rahitism genetic..

13-07-2008
ericuta_bubunuta
Nu este medic/terapeut
ericuta_bubunuta
as avea si eu cateva intrebari de pus daca se poate.fiul meu in varsta de 1 an si 2 sapt. a fost diagnosticat cu rahitism genetic.pana la varsta de 7-8 luni a fost un copil normal cu o greutate f buna;primul semn a fost una dintre coaste mai proeminente apoi si cealalta a devenit la fel.sternul ii este foarte proeminent, a scazut foarte mult in greutate (are acum 8, 800 kg)nici nu prea mai are pofta de mancare.in rest este energic, desi de 2 saptamani a inceput sa-si schimbe atitudinea, sa fie mai agresiv.toate aceste semne si faptul ca inca nu merge singur ci doar de mana m-au facut sa ma gandesc la un surplus de vitamina D.mentionez ca nu-i dau mai mult de 2-3 picaturi pe zi de vigantol, la sfatul medicului.Tatal lui are acelasi semn al rahitismului, parc-ar fi trasi la xerox, aceleasli coaste poeminente;si sotul meu este foarte slab.De 2 zile ii dau fiului meu calciu 2lingurite sirop pe zi si vitamina c 5pic/zi.Sa continui cu acest tratament?Exista oare vreo sansa ca fiul meu sa nu ajunga precum tatal lui, sa fie un om sanatos sau va trebui sa ma resemnez cu acest lucru?Va multumesc anticipat, Ericuta
5 comentarii
0
14-07-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
OOOF, nashpa..:-(.Coastele proeminente se numesc"matanii costale", iar sternul iesit in afara"stren in carena" si sant semnele clasice de rahitism.bebele nostru nu s-a confruntat cu asa ceva, dar sotul meu spune ca si el a avut asha cand era mic.Dar pe la 12-14 ani s-a apucat de sport la sala, si-a dezvoltat muschii si sternul in carena s-a acoperit.Acum nu se mai cunoaste nimic.Iar despre tratament...eu stiu ca cel mai eficient este o cura cu vit d si calciu injectabil, urmata de o sapt la mare(ultravioletele fixeaza calciul in oase).Mai intrebati medicul.Sanatate multa!
0
21-10-2008, ora 12:43
minu2
Nu este medic/terapeut
minu2
Eu am 22 de ani si am avut exact aceleasi probleme sternul iesit si coaste proeminente. Cand o sa fie mai mare(12-14 ani) trimite-l la sala. Eu eram si foarte slab la 18 ani aveam vre 51-52 kg la 1.78m deci aratam aiurea tare.M-am apucat pe la 18 ani de sala si acuma dupa 4 ani nu se mai vede nimik(ba chiar am pectoralii foarte bine definiti si coastele sunt acoperite bine). Si DA, morena1r are dreptate, acuma cat este mic da-i calciu cu vit D3 si mare cat se poate. Eu nu intelegeam de ce mama tot se tinea cand eram mic sa fac toate astea dar acuma ii multumesc pentru ca a avut efect tot ce am facut.
0
22-05-2009, ora 18:18
Anonimma
Nu este medic/terapeut
Anonimma
As vrea sa stiu si eu daca se mai poate trata cumva "sternul iesit" sau ma rog nu stiu cum sa-i spun, la varsta mea, 19 ani? Problema este ca inainte sa incep cura de slabire, nu se observa foarte mult, dar acum am slabit, sanii ii am mici si se observa. Ma doare atunci cand stau intinsa pe burta, pe ceva dur. Cand eram mai mica am fost la budimex mi-au facut toate analizele, mi s-a spus rahitism si ca trebuie sa fac exercitii, sport, am facut basket dar nu cred ca avea vreo legatura...acum ma deranjeaza din ce in ce mai mult problema asta. Sunt complexata. ce as putea face? mai e ceva de facut? eu sper sa da...
0
31-05-2009, ora 09:34
frasina
Nu este medic/terapeut
frasina
buna, ericuta.am si eu un baietel de 2 ani.la 1an si 2 luni mi s-a spus ca are rahitism in forma incipienta.la fel ca si baietelul tau, are coastele si sternul iesit putin inafara.si el a primit vigantol, dar acesta fiind valabil numai 3 luni, nu si-a mai facut efectul.i-am facut d3injectabil de 100000 cate 2 fiole odata la 6 luni.se gaseste in italia.doctorita mi-a spus ca o sa se vada si mai tarziu aceasta forma a sternului.daca o iei din pripa, s-ar putea sa se rezolve mai usor.multa sanatate!
0
07-10-2011, ora 16:29
maxiim
Nu este medic/terapeut
maxiim
Am si eu o problema legata de rahitism doar ca la mine, este la umeri prezent acum fac injectabil iau si pastile acasa, am nevoie de mult calciu si ma apuc si de sala am 17 ani, pot corecta asta nu ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul