom, nu am folosit sterilet, nu folosesc tampoane interne, nu am facut niciun chiuretaj, am un singur partener sexual stabil.
imi este frica sa nu am cancer de col unterin. va rog frumos sa imi spuneti ce parere aveti.
tratamentul pe care l-am urmat a constat in ovule klion, spalaturi vaginale, nistatina si o doza unica dintr-un medicament pe care chiar nu imi aduc cum se numea.
va multumesc mult!
6 comentarii
0
04-12-2010, ora 16:44
danamarin
Nu este medic/terapeut
danamarin
tinidazol 500 era doza unica
0
04-12-2010, ora 22:23
slavered23
Nu este medic/terapeut
slavered23
mergi la dr., da spaga fa tot ce trebuie numai sa-ti dea neaparat sa faci tomografie computerizata sau RMN.
sa nu te iei dupa abureala lor ca daca faci tomografie te iradiezi insista pana iti da trimitere sa faci tomografie...
SAU
daca poti ajunge la oradea...informeaza-te cum ajungi la singurul spital din tara unde se poate face analiza PET SCAN. este o investigatie care depisteaza cancerul la nivel de celula.

nu amana, nu lua in seama "bla bla blaurile" doctorilor...multi dintre ei sunt in stare sa-ti spuna ca n-ai nimic iar in situatia in care Doamne fereste este depistat cancerul la un moment ii vezi cum incep toti sa dea din umeri, zicand "cancerul nu se trateaza sau cel putin nu la noi in tara". crede-ma ca am avut experiente de genul in familie, in bloc s.a.m.d.

p.s. eu nu sustin aici ca ai cancer. Doamne fereste! te sfatuiesc doar sa-ti faci toate investigatiile ca sa fie 1000% sigura
0
10-12-2010, ora 21:21
loveritza_love2000
Nu este medic/terapeut
loveritza_love2000
nu te speria dana!nu e ceva grav...se poate intampla sa ai rana pe col in urma unor netratari a racelilor, a candidei etc...prea multa secretie in vagin a cauzat rana pe col.aceasta se trateaza.am patit si eu la fel.am o rana medie pe col si am facut tratament cu antibiotic si a ramas sa fac cauterizare.dar intre timp am fost si am facut un control cu biorezonanta iar doamna de acolo mia recomandat niste supuzitoare cu propolis(10 buc).le introduci seara inainte de culcare, dar ai grija ca pateaza.iar dim sa te speli cu ceai de musetel.si ai sa te vindeci.nu trebuie sa exagerezi sau sa gandesti ca cine stie ce ai putea avea.am avut simptome mai grace ca ale tale.iar acum nu ma mai preocup atat.sper ca te-am ajutat cat de cat.
0
10-12-2010, ora 22:12
danamarin
Nu este medic/terapeut
danamarin
multumesc tare mult loveritza...intre timp am mai facut un control si doctorul mi-a spus ca probabil nici nu va fi nevoie de cauterizare...doar tratament. dar..mai am inca o intrebare...probabil stupida. pot sa fac sex daca am rana asta?
0
10-12-2010, ora 22:16
loveritza_love2000
Nu este medic/terapeut
loveritza_love2000
sigur ca poti sa faci sex, nu e nici o problema.doar ca daca va fi mai rapid probabil te va durea putin...rana tu nici nu o simti efectiv, el nu te afecteaza cu nimic.ce pot sa zic sanatate si iubiti-va mult! :)
0
10-12-2010, ora 22:25
danamarin
Nu este medic/terapeut
danamarin
multumesc tare mult! daca pot sa te ajut cu ceva vreodata sa nu eviti sa imi spui!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Cervicita cronică - rana pe colul uterin
  •