raceala cu tuse, raguseala la copil de 4 ani

28-07-2009
D93528189
Nu este medic/terapeut
D93528189
buna! Copilul meu de 4 ani a racit dupa ce a mincat o inghetata. Prima zi doar nasul curgea, insa urmatoarele zile a inceput a tusi in timpul noptii mai mult. Este ragusit. Febra nu are. Ii dau picaturi in nas Adrianol, sirop de tuse Secrol si Prospan, dar boala se mentine fara schimbari de 5 zile. Nu vreau sa recurg la antibiotice... ce altceva as putea face?
7 comentarii
0
28-07-2009, ora 13:34
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Consultati un medic homeopat. Homeopatia este naturista, foarte puternica in efect si spre deosebire de alte tratamente naturiste este o adevarata stiinta.
0
28-07-2009, ora 14:06
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Sa mergeti cu el la medicul pediatru!!Sau incercati sa ii preparati acasa miere cu zeama de lamaie, este foarte bun pt gat, sa bea lichide multe si supe calde, evitati sa ii dati mancare grasa, prajit etc.Antibioticul se da doar in cazul in care are febra, asa ca in cazul dumneavoastra nu este nevoie!!
Multa sanatate!
0
28-07-2009, ora 15:01
IRINA CUZMINSCHI
Nu este medic/terapeut
IRINA CUZMINSCHI
dat-i Sinupret 10pic.de 2ori/zi, +5ml Nurofen (acesta din urma doar 3 zile.) Eu Sinupret i-am dat pana am terminat sticluta, iar fata mea n-a mai avut pic de tuse si nici nasucul nu i-a mai curs.Sinupret fiind un secretolitic (si un sirop homeopat) i-a scos toata mizeria din nasuc, (in primele zile cand stranuta avea secretiile pana in barba) si automat tusea i s-a oprit. Desigur in timp, dar pana am ajuns sa termin sticluta de Sinupret, nu mai avea nici un acces de tuse, iar despre mucisori, nici urma. Si fetita mea tot 4 ani are.
Sanatate!
0
28-07-2009, ora 16:02
D93528189
Nu este medic/terapeut
D93528189
Nu am auzit de asa medicamente la noi in Moldova...o sa merg numaidecit sa intreb. Apropo Sinupret este sirop de tuse sau picaturi in nas? Multumesc frumos!
0
28-07-2009, ora 16:10
IRINA CUZMINSCHI
Nu este medic/terapeut
IRINA CUZMINSCHI
SINUPRET, este u sirop care fluidizeaza secretiile nazale. Nu este de pus in nas, se da pe cale bucala si cum spuneam ajuta la fluidizarea secretiilor nazale, si nu mai ajung sa irite gatul(de aici si tusea). Bafta!
0
28-07-2009, ora 21:40
D93528189
Nu este medic/terapeut
D93528189
MULTUMESC! Sanatate in familia voastra! Apropo cum iti cheama fetita ca vreau si eu o fetita?
0
28-07-2009, ora 21:44
IRINA CUZMINSCHI
Nu este medic/terapeut
IRINA CUZMINSCHI
IOLANDA TEODORA SI ESTE LUMINA OCHILOR MEI
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Vitamina C previne răceala
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  • Tusea uscată vs tusea productivă - diferențe, cauze, tratament
  •