rahitism!

05-07-2007
andradabelus
Nu este medic/terapeut
andradabelus
buna!fetita mea de 5 ani a fost diagnosticata cu "torace stang deformat"adica rahitism. doctorul care a consulta-o spune ca cauza acestei rahitism este ca a luat brusc in inaltime desi la 5 ani are 1, 15cm.ce se poate face in cazul acesta ?se poate vindeca cumva?va ramane cu urmari?si daca careva ma poate ajuta sa-mi recomanda un doctor"ortoped infantil"sa nu ezite.va rog ajutati-ma -
11 comentarii
0
06-07-2007, ora 00:00
Naghi Adela
Identitate neconfirmată
Naghi Adela
Pe fetita ati putea sa o duceti la niste sedinte de gimanstica medicala (nu stiu orasul unde stati) si la cursuri de inot care o vor dezvolta foarte bine. De asemenea sa ii dati un regim alimentar bogat in calciu, sanu ii lipseasca laptele zilnic, branza de vaci, fara prea multe fainoase si dulciuri rafinate, Sa ii dati multe fructe. De asemenea este buna si expunerea la soare ( cu masura, cand nu sunt razele foarte puternice )., in lunile de toamna, iarna, primavara sa ii adimistati 1-2 picaturi de Vigantol + 1/2 tb calciu lactic. Va mai astept cu vesti !
0
06-07-2007, ora 00:00
andradabelus
Nu este medic/terapeut
andradabelus
buna, in primul rind vreau sa va multumesc pt raspunsul dat de d-vs d-na dr Naghi Adela. eu sint din or lupeni, jud hunedoara. as dori sa stiu daca cursurile de inot si gimnastica trebuiesc facute intrun centru specializat ?
-daca da ami puteti recomanda vreun centru?
0
06-07-2007, ora 00:00
Naghi Adela
Identitate neconfirmată
Naghi Adela
Totusi pe ce baza vi s-a spus ca fetita are rahitism ? i s-a facut o radiografie de torace? exista semne vizibile de torace deformat ? in rahitism apar asa numitele "matanii costale", adica coastele inferioare ( partea de jos ) sunt deformate, apar proeminente si sternul apare infundat ( o mica gropita ). are semnele acestea? coloana vertebrala este in ordine ? pozitia corpului cum este. ? Fetita sta aplecata ? are pozitie buna in timpul mersului ? urmariti toate acestea. Un centru bun este in Tg mures, in zona dvs nu cunosc, dar la Deva cred ca este. Va mai astept !
0
06-07-2007, ora 00:00
andradabelus
Nu este medic/terapeut
andradabelus
buna, i sa facut o radiografie la torace dar pe film nu se vede nimic dar in schimb este vizibil, (pe aceasta baza i sa dat acest diagnostic) pozitia corpului este este normala, coloana vertebrala normala totul este normal.in tg mures pot veni luna viitoare cu fetita sa o vedeti daca doriti. numai sami spuneti cind anume puteti d-vs. Va multumesc
0
06-07-2007, ora 00:00
Naghi Adela
Identitate neconfirmată
Naghi Adela
Atunci ceea ce trebuie sa faceti este ce v-am spus in primul mesaj, cautati in zona dvs, este foarte posibil sa gasiti in Deva sau poate chiar in orasul dvs un kinetoterapeut sau un profesor bun de gimnastica medicala, sa intrebati si la ortopedie pediatrica. Si cum v-am spus sedintele de inot sunt benefice.Va doresc sanatate !
0
07-07-2007, ora 00:00
andradabelus
Nu este medic/terapeut
andradabelus
va multumesc foarte mult pt sfaturile pe care mi leati dat si am sa fac intocmai ce miati spus.va multumesc inca o data si sa ne auzim cu bine.
0
23-07-2007, ora 00:00
Vladyz
Nu este medic/terapeut
Vladyz
Io am rahitism si am cutia toracica umpic deformata am 16 ani mai poate fi problema remediata cumva fara interventie chirurgicala? va rog mult din tot sufletu sa-mi raspundeti si mie va rog! multumesc
0
03-03-2008, ora 00:00
s.ela
Nu este medic/terapeut
s.ela
la copiii pana in 3-4 ani cred ca se remediaza. si fata mea a avut si mai are rahitism, se pare ca vigantolul nu era bine absorbit desi a luat mereu doze mari.
am inceput sa facem injectii cu d3 in sezonul rece si nu mai luam vigantol. trebuie sa stea mult timp in aer liber, la soare ca altfel si vigantolul si injectiile sunt inutile, fara soare nu poate asimila calciu.
0
30-08-2009, ora 16:28
Targu Mures
Nu este medic/terapeut
Targu Mures
Salutare. Sufar de rahitism, in sensul ca in zona sternului, am o gropita, de mic. Am facut tot felul de sporturi( baschet, fotbal), nu m-am tinut de nici unul. In schimb, de aproximativ 2 luni am inceput sa ma duc la sala, pentru mine, pentru a ma forma putin, pentru a-mi indrepta coloana. Acum vine problema mea.groapa asta din jurul sternului. Am auzit ca s-ar putea remedia cu inot, stand la soare etc. Nu stiti vreun medic in zona Targu-Muresului care s-ar ocupa cu asemnea probleme ? Sau ceva remedii naturiste, medicamente naturiste ? De mentionat ca sunt un baiat de 15 ani. Mersi anticipat !
0
08-09-2009, ora 21:03
clara daria
Nu este medic/terapeut
clara daria
buna seara.va rog frumos daca se poate sa imi raspundeti si mie.am un bebelusi de 8 luni si la ultima vizita la pediatru mi s-a zis ca are rahitism.deoarece ultimele costite sunt un pic mai altfel.adica mai spre exterior.nu siu prea bine sa va explic.problema e ca acesta este singurul simptom pe care il are.in rest e dezvoltat normal chiar foarte bine pt varsta lui.este foarte activ.si mi s-a zis sa ii administrez 4 picaturi de vigantol pe zi...spuneti-mi va rog parerea dumneavoastra.va multumesc
0
07-02-2019, ora 13:12
Elxggdydhc
Nu este medic/terapeut
Elxggdydhc
Buna ziua.am 34 de ani si prezint semne de rahitism. Sufar de asa zisele matanii costale. Nu stiu daca in situatia mea se mai poate face ceva, v-as fi foarte recunoscatoare. Din copilarie am fost si sunt traumatizata de aspectul fizic in privinta acestei probleme; niciodata nu am putut sa port costum de baie din doua piese sau bluzite, rochite mulate pt ca imi ieseau in evidenta coastele.Parintii nu au dat importanta acestui aspect la momentul potrivit, iar acum ca si adult am considerat ca este prea tarziu sa mai pot face ceva in privinta acestui aspect., dar tousi mai am credinta ca poate intr-o zi am sa fiu o persoana normala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul