raguseala, tuse, flegme...etc

14-04-2011
edith22
Nu este medic/terapeut
edith22
Buna Ziua. Am 22 de ani si sunt fumatoare de 2 ani. De cateva luni am incontinuu flegme de culoare alb-galbuie si in ultimul timp sunt tot timpul ragusita (vocea mea a fost dintotdeauna mai groasa dar acum s-a agravat). Din cauza flegmei tot imi vine sa tusesc si imi simt gatul inflamat. As vrea sa stiu daca s-ar putea sa am cancer la gat sau ceva grav? (Am doi preteni de varsta mea care au avut cancer, nu la gat, si imi este foarte frica de asta). De obicei se poate face cancer la gat la varsta aceasta? sau as putea avea alta afectiune? mentionez ca simptomele nu mi se imbunatatesc dupa ce iau medicamente pentru raceala sau antibiotice.
5 comentarii
0
14-04-2011, ora 08:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. lasi urgent fumatul
2 tii regim alimntar strict fara acru, citrice si bauturi acidulate
3.faci consult gastroogie pentu a depista si trata o problema gastrica
4. faci consult la ORL..sa vezi cum arata corzile vocale
0
11-05-2011, ora 19:26
paula92
Nu este medic/terapeut
paula92
buna ziua asvrea sa ma ajutati si pe mine sa inteleg ce poate avea sotul meu
anul trecut a racit avind o raguseala puternica.Am mers la dr si ne a prescris o reteta cu antibiotice dar printre altele a specificat ca laringele sau o coarda vocala e un pic atrofiata In urma tratamentului raguseala a cedat.Anul acesta raguseala a revenit dar nu a mai cedat la antibiotic Am mers la dr si in urma investigatiilor a reesit o candida in sputa o sinuzita maxilara, coardele vocale zice d lui ca sunt curatye plamanul e bn dar nu stie de ce o coarda vocala nu lucreaza asa cum trebuie Poate fi vorba de un cancer laringian ?saptyamina viitoare merg la iasi dar pina atunci vreau sa stiu la ce sa ma astept
0
13-05-2011, ora 23:41
onutsa_mary
Nu este medic/terapeut
onutsa_mary
buna seara, am 18 ani sunt fumatoare... si de 3 zile ma tot doare in gat cand am pus mana se simte precum o "mingiuta" si deasemenea ma deranjeaza cand inghit, am deschis putin gura cat am putut si pe langa omulet coborand in jos incepe o roseata asha de jur imprejur banuiesc ca am rosu in gat?dar mingiuta aceea ma cam sperie, deasemenea ma gandeam la cancer in gat.ajutati-ma va rog.
0
24-06-2011, ora 21:53
Andreipe
Nu este medic/terapeut
Andreipe
Buna ziua,

De 1 saptamana simt gatul umflat. Nu se vede in exterior. Am fost la medicul de familie care m-a consultat. Mi-a spus ca gatul arata bine, nu este ros, amigdalele sunt ok. Doamna doctor a mentionat ca am pe partea stanga (si dreapta dar mai putin) ganglioni inflamati. A spus ca e cel mai probabil de la masele si mi-a dat reteta cu anti-inflamatorii si un spray pentru gat.

Momentan iau Ketonal Forte de 2 zile, dar nu simt nici o imbunatatire. Voi merge inapoi la consult, desigur, dar doresc sa aflu ceva, cat mai repede. Cancerul la gat, s-ar fi depistat dupa consultul medical?

Multumesc,
Andrei
0
24-06-2011, ora 21:53
Andreipe
Nu este medic/terapeut
Andreipe
As dori sa adaug ca sunt fumator iar vocea nu-mi este deloc schimbata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Răgușeala cronică (de mult timp) - cauze și afecțiuni posibile
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  • Tratament și remedii pentru răgușeală
  •