raguseala cu pierderea vocii dimineata

20-03-2009
keek
Nu este medic/terapeut
keek
initial, acum trei zile am avut doua zile de febra (38-38 si1/2), am stat in pat si aspirina m-a ajutat sa transpir, am baut si ceaiuri si mama mi-a facut frectii cu spirt si in a treia zi cand ma simteam ok si am crezut ca-i gata... a aparut o senzatie de jena in gat. nu i-am dat f mare importanta, am luat niste miere si am mai baut ceaiuri.. ca sa fiu sigura ca nu ma intoarce, am mai luat si paracetamol sinus, pt k am unele mici probleme cu sinusurile..
Ideea e ca in urmatoarea zi dimineata m-am trezit fara voce si cu dureri in gat cand inghit. Medicul meu nu este in oras si nu stiu ce sa iau de la farmacie.. Nici nu inteleg de ce am ragusit, poate sa fi vorbit la telefon pe vant, dar de ce am ragusit abia in a treia zi, si cum de este atat de grav incat sa nu mai pot scoate un sunet?
Am si amigdalele inflamate, si gatul uscat.. Pe parcursul zilei vocea isi revine putin, dar seara si dimineata aproape ca nu se aude nimic din ce incerc sa zic.
Ce ar trebui sa iau sau sa fac?
1 comentarii
0
21-03-2009, ora 09:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. REGIM VOCAL.. adic nici nu incerci sa vorbesti 3-4 zile.. lasi corzzile vocale sda se odihneasca.. numai in soapta comunici ce vrei sa zici!!!
2. INhalatii.. sau aerosoli.. cu ceai de musetel + ACC jum de fiola+ Inhalant 4-5 pic!
3. Bioparox sau Tantu, verde spei. 2 puf la 4 ore.. inspirat puternic spre plamani!
4.Medoclav de 100 mg. la 12 ore
5 Eurespal 3 pe zi !
6. Regim alimentar.. nimic Acru, condimentat si acidulat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.