raguseala, fara alte simptome copil

165 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›
0
13-06-2011, ora 10:56
sorina popescu
Nu este medic/terapeut
sorina popescu
copilul meu are 2 ani si 9 luni, in ultimul timp a cam racit usor, i-a curs nasul, tusea(sec apoi productiv), mai zicea ca il doare si gatul, i-am dau nurofen dimineata si seara, oscilococcinum-un tubulet in 2-3 zile, bromhexim pt tuse.i-a trecut, mai greu, dar i-a trecut, iar acum dupa aproape 2 saptamani iar ii curge nasul, e cam infudat uneori ca tine gura deschisa, cam tuseste iar sec !ce sa-i dau ca sa nu ajung cu el la doctor si la antibiotic?unii spun ca e mai bun panadolul decat nurofenul la raceala!eu nu prea l-am '"cocolit", l-am lasat afara in pantaloni scurti si tricou, a fost si cald aa fost si mai racoare dar nu vreau sa-l cocolesc pt ca cred ca asa devine sensibil, la raceala!este bine ca fac asa sau trebuie sa-l imbrac mai bine!va multumesc
0
13-06-2011, ora 19:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inainte de masa si inainte de culacre nasul trebuie aspirat cu batista bebelusului.. in prealabil se poate pune cate 2-3 pic de ceai cald de musetel pentru a usura aspiratia secretiilor
pe nasul curat se pune Colargol 1 % 3 pic la 8 ore.
0
13-06-2011, ora 23:30
sorina popescu
Nu este medic/terapeut
sorina popescu
va multumesc mult!dar in cazul in care mai e si putin ragusit trebuie sa merg cu el la doctor?intreb asta pt ca a mai facut laringita de cateva ori!sper sa-i treaca si sa nu fie ceva grav.ii dau panadol acum
0
14-06-2011, ora 08:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru o laringita cu febra.. trebuie neaparat mers la ORL
pentru o laringita fara febra.. trebuie schimbat regimul alimentar.
copilul poate face reflux gasstric de la acru, acidulate si fructe citrice.. fapt ce irita mucoasa faringelui si intrarea in laringe
0
19-08-2011, ora 00:05
crekren
Nu este medic/terapeut
crekren
am si eu un baiat de 9 ani care raguseste cand tipa mai mult la joaca.cre un sfat ce poate avea? multumesc!
0
19-08-2011, ora 06:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. investigat la ORL.. daca nu are noduli pe coarda vocala
2 investigat la gastrologie.. daca nu este vorba despre un reflux gastroesofagian( in acest caz o sa fie nevie de renuntat la acru, acidualte si fructe citrice si acre pe termen lung
0
31-08-2011, ora 22:44
Mona M
Nu este medic/terapeut
Mona M
Am un bebe de 4luni si jumatate care dupa ce s-a trezit din somn este ragusit. Nu prezinta alte simptome, iar temperatura este de 37, 4. Precizez ca dupa ce maninca varsa mult laptic, chiar si dupa ce da aerul afara. Azi am inceput si diversificarea, cu o lingurita de suc de morcov. Credeti ca ar trebui sa o continui tot cu morcov? Marul ii poate crea probleme? Miine voi merge si la medicul pediatru. Puteti sa ma ajutati cu sfaturi?
0
01-09-2011, ora 13:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. marul provoaca si mai multa acditate gastrica..si mai mult reflux..si acel cid gastric care urca pe esofag a afectat si mucoasa laringelui... de aici raguseala.
2 copilul trebuie hranit foarte des si cate putin..ca sa nu mai aiba refluxul gastric
3 Nu luati antibiotic pntru acest rosu in gat, fiidca este de origine iritativa..nu microbiana
4 NU alimentati copilu cu nimic acru, citric, acidulat. mult timp, este predisus la probleme gastrice.. care o sa afecteze si mucoasa faringelui si amigdalele...
0
02-09-2011, ora 01:47
haci
Nu este medic/terapeut
haci
Buna seara. Va cerem sfatul intr-o problema. Avem un bebelus de 8 luni acum doua zile a inceput sa ragusesca fara alte simtome, in aceiasi zi am fost la medic si n-ea spus ca are putin rosu in gat n-ea recomandat nurofen sirop si panadol spozitoare dar folosim deja de doua zile si nu avem nici o ameliorare am sunat din nou astazi la medic si n-ea spus sa folosim tantum verde spray 0.15%. Va rugam sa ne spuneti daca am facut bine sau ce trebuie sa facem?
Suntem foarte ingrijorati astazi nu prea a mancat doar laptic de la san.Va multumim
0
02-09-2011, ora 07:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 depinde la ce medic ati fost ( pediatru sau ORL)
laringitele se trateaza la ORL
2 daca crosu in gat este de la faptul ca copilul a vomat sau a avut regurgitatie cu acid gastric de la un aliment sau fruct acru.. atunci putem vorbi despre o usoara gastrita si asta explica de ce copilul nu are pofta de mancare
in acest caz si antiinflamatoarele pe gura NU sunt indicate ( numia supozitoare)
regim strict alimentar pe lapte, ceaiuri si putin adausuri dar nimic cu tenta de acru..
0
05-09-2011, ora 20:59
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Puteti sa-i faceti doua analize ca nu cumva sa fie vorba de un streptococ.
Exudat nazal si faringian cu antibiograma. In caz ca este o bacterie sa iasa la antibiograma la ce este sensibila si cu ce antibiotic se poate trata copilul.
Am zis si de exudat nazal deoarece, este posibil ca mucusul din nas sa se scurga prin interior si sa irite faringele atunci cand bebele sta culcat.
0
05-09-2011, ora 22:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tema.
un organism sanatos.. cu o mucoasa nazala si faringiana sanatoasa.. in cateva secunde distruge orice streptococ, stafilococ sau virus
nu asta este problema de a lupta cu microbii
ei sunt mii si milioane in jurul nostru si in noi
este vorba de a trai sanatos de a da organismului posibilitate sa lupte cu acesti microbi.. ami bone decta orice antibiotic inventat
in 1944 cand a aparut penicilina.. toti am crezut ca scapam de infectie
au aparut generatii si generatii de antibiotice.. si lumea este din ce in ce mai infectata..
asa ca e cazul sa gandim altfel...
0
06-09-2011, ora 10:37
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Domnule Doctor, stiu ca tratamentele antibiotice sunt destul de periculoase, ele distrugand si folra buna aorganismului si mai dau si alte efecte secundare.
Am sa va detaliez putin ce am in vedere cand dau astfel de indrumari.
In unele cazuri, daca din anumite motive - o imunitate scazuta sau daca organismul chiar a scapat de sub control o infectie si nu mai poate lupta singur, ii trebuie un ajutor, un impuls.
Mai ales la un copil asa mic, daca se ajunge la complicatii cine stie cum si daca se mai poate trata, iar tratamentul va fi mult mai drastic mai tarziu.
Oricum, cand se da un rezultat de laborator, se tine cont ca bacteriile devin patogene daca depasesc un anumit numar si deci nu mai este pastrat acel echilibru intre bacteriile bune si cele rele sau daca gasesc o bacterie care nu trebuia sa fie in acel loc. De aceea am spus ca intotdeauna sa se efectueze si antibiograla, ca tratamentul sa mearga cat de cat pe bacteria tintita.
Sigur, este bine ca sa fie corpul lasat sa isi faca singur anticorpi dar, daca cineva ajunge chiar in situatia sa ceara informatii in plus sau chiar ajutor pe forum, inseamna ca problema dureaza de ceva timp si poate a scapat de sub control.
Un organism bolnav in mod constant, nu are cum sa aiba o dezvoltare sanatoasa si armonioasa daca in permanenta se concentreaza sa lupte cu boala. Si mai ales cand este vorba de un copil care este in crestere.
Asta se vede si cu ochiul liber dar...cand deja este prea tarziu si este mare. Diferenta este majora intre un copil crescut sanatos si unul crescut asa...cum s-a putut.(nu vreau sa spun mai mult).
Nu se mai poate da timpul inapoi si sa creasca altfel, in alte conditii - din pacate. Avem o singura viata si ce alegere facem este definitiva -cel putin in privinta dezvoltarii corpului si mai ales a creierului.
Se stie ca intr-un corp sanatos, bacteriile si fungii stau intr-un echilibru astfel incat...restul functiilor sa se desfasoare in liniste, asa cum au fost programate.
Nu sunt neaparat adepta tratamentelor cu antibiotice dar nici sa las corpul in voia sortii atunci cand vad da nu face fata.
Este treaba cercetatorilor sa vada de ce si in ce conditii, anumite bacterii si fungi preiau controlul si de ce la unii oameni se manifesta mai mult decat in cazul altora, unii chiar putand fi purtatori.
Aceste bacterii oricum sunt peste tot - dar pana se descopera o alta modalitate de tratament sau chiar de prevenire, ne tratam si noi cu ce avem la dispozitie deocamdata.
Cam la aceste probleme m-am gandit cand am dat acest sfat, in special.
0
06-09-2011, ora 10:50
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Si mai este ceva, la bebelusul in cauza, o infectie streptococica nedepistata la timp, ii poate infecta inima si face endocardita, iar in cel mai bun caz ii afecteaza doar valva mitrala. El este in crestere acum.
Ma intreb ce dezvoltare va mai avea cu p problema la inima din start- repet - in cel mai bun caz...
Nu stie nimeni ce se petrece intr-un corp, daca acesta are destula imunitate si putere pe termen lung sa lupte singur. Se stie ca infectiile repetate chiar slabesc sistemul imunitar si astfel se intra intr-un cerc vicios.
Doar la sfarsitul... "razboiului " se vede daca a trecut cu brio sau nu.
Dar daca nu trece?.Intra in statistica? Cat la suta au trait sau au murit.
De ce sa nu adoptam maniera preventiva, pe principiul zicalei "frica pazeste pepenii"
0
08-09-2011, ora 13:57
ayanaa
Nu este medic/terapeut
ayanaa
Buna ziua,
In urma exsudatului, fetitei mele de 3 ani i-a rezultat Stafilococ auriu nazal, fapt pt care mi-a fost recomandat pe langa dezinfectarea locala si Lantigen b.I-am dat 29 zile, acum sunt in perioada de 29 zile pauza si ar mai urma inca o luna de administrare conform recomandarii medicale. iar la consultarea unui domn profesor conferentiar din Bucuresti acesta mi-a spus ca LantigenB este de moda veche, ca sunt alte siropuri de imunitate mai eficiente, de generatie mai noua. Intrebarea mea este daca ar trebui si daca e bine sa intrerup inceperea urmatoarei cure de 29 de zile sau sa incep alt tratament de imunitate recomandat. Va multumesc
0
13-09-2011, ora 22:27
florinacaravan
Nu este medic/terapeut
florinacaravan
buna seara,
Am un baietel de 3 ani care a racit si a luat tratament cu augumentin, precizez ca nu a facut febra.dupa ce a terminat cu tratamentul a rams cu o ragusala, care ii trece pe moment si dupa ce incepe sa tipe sau sa planga ii reapare din nou ragusala.Am fost la medicul de familie si i a dat eurospal si nurofen dar ragusala nu trece.Precizez ca nu manca acrituri.Va multumesc mult astept un raspuns.
0
14-09-2011, ora 07:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru copii de 3 ani.. nu se poate face laringoscopia decat in spital cu anestezie totala.
Chear daca NU mananca acrituri..
poate sa aiba probleme gastrice de la fructe citrice, mere, sucuri..s.a
afceti un consult la Gastrologie.. pediatrica
si NU mai luati tratamenet de la med.de Familie pentru probleme ORL.
toate medicamentele pot duce la reactie gastrica
folositi supozitoare si injectabil.. mai putin pe gura !
0
14-09-2011, ora 11:42
tema
Nu este medic/terapeut
tema
florinacaravan, mai intai ar trebui sa ii faci copilului un exudat faringian cu antibiograma.
Poate nu a avut o simpla raceala, poate ca bacteria a fost rezistenta la tratament sau se poate ca de la antibiotic sa se fi dezvoltat alte bacterii.
Trebuie neaparat sa aflii daca are un streptococ sau stafilococ.
Nu ii mai face nici un tratament cu antibiotice fara antibiograma. Asta este valabil si pentru tine.
Chiar daca costa ceva, daca ii faci un tratament gresit costa mai mult, ca acum, de exemplu. Nu s-a facut bine copilul si o iei de la capat.
Fa-i exudat faringian cu antibiograma, iar daca are nasucul infundat, fa-i si un exudat nazal cu antibiograma.
Numai la antibiograma scrie la ce antibiotic este sensibila bacteria si cu ce antibiotic sa il tratezi.
Daca nu i-a trecut din prima, este posibil sa aiba un microb rezistent.
Deasemenea, pana aflii ce are, tine copilul asezat putin mai sus cu trunchiul si capul ( pe o perna mai mare eventual)- ca sa eviti refluxul gastro esofagian - in caz ca are
Copilul vomita?
Daca nu are bacterie in gat sau nas, trebuie urmata si varianta asta.
Dar, intai trebuie verificat sigur sa nu fie bacterii in gat. Nu e bine sa se faca investigatii asa invazive daca sunt bacterii in gat sau nas.
0
14-09-2011, ora 11:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tema
ar fi bine sa intelegi 2 lucruri
1. ca pe o mucoasa iritata si inflamata ( din diverse motive). se lipesc multi microbi din miile care ne inconjoara
iar exudatul le arata pumai pe cateva specii de microbi si nu arata virusii)
2 tratamentul tintit cu antibiotic ( dupa antibiograma ) este pentru anumit fel de microb.. dar ceilalti raman..si dupa antibiotic.. oarecum intri in contact cu alti microbi care se lipesc acolo

Calea corecta este sa eliminam factorii care duc la iritatia si inflamatia mucoasei.. ca sa se refaca imunitatea locala.. in acest caz organismul singur distruge toti microbii si virusii
0
29-10-2011, ora 14:28
simonik79
Nu este medic/terapeut
simonik79
Domnule doctor, am o raguseala care persista de 2 saptamani. Doctorul de familile mi-a prescris in prima sapt TAGREMIN si PARACETAMOL, dar raguseala nu s-a ameliorat. In a doua sapt, mi-a dat AMOKSIKLAV TABLETE SI BIOPAROX spray. Vocea mi-a revenit, insa foarte slab. Am frecat galbenus de ou cu miere sau zahar, in speranta ca vocea mea va redeveni ce a fost. Cat dureaza pana imi revin total? Este un semn de intrebare de ce nu mi-a revenit inca? Mentionez ca pana acum am mai ragusit rareori, dar pt cateva minute. De asemenea, mentionez ca anterior de aceasta raguseala am fost racita. Recomandati o vizita la ORL sau rabdare? Va multumesc.
0
29-10-2011, ora 19:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
O vizita la ORL.. trebuie facuta la orice problema de nas, gat si urechi..
fiindca medicul de familie are facut un stagiu de 3 luni pentru ORL..si atat.
nu are cu ce sa se uite nici in ureche si cu atat mai mult in laringe sa vada daca sunt inflamate corzile vocale de la infectie sau sunt iritate de la un reflux gastric sau creste ceva pe coarda vocala.
rabdare duce la complicatii.si asa ati experimentat mai mult etratamente decat a fost cazul
Urgent la ORL
0
28-12-2011, ora 12:14
Crasmaru Mirela
Nu este medic/terapeut
Crasmaru Mirela
buna ziua. am un bebelus de 1 anisor jumate si de azi-noapte de la 3 jumatate da semne de raguseala.si tuseste putin dar nu este o tuse plina...este ca o raguseala. a facut si putina febra, dar dupa ce i'am dat o doza de nurofen pt copii i'a scazut febra...ce ma sfatuiti sa'i dau? este bun Nurofenul sau trebuie altceva?multumesc pt raspuns
0
28-12-2011, ora 13:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca si tratament este suficient nujrofenul
trebuie sa excludeti din aliemntatie tot ce este acru, sucuri si ffructe citrice.. care irita faringele
0
28-12-2011, ora 15:56
Crasmaru Mirela
Nu este medic/terapeut
Crasmaru Mirela
va multumesc din suflet pt raspuns...am sa fac exact ceea ce mi'ati recomandat
0
28-12-2011, ora 20:15
liliana_sam
Nu este medic/terapeut
liliana_sam
Buna ziua Am un baietel de 5 ani si jumatate si are o raguseala de 3 zile, nu are nasul infundat, respira pe nas cand doarme, dar fornaie cand doarme in anumite poztii ( pe spate), nu face febra, si tuseste uscat, iritant. Ii fac tratament cu nurofen, si aerosol cu dexa si acc. Ii dau si sirop de muguri de pin si picaturi in nas nazomer si seara la culcare olinth. Dar nu se amelioreaza deloc situatia. Va rog dc ma puteti ajuta. Va multumesc
0
28-12-2011, ora 21:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
" tuseste uscat, iritant. Ii fac tratament cu nurofen, si aerosol cu dexa si acc "
aici sunt cateva lucruri Contradictorii !!!!!
tusea uscata si iritanta poate fi si de la un reflux gastric si de la un faringe iritat cu citrice, sucuri si mancare acra
din acest motiv nici NUrofenul nu face bine.. deoarece irita mucoasa gastrica
si nici ACC. nu face bine fiindca este pentru tuse cu secretii vascoase( mucolitic)
0
18-02-2012, ora 23:35
iolyy
Nu este medic/terapeut
iolyy
buna ziua am un bebelus de 6 luni si astazi a ragusit si parca raguseste din ce in ce mai tare si nu mi explic de ce afara nu l am scos in vizita nu a fost nimeni si nu stiu ce sa i fac ce sa i dau.Va multumesc
0
19-02-2012, ora 06:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi de la alimentatie si reflux.
cu ce alimentati copilul?
daca nu face febra, nu e cazul de medicamente
oar ceai si lapte cald.
nu.i dati nimic ce poate fi acru, fructe citrice.s.a
0
19-02-2012, ora 09:50
iolyy
Nu este medic/terapeut
iolyy
noi abia am inceput diversificarea el papa de la san si am ajuns la suc de mar cu morcov nu are febra nu are nimic altceva am citit raspunsurile de mai sus dar pt ca mi ati raspuns personal am mai multa incredere multumesc
0
19-02-2012, ora 10:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
excludeti marul...
mai adteptati 2 luni
Adaugă un comentariu / răspuns
165 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.