raceala la bebe

29-01-2011
gabriella olteanu
Nu este medic/terapeut
gabriella olteanu
Buna ziua,
As avea si eu o intrebare pt cine ma poate ajuta.am un bebe de 11 luni, si imi cam raceste tot timpul, pana la varsta de 8 luni nu mi-a racit deloc, apoi cum a a venit iarna, imi tot racea, o data la 2 saptamani, i-am dat si antibiotic, ospamox, trecea apoi dupa 2 saptamani iar, ii dau si o data pe saptamana un tub osccillococinum, si nu mai stiu ce sa mai fac...astept raspunsul dvs.sper ca ma puteti ajuta.va multumesc
9 comentarii
0
29-01-2011, ora 10:06
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Dupa ce va face vaccinarea de la un an fa-i un tratament cu Imunogrip...
0
29-01-2011, ora 14:35
gabriella olteanu
Nu este medic/terapeut
gabriella olteanu
Multumesc pt raspunsul dvs d.na doctor.si ce include acel tratament cu imunogrip???? va multumesc
0
29-01-2011, ora 15:20
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Se face cu un sirop numit Imunogrip junior.Dupa 1 an se administreaza 3ml de doua ori pe zi, 4 zile apoi 4 zile pauza, iar 4 zile tratament apoi 4 pauza si tot asa timp de o luna. In noiembrie repeti cura.vorbeste si cu medicul de familie despre acest sirop...
0
29-01-2011, ora 18:24
gabriella olteanu
Nu este medic/terapeut
gabriella olteanu
Multumesc d.na doctor...As mai avea o problema..de azi de dimineata bebelusul meu e cam racit, stranuta tot timpul si ii curg mucisorii, e infundat pe nasuc si nu prea poate sa respire..ceai nu bea deloc.i-am pus ser fiziologic pe nas si vad ca e tot asa nu i se desfunda deloc.nu poate sa manance si nici sa doarma..ce pot sa fac???va rog din suflet sa ma ajutati??//va multumesc
0
29-01-2011, ora 21:26
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu ai pompita de desfundat nasucul ? In afara de ser fiziologic nu ai nimic altceva in casa ?
0
30-01-2011, ora 07:42
gabriella olteanu
Nu este medic/terapeut
gabriella olteanu
Am pompita pt desfundat, si o folosesc, si d.na doctor pediatru nu mi-a dat altceva pt despundat nasucul..ceva picaturi, nimic..ii dau bromexin...si aseara nu a putut dormi si nici manca din cauza nasului, ca nu putea respira..de aceea va cer ajutorul, ca nu stiu ce as ii dau pt depundarea nasului.multumesc
0
30-01-2011, ora 19:59
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Vibrocil picaturi ii poti lua pentru nasuc..dar daca tot este putin racit poate ca ar trebui sa-l vada medicul de familie.
0
30-01-2011, ora 22:07
NPatricia
Nu este medic/terapeut
NPatricia
am o fetita de 11 luni jumate care a fost umpic racita. Avea tot timpul nasucul infundat si plin de mucozitati. Rezolvarea a fost in felul urmator. Am cumparat o solutzie salina cu apa de mare care are un pulverizator ca la deodorant si batista bebelusului care se ataseaza la aspirator si a fost minunat. Scoteam tone de mucozitati.
0
01-02-2011, ora 11:00
gabriella olteanu
Nu este medic/terapeut
gabriella olteanu
multumesc pentru raspuns.am si eu batista bebelusului de cand s-a nascut o am in casa si o folosesc mereu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum afectează co-infecţiile coronavirus, virus sinciţial respirator şi rinovirus copiii
  • Nivelul de activitate fizică - invers proportional cu numărul de zile de infecții ale tractului respirator superior la copii
  • Infecțiile respiratorii înainte de vârsta de doi ani pot crește riscul de deces din cauza unei boli respiratorii la vârsta adultă
  •