rana pe col uterin, va rog sa imi muuult sa raspundeti

31-01-2007
andreiuca
Nu este medic/terapeut
andreiuca
buna, chiar azi am fost diagnosticata cu aceasta rana si adevarul e ca sunt cam speriata.am avut luna trecuta infectie cu candida, iar acum, asta.nu am facut azi nici o analiza, dar mi s-au dat o reteta cu :betadina, amoxicilina si flamexin.as vrea sa stiu si parerea voastra va rog.ce inseamna cauterizare?daca nu mi sa indicat aceasta cauterizare ar putea insemna ca nu e foarte grava rana?? si as mai vrea sa stiu de la ce se face acesta rana??daca se agraveaza ce se poate intampla.va multumesc foarte foarte mult.am mare nevoie de parerile voastre!!!!
15 comentarii
0
01-02-2007, ora 00:00
Otilia1
Nu este medic/terapeut
Otilia1
si eu am fost diagnosticata azi cu leziune pe colul uterin. mi-au fost indicate ovule pe o perioada de 3 luni, ca apoi sa merg la un nou consult. intrebarea mea (am uitat sa intreb ginecologul) este daca pe perioada tratamentului sunt permise contactele sexuale. este posibila vindecarea doar cu tratament medicamentos sau se ajunge, inevitabil, la cauterizarea tesutului?
0
02-02-2007, ora 00:00
gabisna
Nu este medic/terapeut
gabisna
as dori sa stiu daca cu metode naturiste se poate evita cauterizarea?daca este acea rana?
0
05-02-2007, ora 00:00
Uni-K
Nu este medic/terapeut
Uni-K
Buna Andreea! Acea rana se trateaza foarte eficient cu ajutorul retetei prescrise de medic.Esti o norocoasa ca ai gasit un medic bun si nu ti-a dat sa faci spalaturi cu irigatorul(asta recomanda majoritatea medicilor in cazul ranilor).Nu toti medicii constientizeaza efectele nefaste in cazul recomandarii de spalaturi...Sanatate multa!
0
08-02-2007, ora 00:00
eu_karla2000
Nu este medic/terapeut
eu_karla2000
buna.ma aflu si eu tot in aceiasi problema ca si celalante fete.sa va povestesc...am fost si eu la ginecolog si urma caruia sa aflu ca am o rana destul de urata...mia dat sa fac tratament cu DICLOFENAC SUOZITOR SI OVULE KLION-D.SUNT FFOARTE SPERIATA credetima...cemi sugeraty sa fac.SA MA DUC SI LA UN ALT MEDIC SAU SAMI FAC cauterizare.VA ROG MULT AM NEVOIE SI DE SFATUL VOSTRU...MULTUMESC
0
08-02-2007, ora 00:00
andreiuca
Nu este medic/terapeut
andreiuca
buna karla, nu fi asa de panicata chiar daca e o chestie destul de urata(si eu trec prin aceleasi lucruri)stiu un site unde poti vb cu o doctorita (intotdeauna raspunde)cat despre cauterizare nu o fa doar asa ca ai auzit la toata lumea ca face(daca nu ai incredere in doctorul respectiv, mai incearca o a 2a parere)adresa de care iti spuneam este anticonceptionale.ro intri acolo si intrebi doctorita.
multa sanatate
0
08-02-2007, ora 00:00
andreiuca
Nu este medic/terapeut
andreiuca
buna otilia.m-am interesat si eu cu povestea contactului sexual in timpul tratamentului ranii pe col, o doctorita a spus ca de preferat ar fi sa nu faci nimic ptr ca ar putea accentua rana, nu o lasa sa se vindece si apoi chiar ca ajungi la cauterizare, iar alta doctorita a spus ca se poate dar numai cu prezervativ.dar trebuie sa amintim ca si prezervativul este unul din factorii de risc ai ranii pe col...deci...tu decizi.
eu am ales sa ma abtin ca no crapa ficatu-n mine daca stau o perioada pe tusa, ca zau nu as vrea sa ajung la cauterizare sau mai rau...(stiti voi ce se poate intampla cu rana netratata.cancer)
multa sanatate la toata lumea
0
13-02-2007, ora 00:00
mari M
Nu este medic/terapeut
mari M
buna
am si eu o intrebare ieri am facut o cauterizare iar docora nu mia dat prea multe indicatii ma pus sa-mi cumpar un spray de 1 milion ROL si nisite ovule de 1500000 ROL dar nu mia zis daca am voie sa ma spal
joi trebuie sa ma duc la doctor ce fac ma spal sau nu?va rog raspundeti-mi
0
11-03-2007, ora 00:00
andreiuca
Nu este medic/terapeut
andreiuca
cred ca vine cam tarziu raspunsul meu, dar in orice caz stiu ca nu trebuie sa te speli, deoarece vaginul este un loc umed si rana se vindeca mult mai greu, iar daca mai dai si cu apa.va ingreuna situatia, dar ma gandesc ca la exterior te poti spala dar in orice caz nu spalaturi, nu irigator, nu bai in cada(ca poate intra apa)
0
01-09-2008, ora 00:00
jyana
Nu este medic/terapeut
jyana
eu cred ca nu sunteti sanatoase niciuna la cap.cred ca ar trebui sa mergeti sa faceti un control.dupa pararea mea cred ca irigatorul e cel mai bun medicament mai ales daca te speli cu ceai de musetel ptr ca vindeca rana.si mie mi a spus doctorul la fel ca am rana pe col uterin si am f mare incredere in ce spune.ptr ca eu doctor stie mai bn ca noi.va pup
0
02-09-2008, ora 00:00
andreiuca
Nu este medic/terapeut
andreiuca
Rebecutza_r eu stiu ca spalaturile vaginale distrug flora microbiana a vaginului si schimba ph-ul acestuia, fapt ce duce la dezvoltarea infectiilor si ciupercilor gen candida.Eu personal nu as recomanda la nimeni spalaturile vaginale.Ele sunt bune pe moment dar in perspectiva iti fac rau.Asa stiu eu.Acum e alegerea fiecareia daca sa faca sau nu spalaturi
0
03-09-2008, ora 00:00
jyana
Nu este medic/terapeut
jyana
andreiuca-eu nu va contrazic pe nici una, bine ai zis fiecare face ce stie si cum crede ca e mai bine, dar dupa parerea mea nu degeaba spun doctori sa facem aceste spalaturi.si cum am mai zis.daca toti doctori spun aceste lucruri nu vad ceva rau in ele, si in al 2 rand spalaturile cu ceai mai distrug si microbi si te curata de infecti...asta inseamna de f multe boli.nu lasa nimic sa se prinda de tine...daca faci spalaturile in mod regulat.mie mi s a spus sa fac spalaturi in fiecare seara.poate ca altora vi se pare ceva greu de facut...dar eu zic mai bine suport acum decat mai tarziu altele mai grave.si din cate stiu rana pe col uterin cu timpul, netratata fiind poate provoca si inceputul cancerului...inca o data scz si ms, te pup
0
30-09-2008, ora 00:00
puiutz86
Nu este medic/terapeut
puiutz86
buna as dori si eu sa-mi raspundeti la o intrebare mi s-a gasit o rana pe col si mi s-a dat un tratament cu ovule timp de 10 zile as dori sa stiu daca in timpul acestui tratament pot fc spalaturi intravaginale si daca da la ce interval?va multumesc
0
11-04-2009, ora 23:05
secret003
Nu este medic/terapeut
secret003
buna seara, de o luna de zile am avut unele scurgeri mai abundente, dureri enorme atat la contactul sexual cat si la urinare de aceeea am fost astazi la medik si mi-a dat o veste groaznika pt mine.am rana pe col uterin care sangereaza la orce atingere.marti ma duc sa fac test-ul papanicolau si sunt ft speriata as vrea sa stiu de la ce se face acest lucru si cat de grav e:(:(:(:(:(:(
0
14-04-2009, ora 19:50
Taisha
Nu este medic/terapeut
Taisha
Buna seara. Am diabet de 20 de ani si cu toate ca mi se spunea mereu ca totul e ok (clasa II), la recoltarea secretiei sangeram. Asa am patit si acum 2 ani dar daca testul Papanicolau era II, nimeni nu si a facut probleme. In februarie am facut testul Papanicolau si a iesit infectie cu Gardnerella, modif. reactive asociate cu inflamatie, celule endocervicale modif. inflamator, celule scuamoase ASC-US, celule pavimentoase cu macrocarie, Clasa II-III. Mi s-a recomandat Metronidazol ovule si pastile si repetarea testului dupa tratament. L-am repetat in luna aprilie si rezultatul a fost clasa III, sangerare endocervicala, ASC-US, anomalii celulare epiteliale, celule scuamoase LSIL-displazie usoara; fiindu-mi recomandata Colposcopia, peste o sapt. M-a asigurat ca nu e cancer si ca sunt alte femei mai rau ca mine. Am vorbit cu medicul de familie si am hotarat ca in acest timp sa urmez trat. cu Cervugid.
Va rog sa-mi spuneti ce sa fac, sa termin trat. cu ovule sau sa merg sa fac colposcopia si la ce medic sa merg sa fie cat de cat in tema cu aceste probleme...Multumesc
0
14-04-2009, ora 20:25
ana500
Nu este medic/terapeut
ana500
Buna fetelor. Si eu am avut o rana pe col. Mi s-a facut ERAD iar "rana" ramasa in urma interventiei s-a vindecat mai greu. Eu am incercat mai intai cu ovule "cervucid" dupa care daca medicul meu a vazut ca nu s-a vindecat complet mi-a dat sa fac spalaturi acasa cu o solutie preparata de mine din baneoncin pulbere si ser fiziologic (10 zile), pt ca nu vroiam sa ma internez. Daca va este la indemana si va regasiti in problema relatata de mine incercati si asa.
Sper sa va fi fost de folos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cervicita cronică - rana pe colul uterin
  •