radiografie pulmonara in primele 2 sapt sarcina

28-02-2009
matina
Nu este medic/terapeut
matina
Am facut o radiografie pulmonara in primele 2 saptamani de sarcina fara sa stiu ca sunt insarcinata, bineinteles. Mi s-a spus atunci sa renunt, fie ca o sa pierd sarcina, fie ca vor fi probleme pentru copil (malformatii). Acum am baiat de 8 ani, sanatos, voinic. Am stat linistita si chiar am sfidat ceea ce mi se spusese. De curand am citit ca si dupa nastere mai pot aparea, in timp, probleme cu copilul. Ce riscuri mai pot fi?
4 comentarii
0
01-03-2009, ora 14:50
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Stai linistita, ca nu mai este nici un risc.Daca atunci ai dus sarcina inainte cu curaj, de ce-ti mai faci probleme acum, la aproape noua ani?Ce ai citit?Ca poate face leucemie ?Nu-ti mai bate capul, alimenteaza copilul corect, cat mai natural, gateste-i tu cu mana ta majoritatea hranei, lasa copilul sa faca miscare, sa-i asiguri o igiena buna si nu se va intampla nimic.Numai bine!
0
01-03-2009, ora 18:58
matina
Nu este medic/terapeut
matina
Recunosc ca atunci mi-a trebuit mult curaj si ajutor de la Dumnezeu sa pot continua.
Exact despre riscurile unei leucemii am citit si eu, chiar daca eu cred ca varsta la care s-ar fi putut manifesta este mai mica de 8 ani. Niste studii din America arata ca riscurile sunt doar foarte putin mai mari ( 2%)la copiii radiati intrauterin fata de un copil normal. Oricum, recunosc ca m-am gandit ceva la asta, dupa aproape 9 ani.Un medic radiolog mi-a spus ca radiatia a fost extrem de mica si ca daca sarcina a fost dusa la capat, atunci este bine.
Multumesc mult pentru raspuns si incurajari.
0
18-03-2009, ora 12:49
danieluska
Nu este medic/terapeut
danieluska
Buna ziua..eu am facut radiografie la mana pe 2 martie(2-una din profil si una din fata), insarcinata fiind in 6 saptamani (ultima menstruatie mi-a venit pe 16 ianuarie, fara sort de protectie, caci nu m-au intrebat nimic.Dp ce am facut radiografia mi-am facut si testul de sarcina, care a iesit pozitiv, m-am dus la radiolog si mi-a zis ca nu-s probleme.In schimb dr ginecolog nu e de aceeasi parere..mi-a spus sa fac chiuretaj, ca orice iadiere, oricat de mica, facuta in primele 3 luni e periculoasa pentru sarcina.Ce sa fac?
0
27-06-2015, ora 12:36
lachriss
lachriss
D-na Danieluska, expunerea la raze X, mai ales in primul trimestru de sarcina, poate avea consecinte severe asupra produsului de conceptie. Cunoscand acest lucru, decizia de a pastra sau nu sarcina va apartine in totalitate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Radiografia și sarcina
  • Semnificația opacităților pulmonare
  •