radacina de la masea de minte inferioara a inceput sa doara

01-12-2010
RoxyFoxy22
Nu este medic/terapeut
RoxyFoxy22
Anul tercut s-a incercat o extractie a maselei inferioare dreapta de minte, dar nu a reusit decat coroana. La extractie, coroana s-a spart in bucati. Radacina a ramas in gingie si nu a reusit s-o extraga pentru ca era lipita de os. Aproape sudata de os. S-a incercat o chiuretare dar nu a vrut sa cedeze de fel. Asa ca dl-doctor a hotarat sa nu ma mai chinuie si mi-a spus ca o va lasa deocamdata acolo pana cand o va scoate organismul.Gingia s-a vindecat si nu mi-a mai facut probleme pana acum, cand a venit frigul sau am zgandarit-o probabil cand am mancat ardei iute. Nu am inflamatie, dar m-a durut cumplit de cate ori am mancat la pranz ciorba cu ardei iute sau am iesit afara, cam o data pe zi, a fost durerea. Nu a cedat decat cu algocalmin. Nu zvacneste. In rest dupa ce cedeaza nu mai am nici o durere. Intrebarea mea este daca ar trebui sa incerc sa scot radacina afara sau sa mai astept pana iese ea?
1 comentarii
0
02-12-2010, ora 09:36
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
In situatia in care s-a spart coroana, inseamna ca radacina este in intregime in os si nu sunt sanse sa iasa singura. Sfatul meu este sa apelati la un medic de chirurgie orala sa o scoata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul