rana pe col sau nu!

21-11-2007
anca-maricela
Nu este medic/terapeut
anca-maricela
Buna!Am o mare nelamurire.In urma unui consult ginecologic(ex.vizual si palpatii)mi s-a spus ca am o rana pe col.Dupa cateva zile am mers la un alt medic ginecolog care mi-a spus ca sa nu-mi fac griji deoarece colul unei femei tinere(25 ani)seamana cu o rana.Mentionez ca nu am chiureraje sau avorturi de orice fel.Am o candidoza vaginala mai veche pe care incerc sa o tratez(cu prescriptii medicale).Care este adevarul?Multumesc.
20 comentarii
0
21-11-2007, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
Spuneti-mi ce scrie pe biletul dv. eliberat de ginecolog si daca aveti rezultatul unui examen secretie vaginala.O rana pe col nu se poate diagnostica prin palpare.
0
22-11-2007, ora 00:00
anca-maricela
Nu este medic/terapeut
anca-maricela
Medicul respectiv nu mi-a eliberat bilet de analize, nu mi-a facut un examen de secretii si nici nu mi-a recomandat unul, doar a spus ca este o rana pe col ce trebuie cauterizata imediat.Multumesc.
0
23-11-2007, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
In primul rand ar fi bine sa va faceti un test Papanicolau la un centru specializat.ex:policlinica din spitalul Pantelimon Bucuresti la d.na doctor Vladescu.Doar asa pot sa va dau o orientare corecta in ceea ce trebuie sa faceti mai departe.
0
19-05-2009, ora 22:17
petruty
Nu este medic/terapeut
petruty
Buna seara
Am efectuat un consult ginecologic si am fost diagnsticata cu cervicita cronica.Mi s-a facut o coldoscopie si mi s-a prelevat secretie vaginala.Am primit ca tratament ovule cervugid si apoi mai discutam dupa rezultatul analizei de papanicolau. Din ceea ce am citit, dupa acest tratament tot la cauterizare se ajunge. Exista mai multe metode de cauterizare care considerati ca ar fi cea mai buna metoda.Exista posibiltatea de cancer in faza incipienta? Va multumesc
0
22-09-2009, ora 11:45
miracol
Nu este medic/terapeut
miracol
Buna
In urma unui contrl ginecologic am fost diagnosticata cu rana pe col.
Iau ceroxim si cervucid
In curand trebuie sa merg la cauterizare..
Mi s-a facut deja si colposcopia
Intrebarea mea este:doare acesta cauterizare?Imi este putin teama, parca as merge la taiat
0
22-09-2009, ora 13:23
asistenta_medicala
Identitate neconfirmată
asistenta_medicala
Ranape colul uterin se vede doar la examenul cu valvele, pt linistea ta dute la un ginecolog fa-ti babes papanicolau si testul de secretie iar apoi t-i se va da tratamentul adecvat unei eventuale afectiuni.Te sfatuiesc sa iti faci spalaturi intravaginale cu pompita sau cu irigatorul, gasesti in farmacie SEPTOVAG (1 plic se dizolva in 500 ml de aapa fiarta si racita).Inainte cu 2 zile dea t-i se recolta babes papanicolau te sfatuiesc sa nu ai nici contact sexual si nici sa iti faci irigatii.In cazul fericit esti doar poseseoarea unei rani pe col din nastere.
0
22-09-2009, ora 13:26
miracol
Nu este medic/terapeut
miracol
Am fost la un ginecolog, mi-a dat un tratament insa intrebarea era daca doare cauterizarea...
0
22-09-2009, ora 13:28
asistenta_medicala
Identitate neconfirmată
asistenta_medicala
PT. MIRACOL.:

Nu te speria, sunt asistenta medicala si lucrez la ginecologie, e un lucru normal sa te sperii de masa ginecologica dar sanatatea ta este mai importanta.In ce consta cauterizarea : vei fi asezata pe masa ginecologica in pozitie ginecologica, t-i se vor pune valvele(ca sa eviti o eventuala jena in zona pubiana sa te duci la toaleta pentru a goli vezica ca valvele exercita presiune asupra vezicii si este un disconfort), se face anestezia locala si apoi cu electrocauterul vei fi cauterizata.Nu doare ci vei simtii decit o ciupitura citeva secunde si asta datorita xilinei.Toata procedura dureaza 10 min 15 maxim.O luna jumate este exclus actul sexual si evitarea efortului fizic.Iti doresc sa fii tare si ai grija de tine.
0
22-09-2009, ora 13:32
miracol
Nu este medic/terapeut
miracol
Medicul mi-a spus ca rana a cuprins jumatate de col
Poate dura mai mult de 15 min?
Multumesc
0
22-09-2009, ora 13:32
asistenta_medicala
Identitate neconfirmată
asistenta_medicala
Nu doare stai calma, e disconfortul ca esti intr-o unitate spitaliceasca atita tot, nu fii stressata
0
22-09-2009, ora 13:34
asistenta_medicala
Identitate neconfirmată
asistenta_medicala
Draga mea, colul este de marimea unei fise de 5000 de lei, nu este o zona intinsa, 15 min am spus maxim cu tot cu pregatirea, igienizarea si dezinfectarea locului si aplicarea xilinei.
0
22-09-2009, ora 13:35
asistenta_medicala
Identitate neconfirmată
asistenta_medicala
Te sfatuiesc sa dai la analiza anatomopatologica ceea ce el cauterizeaza, asta pt linistea ta
0
22-09-2009, ora 13:46
miracol
Nu este medic/terapeut
miracol
La Papa Nicolau mi-a iesit microflora bacteriana, a spus ca nu e contagioasa iar pe diagnostic scrie cervicita cronica.
0
22-09-2009, ora 13:55
miracol
Nu este medic/terapeut
miracol
Analiza anatomopatologica?
Mai exact?
Multumesc
0
22-09-2009, ora 14:11
asistenta_medicala
Identitate neconfirmată
asistenta_medicala
Rana pe col poate fi un eventual HPV, medicl ce cauterizeaza (ca nu face conizatie) iti poatetrimite analiza la anatomopatologie.Aceasta analiza iti iese in maxim 14 zile si este pt linistea ta, atita tot.daca ai un nr de telefon (cosmote :) te pot suna eu imediat si te lamuresc
0
22-09-2009, ora 14:21
miracol
Nu este medic/terapeut
miracol
Nu am cosmote.
Multumesc mult pt. lamuriri, am inteles..trebuie sa o fac si o voi face
O sa revin cu noutati
0
22-09-2009, ora 14:26
asistenta_medicala
Identitate neconfirmată
asistenta_medicala
Ok, iti doresc multa sanatate, sper sa ne reauzim cu bine si nu uita sa fii tare pt ca este doar o interventie nu este operatie.
0
22-09-2009, ora 14:28
miracol
Nu este medic/terapeut
miracol
Multumesc
Numai bine!
0
29-09-2009, ora 12:40
alexa8729
Nu este medic/terapeut
alexa8729
as avea si eu o intrebare:dupa un act sexual am sangerat 2 zile!!!! tin sa precizez ca am mai sangerat de 2 ori pana acum dar sangerez numai cand stau intr_o anumita pozitie!!!!!!!!!!!!astept parerile voastre pe 5 octombrie am programare le ginecologie dar pana atunci as vrea sa aflu niste pareri!!!!imi e frica numai la asta ma gandesc
0
29-09-2009, ora 20:05
izabela.laura89@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
izabela.laura89@yahoo.com
Buna seara am o singura intrebare cat de repede se dezvolta un fibron uterin?am si eu aceasta problema si de 6 luni nu am mai fost la nici un doctor si atunci avea 2 cm cam cat de mult a putut creste?acum ar fi un caz de operatie?multumesc o seara buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cervicita cronică - rana pe colul uterin
  •