raguseala de mai multi ani!!!! Multumesc mult

05-12-2008
iryna_ise
Nu este medic/terapeut
iryna_ise
De mai multi ani, nu mai stiu exact de cand, am vocea, ragusita, nu stiu dak neaparat ragusita, dar altfel, orice persoana pe care o cunosc ma intreaba de vocea mea. dureri de gat nu am, nu am avut niciodata, nu ma jeneaza nimic, doar uneori mi se usuca gatul f tare, uneori mi se intampla sa vorbesc si sa am impresia k ceva "ma tine" k imi e greu sa scot cuvintele, dar nu mereu, doar uneori! de racit racesc rar, si o singura data am foat ff racita de nu mai aveam voce. Am ASLO 500, e f mare stiu, exudatul faringian e bun, mi sa spus k nu am infectie cu streptococ sau alt microb. Dna dr mi-a spus k am corzile vocale departate, iar prima oara, in martie mi-a zis k pt asta nu se poate face nimic, acum mi-a zis k sa incercam niste perfuzii, poate se mai pot apropia, k de asta vocea ar fi asa. Asa este, se pot apropia?
ce pot sa am? de ce am voce asa si totusi nu ma doare si nu ma durut niciodata gatul iar exudatul e bun. Nu fumez, nu am fumat niciodata, nu beau alcool.
Pt ASLO probabil o sa-mi dea moldalmin, o sa-l fac. Dar gatul, vocea? Am avut dureri de maini zilnic (stiam k pot fi cauzate de infectie cu streptococ), acum nu le mai am, doar dak fac efort, ma doare spatele de ceva vreme, in partea de jos.
Mia spus k am laringita cronica, am luat un tratament in martie, antibiotice, spray si altele, insa nici o schimbare. Sa fac aerosoli? Se mai poate face ceva pt voce? Ce poate cauza ASLO atat de mare?
Va multumesc fff mult dak aveti tip sa imi raspundeti.
1 comentarii
0
24-12-2008, ora 16:22
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimata doamna Irina,

Cel mai probabil suferiti de disfonie cu glota eliptica in cursul fonatiei provocata de laringita cronica pe care v-a diagnosticat-o medicul.
Trebuie sa faceti un tratament foniatric, repaus vocal cat mai mult si tratamentul antibiotic pentru streptococcul beta hemolitic (Streptococcus pyogenes) pe care il aveti.

Ar fi indicat sa luati o trimitere (eventual un bilet de internare) de la medicul de familie catre IFACF - Foniatrie prof. Hociota unde veti fi tratata corespunzator si veti face cel mai probabil si unele exercitii ortofonice (reeducare ortofonica).

Cu siguranta va vor raspunde domnii doctori Orl-isti Flueraru sau Brad care va vor da mai multe detalii!

Nuami Bine, multa sanatate si Sarbatori fericite!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.