raceala sau ce?

06-01-2011
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Buna ziua, de cand a inceput sezonul rece am mai tot timpul simptome de raceala. Seara cand ma pun la culcare mi se usuca nasul, gatul iar cand trag aer in piept, fie pe nas fie pe gura, dar mai ales pe gura imi vine sa tusesc instant. E o tuse uscata, din gat. Peste noapte daca ma trezesc sau dimineata cand ma trezesc am gatul super uscat, chiar ma ustura cand inghit si incep sa tusesc usor, la inceput uscat dupa care reusesc sa o rup. Nasul e plin de secretii, desi e uscat cand ma trezesc, dupa ce incep sa tusesc, imi suflu nasul si am secretii uneori galbene sau vascoase si transparente. Afara cum ies, sa plec la serviciu, am robinet la nas. In timpul zilei, fie e uscat, fie se umezeste, dar secretiile sunt numai transparente si o usora tuse, de cele mai multe ori din gat, atunci cand trag aer mai puternic in piept. Multumesc!
3 comentarii
0
06-01-2011, ora 13:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
rtaceala.. ori este.. ori nu este.. NU poate dura vesnic.
o viroza se instaleaza in cateva zile de la contactarea virusului si se vindeca in 5-7 zile sau se agraveaza cu alte simptome
ce descrii tu este o stare de fapt a unui organizm obosit, epuizat, posibil cu probleme gastrice.
ai face bine sa tii regim alimentar strict fara nimic acru, acidulat si mai cu seama fructe citrice si mere
sa faci inhalatii de 3-4 ori pe zi.. sa faci spalaturi nazale si gargara.
sa folosesti uleiuri volatile. lamaie, eucalipt.. pentru aceste inhalatii, spalaturi nazale si pentru aromoterapie in camera
0
06-01-2011, ora 14:07
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Intr-adevar, am o problema gastrica despre care v-am mai spus, si ma simt si foarte obosita, psihic mai ales. Nu ma pot concentra, ma trezesc obosita dimineata, desi dorm bustean toata noaptea, de la ora 23-24 pana la 7. Incerc sa manac cat de sanatos pot, evid cafeaua, ciocolata, acidul, acrul, iar ptr imunitate am luat 2 cutii de Imunostim, cam 1luna jumate. Concediu abia in februarie. Intr-adevar sotul este plecat intr-o misiune externa si poate faptul ca toate responsabilitatile sunt pe capul meu, m-a cam daramat. Recomandati-mi va rog un produs sau mai multe ptr intarirea organismului. Va multumesc!
0
06-01-2011, ora 15:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
SUN TONIC 1 dimineata
polen 1 lingurita dimineata cu miere de albini
Uliuri volatile.( rozmarin + eucalipt + lamaie).. cate 2-3 pic din fiecare. pentru inhalatii fierbinti in ceai de musetel, pentru inhalatii reci.. pe un servetel si mirosit. si Aromoterapie in camera
Vit A uleioasa.. cate 4-5 pic din 4 in 4 ore puse in nas.. ajuta la hidratarea mucoasei nazale si ajung din nas si in gat ameliorand senzatia de uscat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  •