radacini ramase si infectie

15-03-2011
alex mihai
Nu este medic/terapeut
alex mihai
Am 22 de ani (student) si din pacate probleme cu maselele... in partea de sus am 2 masele care mi-au cazut si a ramas doar radacinile cariate (resturi )cu gaura, problema este ca imi curge puroi de 1 an la o masea.mi-e frica de stomatolog pt ca am radacinile foarte mari (stiu asta de cand a tras doctoru vre-o 15 min de o masea cand eram mai mic si am ramas cu traume de durere).
As dorii sa intreb ce e de facut pt un stomatolog in cazul meu, sa stiu ce ma asteapta, dak ramane doar varianta asta cu forta sa traga doctotu de radacinile foarte mari ale mele pana lesin de durere sau se poate face ceva mai elegant ( operatie? ) si cum se pot numii procedurile in termeni medicali (as dorii o vorianta mai economica financiar). Am nevoie de sfaturi.
Va multumesc !
5 comentarii
0
15-03-2011, ora 12:38
alex mihai
Nu este medic/terapeut
alex mihai
ce medicamente pot lua pentru infectie ??? si ce sfaturi imi dati pt inlocuirea maselelor celor vechi cu masele noi (ce material)
0
15-03-2011, ora 21:18
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
stai linistit..
in ziua de azi nu mai e o trauma..probabil, copil fiind, te-a marcat acea extractie de masea..
Acum,
sunt spray-uri care amortesc gingia, apoi daca e nevoie sau nu..o injectie (DAR, gingia fiind amortita..NU mai simti nimic.)...
(.poti sa primesti si 3..glumesc)

si poate sa-ti faca un alt dinte prin insurubare (cu surub) in dintele bun.
Acum, daca tu zici ca ai puroi (cum sa-ti curga de un an?!?)..dar, ma rog...si te durea..de..
Concluzie:
NU DOARE si cu trimitere de la medicul de familie sau fiind student si pe baza carnetului de student, in policlinica studenteasca...e gratuit...in ce oras?
Sanatate, fii barbat si SIGUR n-o sa te doara.
S-auzim de bine
O seara placuta
0
16-03-2011, ora 21:12
alex mihai
Nu este medic/terapeut
alex mihai
Buna...
Sunt student la galati dar locuiesc in ialomita si nuj dak exista ceva gratuit la facultate, ar fi bine ca stau c-am prost cu banii
Imi curge puroi de la masea prin gingia exterioara si este si inflamata, am ignorat pana acum pentru ca nu simt dureri, dar imi e frica sa nu-mi ajunga la cap infectia. nuj unde sa apelez si la cine...
0
16-03-2011, ora 22:01
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,

1. mergeti la secretariatul facultatii si intrebati DACA aveti sau nu o Policlinica studenteasca;
2. daca NU, intrebati la ce cabinete medicale sunt arondate caminele studentesti, studentii etc,...
3. cereti explicatii, sigur aveti una din cele 2 variante si..vreau sa cred ca, NU sunt DOAR pt.cadrele didactice !?!

Sanatate, s-auzim de bine si
O seara placuta!
0
02-06-2013, ora 13:35
Rapps
Nu este medic/terapeut
Rapps
buna ziua ! Va rog ajutati-ma si pe mine...acum 2 zile am fost la dentist pentru o extractie-masea...acel medic dentist, pur si simplu era ft ft greu de mana, ma durea ingrozitor..desii imi facuse 2 anestezii...mi-a rupt maseaua, a scos p bucati...apoi, mi-a zis ca au mai ramas 2 radacini...am zis sa stau, trebuie sa suport..dar tragea atat d tare incat simteam ca imi smulge maxilarul..i-am zis sa se opreasca putin, dar degeaba..tot insista..apoi nu am mai suportat..m-am ridicat, si am renuntat...aqm, am ramas cu 2 radacini...nu ma doare absolut deloc...acea masea, fusase tratata...nu mai am nerv la ea...vreau sa stiu daca se poate intampla ceva rau daca acele radacini au ramas acolo ? am sunat alt dentist, si mi-a zis ca nu este nici'o problema...a ramas sa ma duc maine la dansul, sa vedem ce putem face...mie imi este putina frica..pt ca dentisul care a extras maseaua, imi tot spunea ca fac infectii si astea...dar nu am nici-o durere, desii a trecut cv timp d la extractie..la acel dentist, mai fusasem o data pt o extractie..iar dupa vreo 2 luni, mi-a iesit un colt/ciob in sus...se misca, si l-am scos..probabil si aceea era tot o radacina..tot ce vreau sa stiu este daca se poate intampla cv rau, tinanad cont ca au ramas acele 2 radacini inauntru...desii, multi spun ca nu...se poate sta cu ele acolo, sau trb urgent scoase ? astept raspuns...va multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rezecție apicală - ghidul pacientului (ce trebuie să știi)
  •