putin ajutor in cancer pulmonar cu metastaze in pleura

17-01-2014
Dan1212
Nu este medic/terapeut
Dan1212
pacienta in varsta de 55 de ani a fost diagnosticata cu cancer pulmonar stadiul 4 cu metastaze in pleura acum 4 luni.
I s-a luat biopsie prin operatie unde s-a facut si o procedura cu tacl desi nu avea apa la plamani.Rezultatul histologic/citologic este urmatorul determinari secundare tumorale pulmonare si pleurale de adenocarcinom G1.
dupa 2 saptamani de la operatie s-a inceput tratamentul cu citostatice :taxol+carboplatin 5 cicluri.
In acest timp s-au facut 2 CT-uri cu substanta de contrast, defapt 3 cu primul de dinainte de operatie.
Rezultatul CT-urilor primul pe 07.09 2013:

Masa tisulara, contur neregulat, spiculiform, cu dimensiuni axiale 39/43, structura si idofilie heterogena localizata la nivelul LSD (segment posterior), aflat in contact intim cu pleura ( cu mica reactie lichidiana de vecinatate )si arcul vertebral posterior C4 dr(farta modificari de structura osoasa)
Perilezional de formatiunea descrisa anterior se vizualizeaza micro noduli pulmonary, relativ bine conturati.
Imagini limfoganglionare juxtacentimetrice mediastinale si hilare drepte (22mm)
Fina reactie pleuralalaterala dreapta (6mm)
fara colectii fluide pericardice.
CONCLUZII:
Formatiune tisulara pulmonara LSD
Micronoduli pulmonary perilezionali LSD
Adenopatii hilare drepte
Minima reactie pleurala dreapta

Dupa 2 ture de citostatice am facut un CT(torace, abdomen, pelvis ) +RMN la cap, pe 12 nov CT-ul si pe 18 nov RMN-ul
rezultat RMN :
Concluzie:aspect IRM cerebrale in limite normale
rezultat CT:
-la nivel pulmonar drept, in lobul superior, segment posterior, formatiune tumorala ne, omogenacu zone de necroza incluse, masoara 35/37 mm diameter axiale, placata la pleura toracica posterioara, cu prelungiri dense in parachinul pulmonar adiacent, in raport cu bronhia lobara superioara, ce pare a se extinde in spatiul intercostal V posterior, fara liza arcurilor costale adiacente.
-raqri micronoduli pulmonary la nivelul lobului superior drept, in adiacenta formatiunii tumorale descries, cu dimensiuni panala 5 mm
-ingrosare nodulara cu prize de contrast la nivelul pleurei paramediastinal dreapta si toracic posterior dreapta
-fara leziuni nodulare ila nivelul parenchimului pulmonar stang.
-adenopatii hilare pulmonare drepte cu dimensiuni pana la 26 mm cea mai mare
-adenopatie laterotraheala dreapta superioara de 8 mm, adenopatie precarinala de 10 mm
-fara adenopatii in hilul pulmonar stang '
-fara epansamente fluide pleuro-pericardice
-vase mediastinale permeabile, omogen opacifiate.
-ficat cu forma, pozitie si dimensiuni in limite normale, cu cateva microcalcificari la nivelul segmentului IV, mica imagine cu aspect chistic de 5 mm in segmental V, in adiacenta colecistului
-absenta dilatatiilor de cai bilaterale intrta- sau extrahepatice
-colecist cudat infundibular, continut fluid, fara calculi hiperdensi, pereti subtiri.
-splina, pancreas, glande suprarenale fara modificari tomodensitometrice
-rinichi cu dimensiuni normale, fara imagini de calculi, fara dilatatii pielo-caliceale, cu functie normal.
-utere fara dilatatii.
-vezica urinara inrepletie cu pereti subtiri.
-uter, ovare in limite fiziologice
-absenta lichidului intra peritoneal
-absenta adenomegaliilor abdomino-pelvine
-examinarea in fereastra de os nu deceleaza leziuni cu aspect secundar
CONCLUZII:
formatiune tumorala pulmonara dreapta de lob superior
noduli peurali si pulmonary de partea dreapta cu aspect secundar
adenopatii hilare pulmonare drepte si mediastinale
mic chist hepatic

Intre timp am dus blocul de parafina sa fie testat pt mutatiile EGFR
rezultat:
s-a observant prezenta mutatiel p.E746_S752delinsV in exonul 19 si prezenta mutatiel p.L858R la exonul 21
prezenta mutatiilor specificate mai sus, sunt associate cu sensibilitate la terapia cu inhibitori de tirozin kinaza(TKIs)

Pe 13 ianuarie dupa alte 2 cicluri de citostatice s-a mai facut un CT torace + abdomen
rezultat:
-formatiune tisulara cu dimensiuni axiale de 32/38 mm, structura si idofilie neomogena prin prezenta de arii cu aspect necrotic, contur neregulat, spiculiform cu prelungiri dense pre parachinul pulmonar adiacent localizata la nivelul LSD(segment posterior), aceasta vine in contact cu pleura toracica posterioara si arcul costal vertebral posterior C4 dr(fara modificari de structura osoasa)
-micronoduli pulmonari localizati perilezional de formatiunea descrisa cu dimensiuni maxime de 4 mm
-ingrosare neregulata, nodulara iodofila a pleurei posterioare drepte si paramediastinale de aceeasi parte
-fara leziuni nodulare vizibile la nivelul campului pulmonar stang
-imagini limfoganglionare juxtacentimetrice mediastinale si hilare drepte de 21 mm
-fara colecii fluide pleuropericardice

-ficat cu dimensiuni normale, contur net, structura neomogena prin prezenta de microcalcificari seg IV si doua imagini cu aspect chistic de 5 mm localizate in segmental V si VII
fara dilatatii de C.B.I.H si C.B.E.H
-colecist pereti fini, omogen
-pancreas cu dimensiuni normale si idifilie omogena
-splina cu dimensiuni 103 mm si idofilie omogena
-glande suprarenale cu aspect normal CT
-ambii rinichi cu dimensiuni, contur si pozitie In limite normale.fara imagini de calculi sau dilatatii de sistem pielocaliceal
-fara lichid de ascita si fara adenopatii patologice abdominale
concluzii:
formatiune tumorala LSD
noduli pleurali si pulmonari de partea dreapta cu aspect sugestivpentru determinari secundare
adenopatii hilare drepte
mici chisturi hepatice (probabil chisturi biliare).

Cu aceste rezultate am fost la medical oncolog de la fundeni si pe 15 ianuarie a mai facut o tura de citostatice
si intrebandu-l ce urmeaza nu mi-a raspuns mai nimic.L-am intrebat de tarceva, a spus ca oricum nu ni se aproba dosarul si sa revenim peste 2 luni. Acum tinand cont ca e stadiul IV si dupa statistici nu are sanse de viata mai mult de 1 an de la diagnostic intreb si eu ce ar putea sa facem mai departe ?sa cumparam pastilele Tarceva sau defapt nu prelungesc viata tinand cont ca sunt foarte scumpe.Care sunt urmatorii pasi ? tin sa precizez ca nu are alte probleme de sanatate si citostaticele le-a suportat bine inafara de putina oboseala si amorteala in buricele degetelor de la maini si picioare
sintome inainte de diagnostic au fost o durere in spate sus dreapta, acum a disparu a ramas doar o jena f suportabila
tuseste foarte rar, nu a scazut in greutate deloc ba chiar a lua 1-2 kg in plus, a fumat, dar cam jumatate de pachet de tigari pe zi.acum s-a lasat de pe 06.09.2013 si in general se simte destul de bine se duce si la serviciu
4 comentarii
0
17-01-2014, ora 15:38
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Este o boală foarte grea. Din acest motiv medicii au fost rezervaţi şi nu v-au dat explicaţii. Să nu uitaţi că o dietă sănătoasă, la modul general, reprezintă 30-40% proteină animală şi diferenţa, legume şi fructe. Cu caracter ajutător, vă trimit pe privat reţetele pe bază de plante care se folosesc în această boală.
0
17-01-2014, ora 19:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Dan1212, miscarea standard in momentul acesta peste tot in lumea civilizata (din pacate nu si la noi in tara INCA, conform restrictiilor de rambursare, lucru care se va schimba in curand) ar fi sa primeasca TARCEVA, fara nicio ezitare. stiu ca este scumpa, dar cu siguranta ca merita incercat. mutatia aceea activatoare este un lucru pozitiv si este o sansa de care a beneficiat, ia nefiind prezenta decat la aproximativ 10-15 la suta din cazurile de adenocarcinom pulmonar, deci nu te intalnesti prea des cu aceasta situatie. teoretic in romania ar indeplini criteriile pentru tarceva daca sau cand boala ar incepe din nou "sa o ia din loc", conform unui eventual CT. in restul tarilor, ea poate fi data si in acest moment, studiile dovedid ca este eficienta in "terapia de intretinere". ca atare, indiferent ce probleme de comunicare ai avea cu oncologul, trebuie sa luptati cat de mult puteti sa primeasca acest medicament! el costa cam vreo 2400 de euro pe luna, ceea ce e enorm. in schimb medicamente aproape identice, cu aceeasi substanta activa numita ERLOTINIB, au inceput sa fie fabricate in india, la preturi de multe ori mai mici, poate chiar de 10 ori si peste. trebuie deci sa te interesezi cat poti despre posibilitatea de a comanda asa ceva de pe internet, fa cautari pe google dar dupa cuvantul ERLOTINIB mai degraba decat tarceva (numele produsului comercial cu patent).

mult succes !

P.S.: pe viitor vei vrea sa postezi pe sectiunea forumului numita "tumori benigne si cancer" unde se discuta asa ceva mai la obiect.
0
17-01-2014, ora 19:29
Dan1212
Nu este medic/terapeut
Dan1212
Multimesc pr raspuns si într-adevăr medicul oncolog ne-a spus sa venim la control peste 2 luni si at abia discutam de dosarul de tarceva, cică din Martie se fac nush ce schimbări. Si încă o întrebare, ce ştiţi despre mutatiile duble din exonul 19 si exonul 21 din câte am înţeles dau un raspuns bun la tratamentul cu tarceva
0
17-01-2014, ora 21:10
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
DAN intreaba oncologul daca ii permite sa inceapa tratamentul cu TARCEVA daca reusiti sal procurati.
Si eu am fost in situatia voastra in octombrie numai ca medicamentul meu costa in farmacie 22 000ron, si nu ma descurajat pretul si am reusit sal procur de la un pacient la o suma rezonabila si asa am inceput tratamentul cu o luna mai devreme pana mi sa aprobat dosarul, nu faceti greseala sa asteptati pana in martie ca sar putea sa fie prea tarziu.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.