raguseala, fara alte simptome copil

165 comentarii 1 23 ..... 5 6 Înainte ›
0
05-05-2010, ora 23:26
liria
Nu este medic/terapeut
liria
buna, ma, numesc liria, - am o raguseala care persista de 6 luni, nu am dureri in gat, nu sunt racita si totusi sunt ragusita. Am fost la medic ORL din localitate(Bistrita) si mi s-a spus ca nu am nimic, sa fac o pauza de vorbire, si mi-a dat Hexoral, un inhalant, dar fara nici un rezultat.(locul de munca imi solicita mult vocea, vorbesc la fel de mult ca un profesor) Eu nu simt o raguseala dar personele cunoscute cand ma intalnesc ma intreaba daca sunt racita? nici nu stiu ce sa mai fac,
Va multumesc.
0
05-05-2010, ora 23:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la un alt medic ORL.. si sa faci o Laringoscopie.
0
27-05-2010, ora 08:12
Goldmoon
Nu este medic/terapeut
Goldmoon
Buna,
Copilul meu de 1 luna a ragusit de 2 zile. Ieri dimineata parca isi revenise, insa astazi e mai rau si parca nu isi gaseste vocea cand vrea sa planga.
Nu are febra, medicul de familie a zis ca rosu in gat nu are, mucii nu ii curg (este un pic fornait cateodata, dar scoatem destul de putin cu aspiratorul nazal).
Poate ragusi doar de la prea mult urlat sau ce poate fi?
0
27-05-2010, ora 08:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
si urlatul favorizeaza.. dar cauza este regurgitarea...
il hraniti cate putin maides.. si dupa masa 15 min il tineti vertical !
0
06-06-2010, ora 00:35
mada41
Nu este medic/terapeut
mada41
buna seara! as dori sa mi confirmati sau nu, daca se poate, urmatoarea informatie:copilul nu trebuie sa manance inghetata decat "inghetata", deaoarece daca se dezgheata putin, se pot activa bacterii?!
multzumesc!
0
06-06-2010, ora 21:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU ... !!!!!
copilul tre sa manance ingetata.. in pahar.. putin topita.. ca sa nu fie foarte rece !!!!
0
17-11-2010, ora 19:55
norah
Nu este medic/terapeut
norah
buna ziua

Am o fetita de 6 luni jumatate. acum 3 zile cand s-a trezit dupa somnul de pranz a avut o raguseala urata. am fugit la medicul pediatru unde i s-a pus diagnosticul de faringita ( ni s-a spus ca e rosu in gat) dar am citit pe internet ca e laringita, este acelasi lucru??
a primit tratament cu amoxicilina 2, 5 ml de 3 ori pe zi si eurespal 4 ml de 3 ori pe zi. dupa aproape 4 zile raguseala nu a disparut. mentionez ca nu tuseste si nici nu face febra.
tratamentul este bun? este o perioada in care ar trebui sa dispara raguseala?
va multumesc mult.
0
18-11-2010, ora 19:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
raguseala survenita dupa un somn. este, cel mai des, din cauza unui reflux gastroesofagian avut in somn !
Ati gresit ceva cu alimentatia ( fructe citrice sau mancare acra).. sau a mancat mai mult.. si acidul gastri a irita faringele si indirect muschii laringelui.
NU era cazul de antibiotic. doar Regim alimentar fara acru, mancat cate putin si des.. sa nu.i vina mancarea inapoi.
0
18-11-2010, ora 19:56
norah
Nu este medic/terapeut
norah
multumesc foarte mult. din inima va multumesc pentru raspuns.
intr-adevar a avut putin reflux. sa ii elimin citricele? dintre legume, fructe? sa ii scot telina si alimentele mai putin dulci? marul sa il scot?
eram sigura ca nu era nevoie de antibiotic. raguseala inca persista totusi...sa ii dau mai des sa pape? ea mananca diversificat.
credeti ca ar trebui sa intrerup tratamentul? de sambata il ia si azi e joi, am impresia ca face si o candidoza bucala acum :(
va multumesc inca o data.
si inca o intrebare... de ce ni s-a spus ca are rosu in gat? probabil era doar iritat?
cam in cat timp ar trebui sa ma ingrijoreze raguseala care nu dispare.
0
18-11-2010, ora 20:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. iritatia a fost interpretata ca inflamatie.
legumele NU trebuie scoase din alimentatie.. doar fructele acre ( marul si citricele ) si tot ce gustati si e acru
0
18-11-2010, ora 20:21
norah
Nu este medic/terapeut
norah
va multumesc mult de tot
multa sanatate. am sa intrerup tratamentul. va multumesc mult mult
0
29-12-2010, ora 20:10
andral
Nu este medic/terapeut
andral
si baietelul meu are 2 zile de cand e ragusit...dar uneori isi drege vocea tusind usor.pe moment ii trece dar raguseala revine..nu a mancat acru nici gras...e si un pic fornait are si un pic de tuse inca de la ultima raceala...ar putea fi ragusit de la laptele pe care uneori il mai bea noaptea?
0
29-12-2010, ora 22:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numi un medic ORL..care o sa vada gatul copilului o sa va raspunda corect la aceasta intrebare
0
05-01-2011, ora 10:36
nicu_ior
Nu este medic/terapeut
nicu_ior
BUNA ZIUA AM SI EU O INTREBARE AM UN BAIETEL DE 1AN SI 3LUNII SI DE DOUA ZILE ESTE RAGUSIT AM FOST LA MEDICUL PEDIATRU SI MI SA SPUS CA ARE PUTI ROSU IN GAT SI MIA RECOMANDAT SUMETROLIM 5ML/12H, FLUIMUCIL 4ML/3/ZI, IBUROFEN 5ML/3/ZI / SI PICATURI DE NAS BIORINIL, FEBRA NU FACE SI INTRBAREA MEA ESTE DACA AR FI NEVOIE SA MERG LA ORL?SI INCA O INTREBARE FARMACISTA A ZIS SA NU FOLOSESC ACEESTE PICATURI DE NAS DE CE?SI AM UITAT UN DETALIU TUSESTE PRODUCTIV.CE SA FAC IN CAZUL ASTA CONTINUI TRATAMENTUL?MULTUMESC
0
05-01-2011, ora 11:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
biorinilul nu prea se administreaza pana la 2 ani
mai indicat ar fi ser.efedrinat 0.5% ( dar pentru cateva administrari se poate si biorinilul)
raguseala..pote fi de la o traheo-bronsita
sau de la un reflux gastroesofagian produs de ( fructe citrice, sucuri, muraturi..s.a)
0
05-01-2011, ora 13:44
nicu_ior
Nu este medic/terapeut
nicu_ior
va multumesc si sa inteleg ca trebiui sa continui trtamentul el tuseste foarte rau fructe consuma numai mar banana si kiwi mai rar astea ii plac si muraturi si sucuri nu consuma.am si aparat de aerosol ii pot face?
0
05-01-2011, ora 14:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.CONTINUATI TRATAMENTUL + AEROSOLI
EXCLUDETI KIWI SI MARUL
0
27-02-2011, ora 12:27
sorina popescu
Nu este medic/terapeut
sorina popescu
buna ziua!copilul meu de 2 ani si 5 luni e ragusit si ii curge nasul!ce as putea sa-i dai ca sa-i treaca, tratamente mai usoare, deoarece a mai fost ragusit acum o sapt si ceva si a luat augmentin es(a facut si febra).acum i-a revenit raguseala si mi-e teama sa ajung iar la antibiotic!ce ceaiuri merg la raguseala?nu prea a mai racit de la inceputul lui decembrie, i-am facut o imunizare de 3 luni cu bronchovaxom!deocamdata ii dau doar nurofen, dar va rog spuneti-mi daca ii mai pot da altceva ca sa nu se agraveze si sa-i treaca!va multumesc mult
0
27-02-2011, ora 12:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este suficient nurofenul ca si tratament general
faceti tratamente locale
inhalatii sau aerosoli
aspirat secretii nazale. + colargol pe nasul curat
faringo_sprei pentru gat sau tab de supt cu propolis
REGIM strict alimentar fara acru ( bors, muraturi) fara Frucre citrice si bauturi acidulate cadre irita gatul, provoaca reflux gastroesofagina si mentine inflamatia locala
0
28-02-2011, ora 12:48
sorina popescu
Nu este medic/terapeut
sorina popescu
va multumesc pt ajutor!acum ii dau sirop eferalgan pediatric si sirop cu propolis si echinaceea!noaptea trecuta nu a avut un somn linistit deloc, nu prea respira bine datorita nasului si datorita gatului(am inteles ca la raguseala se ingroasa laringele si se ingreuneaza si respiratia si e cam periculos)!m-am cam speriat putin!ce as putea sa-i dau noapte ca sa doarma linisti si sa respire bine?existe ceva, vreun ceai sau sirop?ii dau ceai de musetel!va multumesc
0
17-03-2011, ora 11:01
georgeta.t
Nu este medic/terapeut
georgeta.t
Buna ziua,

Am un baietel de 2 ani care a ragusit din cauza ca a plansa foarte mult. Face un tratament cu injectii pentru o infectie cu Klebsiella si cand trebuie sa faca injectia plange foarte tare. Nu prezinta niciun alt simptom, nu este racit, nu face febra, nu il doare cand inghite. Ce as putea face ca sa-l ajut sa-si revina?
Multumnesc mult!
0
17-03-2011, ora 17:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa nu planga
ceaiuri si lapte cald de baut
nimic acru, acidulat si citric
0
18-03-2011, ora 13:32
georgeta.t
Nu este medic/terapeut
georgeta.t
Multumesc mult pentru raspunsul prompt!
0
12-04-2011, ora 18:39
t_iulya
Nu este medic/terapeut
t_iulya
Buna ziua,
am un baietel de 10 luni jumatate si care de 4 saptamani este ragusit iar spre seara aceasta este mai pronuntata. Nu are temperatura nici nu tuseste nici nu ii curge nasul - doar ragusit,
Medicul ne-a spus ca are putin rosu in gat si amigdalele marite. La sfatul medicului i-am dat ibalgin pe urma am trecut pe ospen pe urma am revenit la ibalgin si acum suntem pe homeopate. Mi s-a recomandat si unasin dar pt ca suspensia a iesit foarte vascoasa si nimeni nu mi-a putut spune daca asa trebuie sa arate am preferat tratamentul cu homeopate (la recomandarea medicului).
totusi nici asa nu trece.
ma puteti sfatui in acest sens?
Va multumesc
Dupa ce am citit forumul in prima faza nu o sa-i mai dau mar.
0
12-04-2011, ora 23:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.gresit si antibioticul si ibalginul. cred ca problema este de la unele alimente acre, acitrice sau acidulate care leati administrat recent. medicii de familie si pediatri faorte des confunda un rosu in gat de la o iritatie, dreflux sau viroza..cu infectia. si toate se trateaza diferit. ( decizia cu marul este corecta)
2 problemele de nas, gat, urechi..le tratati numai la ORL
3. multe ceaiuri calde, fara zahar, numai cu miere de albini... mancat des si cate putin..o sa rezolve problema
0
13-04-2011, ora 10:00
t_iulya
Nu este medic/terapeut
t_iulya
Multumesc foarte mult pt raspuns.
0
31-05-2011, ora 14:24
floileana
Nu este medic/terapeut
floileana
Buna ziua.Am si eu o intrebare. Am o fata de 8 ani si de ceva vreme are o raguseala, care de o saptamana s-a cam agravat.Acum o jumatate de an cred am fost cu ea la un medic orl-ist si a spus ca are un nodul pe corzile vocale si a prescris un tratament pe care l-am urmat(inhalatii, pufuri pe gura, vorbit incet si mai era ceva nu mai stiu). Dupa acest tratament la ceva vreme am fost la un alt medic orl-ist si a spus ca nu are nimic copilul.Acum pe mine ma ingrijoreaza totusi aceasta raguseala, trebuie sa va spun ca nu prezinta nici o alta simptoma, nu temperatura, nu tuse nimic.
0
31-05-2011, ora 21:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ar trebui sa va intoarceti la 1 medic ORL.. care a vazut nodulii.
sau in clinica ORL. cu internare unde se face examen a laringelui mai amanuntit sub microscop
0
04-06-2011, ora 09:08
Carmen Silva
Nu este medic/terapeut
Carmen Silva
Buna ziua.
Am si eu o intrebare. Am copilul de 5 luni care este ragusit de aproape 2 saptamani. Totul a inceput cu rosu in gat si o tuse seaca. am fost la pediatru, diagnosticul a fost de faringolaringita. I-am facut aerosoli cu adrenalina si dexametazona. Nu mai tuseste, nu a avut probleme de respiratie, sufocare. Acum insa nu poate tipa, chiui. Tot incearca sa faca acest lucru dar ori nu scoate nici un sunet sau in final scoate un sunet scurt. Am fost si la orl si a spus ca in gat nu are secretii, nu se vede ca ar fi inflamat laringele dar totusi nu poate sa scoata nici un sunet inalt. Acum ii dam si antibiotic, la recomandarea medicului, de si nu face febra. Si nici o ameliorare.

Ce mai putem face sa rezolvam problema?
Multumesc.
0
04-06-2011, ora 10:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul cu antibiotic pe Viroze..sau asa fara motiv serios de febra si secretii purulente.. este o mare gresala
raguseala poate surveni si la copii cau reflux gastroesofagian.
regurgitarea aduce infaringe acid gastric care irita mult mucoasa, provoaca rosu in gat si afecteaza indirect muschii laringelui.
Regim strict alimentar ara acru ( bors, otet, muraturi)
fara fructe citrice si fara sucuri de orice fel si fara acidulate
Mancat mai des cate putin.. sa nu aida reflux in pozitie culcat.
ca si tratament Inhalatii sau aerosoli ( dar fara dexametazona)
Adaugă un comentariu / răspuns
165 comentarii 1 23 ..... 5 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.