rana pe col, papanicolau nivelul II

18-05-2011
sads
Nu este medic/terapeut
sads
Am si eu urmatoarea problema:
Mi-am inceput viata sexuala acum 3 ani, la 17 ani si un pic. Am avut un singur partener, doar cateva contacte. Am renuntat la viata sexuala pana acum un an cand am avut un alt partener
In luna ianuarie, am mers la un control si mi s-a spus ca am o rana pe col. Mi s-a recomandat un tratament cu ovule, nu l-am reespectat pt ca am avut o perioada mai dificila.
Doctorul mi-a vorbit atunci de cauterizare...si m-am speriat destul de mult
Am facut papanicolau si mi-a iesit nivelu II
ceea ce mi se pare ciudat: e normal ca la o femeie care nu poate fi numita tocmai actiav sexual e noraml sa se intample asta?
Sunt foarte ingrijorata.
As vrea raspunsul unui medic sau al unei persoane care a mai trecut prin asta
Multumesc mult
7 comentarii
0
18-05-2011, ora 21:47
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
E normal sa faci rana pe col chiar daca nu ai viata sexuala activa, daca ai agenti patogeni, infectie locala. Acestea dau inflamatie si pot eroda suprafata colului. Deci, ai nevoie de PAP, dar si de analiza secretiei ca sa stii ce provoaca/intretine problemele colului. Nici o testare HPV nu ar fi in plus. Colul trebuie incercat sa fie tratat inainte de cauterizare, cu exceptia situatiilor de urgenta.
Sanatate!
0
19-05-2011, ora 11:30
Alesia16
Nu este medic/terapeut
Alesia16
Draga sads, aceasta problema am si eu de 5 ani rana pe colul uterin si la contact sexual sangerez am efectuat n.tratamente si dejeaba mi sa recomandat cauterizare pe colul uterin dar nu se mai practica asa ceva deoarece se cauterizeaza rana se produce o corjita in locul ranii si cu timpul dedesubtul corjitei poti sa faci cancer asa ca urmeaza cu strictete tratamentul dat de medic caci tocmai ieri 18 mai am fost la medic si am intrebat de cauterizare si a zis ca care doctor mai face asa ceva e pe riscul lui caci este interzis.asa ca am sa efectuiez si eu tratamentul cu strictete ca mai sigur si mai sanatos e.sanatate!
0
19-05-2011, ora 12:43
sads
Nu este medic/terapeut
sads
Sunt foarte speriata...
Mi-e teama sa nu fac cancer.
Doctorul chiar a recomandat cauterizarea desi am o prietena care are o rana fooooarte mare ce a socat toti doctorii si sta asa fara sa o cauterizeze...
O sa incerc si alt medic, desi medicul meu e renumit in oras, pot spune ca e chiar cel mai cunoscut si cautat...
0
19-05-2011, ora 13:04
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Transcrie aici ce scrie pe PAP.
Scoate-ti din cap asta, la PAP II este exclus cancerul. Parerea mea, de la distanta, ca, cu o cura buna de ovule si repaus de la sex in acea perioada iti revii.
Foarte bine daca mai consulti un ginecolog.
Iar prietena ta, , , , este inconstienta, , ,
0
19-05-2011, ora 18:48
sads
Nu este medic/terapeut
sads
Acum sunt plecata din tara..o sa ma intorc peste 2 saptamani si atunci o sa scriu ce si cum.
Ideea este ca mi-e teama ptca am vazut si pe net si in viata ca parerile sunt impartite: unii recomanda cauterizarea altii nu. Eu nu am cum sa stiu ce e mai bine...
0
19-05-2011, ora 20:16
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cel mai bine e sa faci colposcopie la alt ginecolog si mai afli o parere. A mea este sa faci tratament 3 luni si dupa aceea inca un PAP si analiza secretiei. Apoi e clar ce este de facut. Asta daca n-ai deja parerea unui specilaist deja.
0
02-07-2018, ora 21:46
Luciana27
Nu este medic/terapeut
Luciana27
Am avut aceeasi problema ca si tine insa exista un vaccin numit gardasil 9.Se fac 3, unul la luna.Mie asa mi a trecut aceea rana.Sanatate multa si fi optimista.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Cât de periculoasă este o leziune pe colul uterin?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Cervicita cronică - rana pe colul uterin
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •