rahitism

12-05-2008
Marian89
Nu este medic/terapeut
Marian89
la varsta de 18 ani.se mai poate face altceva pt a scapa de.stern infundat ? in afara de operatie.am facut sedinte de terapie...am luat tratament.:( dar...degeaba, , , , si nu vreau sa traiesc asa toata viata.fara sa ies si eu.la mare..la una alta daca intelegeti...pt ca nu imi dau tricoul jos :(
16 comentarii
2
12-10-2008, ora 00:00
nusemaipoate
Nu este medic/terapeut
nusemaipoate
Dap...am 18 ani..and same problem...De vreo 3 zile incerc sa gasesc solutia cea mai simpla pt a ma sinucide...nu se mai poate in stilu asta...simt k am ajuns la capatu puterilor...nimeni nu o sa poata intelege chestia asta si cat de jenanta poate fi:((((...totul din cauza unor parinti foarte indeferenti:(((
1
12-10-2008, ora 00:00
Marian89
Nu este medic/terapeut
Marian89
nici chiar sinucidere frate =| las'o dracu.nush ce sa zic...eu incep sa ma obisnuiesc.greu.dar...se poate...intr'adevar am momente cand imi vine sa mor...de ciuda de nervi.dar.totusi...sa ne bucuram de viata asa cum ne'a dat'o Dumnezeu.:-<
1
12-10-2008, ora 00:00
nusemaipoate
Nu este medic/terapeut
nusemaipoate
pff..ai facut postu ala acu 5 luni..and still here;))...cum ai zis...exact se poate...sunt lucruri care ma fac sa uit...dar momentele in care imi aduc aminte de chestia sunt din ce in ce mai dese..si nu mai suport...daca as fi avut un pistol sau altceva care m'ar fi omorat instantaneu nu ar mai fi existat discutia asta demult...ca de obicei totu se rezuma la dragoste..si mor cad vad ca altii sunt normali si sunt asa ferictiti:((((...sau cand aud pe altii...mai mananca ma sa te ingrasi:|...sau k de ce nu mergi la mare...k de boala nu-si dau seama k fac tot posibilu sa ascund asta...anyway...mai stau un pic sa-mi strang bani de pistol:-j...cu glont k la d-ala cu alice nu ma omoara din prima:((
1
12-10-2008, ora 00:00
Marian89
Nu este medic/terapeut
Marian89
termina omule :)) cu pistol si cu vrajeli.pfaai
dami id tau de mess.sa vb cu tine
0
12-10-2008, ora 00:00
nusemaipoate
Nu este medic/terapeut
nusemaipoate
Nu are rost...oricum poate la tn se manifesta mai usor boala si poate de aceea ti se pare asa nebunesc sa ma sinucid...deci...in afara de sternul infundat... osul de la incheietura mainii este foarte proeminent...toracele este iesit in exterior( se vad oasele) si oasele astea de sub gat care vin de la umeri sunt deasemenea vizibile iar aici unde se intalnesc(sub gat).. no words..se vede k..:|.Cel mai rau e gandu' k nici una nu ma va accepta asa cum sunt si ma voi trezi la 30 de ani tot singur:(((((...cel mai rau imi va parea de prieteni...desi tare as vrea sa stiu cum ar reactiona dak ar sti...cum am zis..sunt foarte normal...numai chestia asta ma deprima rau de tot:-<
0
22-12-2009, ora 00:59
danutz_90
Nu este medic/terapeut
danutz_90
ati mai gasit ceva tratamente?
0
22-12-2009, ora 01:01
danutz_90
Nu este medic/terapeut
danutz_90
tinetima si pe mine la curent pls
0
06-01-2010, ora 22:52
dr.andreeaj2010
Identitate neconfirmată
dr.andreeaj2010
Mmm...ma ingrijoreaza ce citesc pe aici. Sternul infundat este intr-adevar nu numai o problema estetica ci si una medicala si inca destul de serioasa. Spre deosebire de cei care se nasc cu sternul "in afara", cei cu toracele infundat tind sa fie victimele rahitismului din copilarie. Nu e neaparat vina parintilor, depinde. Am avut de-a face inclusiv cu parinti intelectuali care nu aveau suficente informatii sau nu erau informati cum trebuie desi mergeau constant la medic cu copilul si vice-versa. Totusi, aceasta afectiune nu se "vede" la pubertate ci din copilarie si un parinte care totusi isi vede copilul la bustul gol isi da seama ca ceva nu e in regula. La pubertate din pacate nu se poate face mare lucru. Medical, va spun ca totul depinde de "cat de infundat" este. Si eu, ca medic, ma laud cu un stern usor infundat, tot ca urmare a rahitismului deci nu este chiar o tragedie. Daca aveti sternul usor infundat cred ca nu e cazul sa va faceti probleme. Daca totusi, sternul este destul de infundat, uitati-va in oglinda, la bustul gol, din profil si o sa observati ca sunteti si cocosati si daca scoateti pieptul in afara si va indreptati coloana, parca nu se mai vede la fel de infundat. Este si o chestiune de postura din pacate. Marea majoritate a tinerilor in ziua de azi stau cocosati, unii mai mult altii mai putin. Atata timp cat nu va tine la respiratie, nu simtiti palpitatii, nu manifestati alte simptome similare, este "bine". Miscare, nu culturism ci imbunatatire a masei musculare, mers la sala, tras putin de fiare si in momentul in care o sa inceapa musculatura sa se dezvolte iarasi, se va ameliora aspectul estetic. Daca totusi sternul este foarte infundat atunci nu se prea poate face nimic decat o interventie chirurgicala prin care practic vi se va pune o bara metalica in spatele sternului (cam cum e cu protezele dentare) care va forta sternul sa se indrepte pe parcurs. E un tratament de durata, negarantat 100 la 100 dar este singurul disponibil la noi in tara. Cat despre medicamente, nu isi au logica din moment ce boala este una strict organica. Nu exagerati cu vitamine, lactate sau alte suplimente, nu indreapta sternul. Bafta multa si sper sa luati in considerare putin sfaturile mele.
0
07-01-2010, ora 14:56
Marian89
Nu este medic/terapeut
Marian89
dna doctor cum ne dam seama daca e usor infundat sau infundat ? :)
1
08-01-2010, ora 13:01
dr.andreeaj2010
Identitate neconfirmată
dr.andreeaj2010
Asta este o intrebare la care nu prea pot sa raspund, eventual sa va arat prin imagini. Dar, ca sa va puteti da seama cat de cat..uitati-va in oglinda si apreciati cam cat de profund este sternul comparativ cu coastele stand in picioare, cu spatele drept si umerii usor trasi in spate. Usor infundat inseamna ca se infunda aproximativ 1 centrimetru. Daca doresti, iti poti face o poza, o trimiti pe adresa mea de mail si iti pot spune mai multe. Consultatiile "oarbe" nu rzolva mare lucru :)
0
22-02-2010, ora 23:26
PAUL2010
Nu este medic/terapeut
PAUL2010
DNA DOCTOR ZICETIMI SI MIE UNDE SE OPEREAZA LA NOI IN TARA .UNDE SE FACE OPERATIE DE STERN
0
23-02-2010, ora 16:16
Marian89
Nu este medic/terapeut
Marian89
daca imi lasati adresa de mail. o sa incerc sa va trimit o poza... ms
0
10-03-2010, ora 09:02
danutz_90
Nu este medic/terapeut
danutz_90
DNA DOCTOR AM 19 ANI si am rafitism la piept (toracele excavat) pe parte dreapta si as vrea sa stiu daca se mai pate face ceva?
0
17-03-2010, ora 00:44
roby_luana
Nu este medic/terapeut
roby_luana
si baietelu meu de 5 anishori are rahitism ce pot face pt el momentan ii dau osteocare si vitamina d3
0
30-04-2010, ora 15:25
marian93
Nu este medic/terapeut
marian93
Si eu am aceeasi problema, m-am impacat cu ideea, nu se mai poate face nimic dar nu m-am gandit sa ma sinucid. Uitate la cei care au probleme mai grave, ei si-ar dori sa aiba doar problema noastra si sa poata face ce facem noi.

@ " nusemaipoate" : daca prietenii vad problema nu cred ca e mare chestie, eu am aratat la niste prieteni si nu s-a schimbat nimic ( nu se comporta altfel ). Am fost si la strand, aqua center si nimeni nu se uita urat la mine sau ceva ( si te asigur ca se vede bine " problema " ).

Daca vreti sa mai tinem legatura lasati un pm cu id vostru de mess / skype. Bafta !
0
29-03-2018, ora 02:55
Gabrielabog
Nu este medic/terapeut
Gabrielabog
Buna seara...am un băiețel de aproape 5 anișori cu semne de rahitism torace evazat si o coasta ieșită în afara la îmbinare..intrebarea mea e se poate repara prin tratament??ce ar vitamine as putea sa ii dau si cat...va multumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul