rana pe col

05-02-2006
maria1980
Nu este medic/terapeut
maria1980
Buna ziua asa avea mai multe intrebari.Prima ar fi ce simtome da rana pe col.A doua intrebare se refera de fapt la o problema foarte veche de-a mea, acum foarte multi ani in jur de 10 am facut o candidoza in tot corpul adica incepand din cavitatea bucala(la gingii, mi s-au desprins de masele si dinti), pe limba, in gat, cat si jos in reginea genitala.Am facut tratamente de atunci foarte multe ca sa scap de aceasta pacatoasa ciuperca dar doar s-a ameliorata situatia si simtomele reapar.Ultimul tratament pe care l-am facut a fost cu lomexin ovule si unguient plus ovule cu prpolis plus spalaturi cu ceai de galbenele sau septovag, iar in fiecare luna timp de 6 luni am luat cate o pastila de flucovim.S-a ameliorat situatia dar dupa o perioada a reaparut secretia alba care are un gust acru(imi cer scuze ca trebuie sa spun asta).Am facut din nou acelasi tratament dar nu pot scapa nici cum de aceasta ciuperca care m-a adus intr-o situatie foarte jenanta.Precizez inca o data am facut n tratamente cu ovule si nu au nici un rezultat.Sunt foarte stresata din cauza ei mai ales ca imi da uneori dureri la contactul sexual, e posibil asta?va rog sa ma ajutati cu un raspuns ce pot face sa imi treaca, e posibil sa scap de ea?
3 comentarii
0
05-02-2006, ora 00:00
kharma
Nu este medic/terapeut
kharma
Pentru a evita infectiile trebuie sa eviti orice factor ce ar putea interveni negativ asupra aciditatii naturale a vaginului - fara lenjerie din materiale sintetice, sa eviti purtarea de haine stramte si care nu sunt din bumbac; la ciclu sa folosesti mai mult tampoane externe si mai putin cele interne; sa ai grija de igiena zonei genitale; igiena perfecta - nici prea putina, nici prea multa sau agresiva, numai cu apa calda fara sapunuri dure, fara deodorante, spalaturile intravaginale facute numai la recomandarea medicului, spalarea dispozitivelor folosite in metodele contraceptive de bariera (diafragma si aplicatorul spermicidului); spalarea si stergerea zonei genitale numai din fata spre in spate, discutarea cu medicului a cazurilor in care este necesar un tratament indelungat cu antibiotice.; protectie cu prezervativ in timpul actului sexual. Si tratamentul partenerului - care poate avea boala, fara ca aceasta sa fie manifesta clinic.
0
05-02-2006, ora 00:00
kharma
Nu este medic/terapeut
kharma
O rana pe col nu da simptome, in general. Se vede la un consult ginecologic.
0
05-02-2006, ora 00:00
maria1980
Nu este medic/terapeut
maria1980
ceea ce mi-ai scris tu aici stiu sa fac si eu legat, nu ai raspuns concret la intrebarea mea legata de candidoza
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: