puroi pe amigdale

413 comentarii 1 2 ..... 8910 ..... 13 14 Înainte ›
0
24-08-2012, ora 10:07
Andreea-Denisa
Nu este medic/terapeut
Andreea-Denisa
Buna ziua. DE cand eram mica am avut probleme cu amigdalele insa anul acesta a fost cel mai rau pt ca a trebuit sa fac injectii, acum mi-e friga sa nu trebuiasca sa fac din nou injectii am probleme de 5 zile iau medicamete dar fara nici un rezulta am avut si febra foarte mare 40 si am observat ca amigdalele imi sunt foarte rosii si au nise pete albe pe ele asta ma deranjeaza cand mananc, beau lichide dar chear si atunci cand inghit... ar fi mai bine sa merg la doctor ?... medicamentele despre care v-am spus sunt Zinnat, nistatina, coldrex, propois... ce ar trebui sa fac peste 2 zile merg la strand si as vrea sa stiu daca asta ar agrava situatia mea... astept raspunsul dumneavoastra... la revedere.
0
30-08-2012, ora 08:33
Denis23
Nu este medic/terapeut
Denis23
Buna ziua!sunt baiat 17 ani nefumator de 3 zie ma doare in gat.prima zi nu prea am bagat in seama era mai usoara apoi s.a intesificat, am inceput sa iau strepsil intensiv dar fara efect, azi dimineata pe la 4 m.am trezit cu o senzatie de nisip in gat, si am avut inspiratia safac gargara cu ceai.Am scuipat o bila de puroi cam cat cea de pistol de jucarie apoi cantitati foarte mici, Mananc foarte greu.Cu o zi inainte sa apara durerile am baut suc rece am mancat inghetata si pe seara mi.a fst foarte frig deoarece eram subtire imbracat.In aceasi zi am mancat si struguri nespalati.Am inceput sa iau augumentin.Nu imi simt amigadalele umflate.Un sfat va rog frumos!Multumesc
0
30-08-2012, ora 09:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un consult ORL.. sa vada ce sa inflamat in faringe
0
30-08-2012, ora 19:48
Roger25
Nu este medic/terapeut
Roger25
Buna seara,
Problema e in felul urmator: de luni dimineata am inceput sa simt o durere in gat, mai spre partea stanga (mai ales cand inghit, ma doare tare), iar sub maxilarul stang simt un ganglion ca e mai umflat cand il pipai, si ma doare... am fost azi la un control ORL si diagnosticul a fost angina acuta.

mentionez ca in weekend am fost la mare si m-am dat de 2 ori cu skijetul, si dupa ambele 'plimbari' mi-a intrat ceva apa in gura, (si combinata cu curentul produs), posibil sa fie de la asta? putem vorbi cumva de amigdalita sau..vreo infectie? trebuie sa recunosc ca am baut si rece de la frigider, dar nu cred sa fie de la asta, ca in trecut cand am mai baut rece aveam rosu in gat si se mai ameliora durerea, insa acum am o durere usor spre stanga (la amigdala stanga cred), si un ganglion umflat, iar durerea nu s-a ameliorat nici azi. pe dreapta nu am nimic.
mi s-a prescris Bioparox, si decasept (cu albastru de metil), am inceput sa le iau, plus mai iau si tantum verde.. sper sa mai treaca din durere, caci noaptea abia pot dormi din cauza asta.. mentionez ca temperatura nu am, nu am febra, nasul nu imi curge.

de asemenea am inceput sa fac gargara cu propolis.
e ok acest tratament pe care il urmez?

simt ca si saliva e mai vascoasa asa, si ca in gat mi se formeaza putin puroi... pe care cand pot, il elimin.
maine am sa fac un exudat faringian sa vedem despre ce este vorba.
E prima oara cand am probleme cu amigdalele, pana acum nu am mai avut. Din cele descrise, credeti ca e necesar sa le scot? ma tem sa fac aceasta operatie si as prefera sa tratez problema mea pe alta cale...

Multumesc!
0
30-08-2012, ora 20:18
Summertime
Nu este medic/terapeut
Summertime
Buna ziua. Acum 2 ani am facut rosu in gat si mi-a trecut cu antibiotic insa gatul s-a inflamat la nici o luna de la tratament si a trebuit sa fac iarasi tratament si cand am crezut ca s-a terminat am facut si a 3a oara puroi in gat. Am mers la Sp. Militar (sunt din Iasi ) si am facut tratament 7 zile cu antibiotic si mi s-a recomandat ( deoarece de la foarte mult antibiotic am facut candida de fiecare data cand luam antibiotice ) sa fac o cura de 6 saptamani fara pic de zahar, miere, lactate si dulciuri. Doctorul care m-a consultat mi-a recomandat sa vin sa-mi cauterizeze amigdalele, dar pt. ca m-am simtit foarte bine nu m-am mai dus.Anul acesta am facut puroi in gat prima data in luna iunie si am luat fromolid 500 -7 zile. In iulie am plecat in concediu si nici bine nu am ajuns la mare ca am si facut puroi in gat la nici o luna de tratament.Acum a inceput sa ma usture gatul din nou si deja se vad bilutele de puroi pe amigdale.As vrea sa nu iau nici un fel de anitibiotic chiar daca am sa fac febra foarte mare (asa cum fac deobicei) 39-40 grade deoarece am sa -mi slabesc organismul de tot si nu stiu daca o sa mai reactioneze la vreun antibiotic.As vrea sa-mi spuneti pe ce drum sa o apuc deoarece sunt disperata si m-am saturat sa am dureri in gat si febra mai toata ziua. Pentru laser trebuie internare? Care este mai recomandata :radiofregventa sau laserul? Unde se poate face in Iasi la un medic bun?Va astept raspunsul cu nerabdare Multumesc!!
0
30-08-2012, ora 20:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la afirmatia TA...
" putem vorbi cumva de amigdalita sau..vreo infectie?

care ar fi diferenta intre amigdalita si infectie la amigdale ?
dupa mine e unul si acelas lucru
0
30-08-2012, ora 20:27
Roger25
Nu este medic/terapeut
Roger25
ok.. e acelasi lucru, aveti dreptate.
dar relativ la ce am scris? o parere?
0
31-08-2012, ora 08:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt. Roger25

numai un medic ORL.. care vede faringele si amigdalele.. poate sa., ti administreze un tratament pentru starea acuta
si peste 2-3 saptamani sa se pronunte daca amigdalele merita scoase clasic sau se poate numai criptolizis.

pt. SUMMERTIME
perssonal lucrez si recomand sa se faca micsorarea amigdalelor cu Radiofrecventa
0
31-08-2012, ora 11:09
Roger25
Nu este medic/terapeut
Roger25
Aceasta operatie prin Radiofrecventa, am inteles ca e avantajoasa si minimizeaza pe cat posibil complicatiile de dupa operatie, la fel si disconfortul pentru pacient. Am totusi o intrebare: dupa operatie prin radiofrecventa, la cat timp se poate manca, efectiv? stiu ca mai exista ceva durere post operatorie, ea cat dureaza? e la fel de intensa ca si operatia 'clasica'?
Multumesc
0
31-08-2012, ora 11:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate manca imediat dupa interventie
durerea NU este intensa si cedeaza la tab de supt cu anestezic
0
31-08-2012, ora 11:48
Roger25
Nu este medic/terapeut
Roger25
Este recomandata si pentru scoaterea amigdalelor? sau doar pentru micsorarea lor. si se face sub anestezie generala sau poate fi si locala?
0
05-09-2012, ora 12:30
a-m
Nu este medic/terapeut
a-m
Buna ziua.
In urma cu 2 sapt jumate mi-am scos amigdalele. Operatia a decurs ok, m-am vindecat, cateodata mai simt mici intepaturi, dar stiu ca vor trece.
Problema mea este urmatoarea. Si inainte sa ma operez aveam secretii galbui pe care le expectoram. Am crezut ca sunt de la amigdale, insa acum dupa operatie, la 2 sapt jumate au reapaut. Am impresia ca vin de la nas aceste secretii, insa nu sunt racita, adica nasul il simt infundat dimineata dar trece, in schim il simt aproape toata ziua uscat si iritat. Am facut teste alergice si sunt ok, nu fac alergie la nimic, imunitatea era scazuta la vremea aceea (adica acum 3 sapt jumate).
Va rog sa imi spuneti ce pot sa fac?
0
05-09-2012, ora 13:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
investigatii la tractul digestiv
am scris sute de mesaje pe acest forum despre faptul cum poate sa afecteze un reflux gastric.. mucoasa faringelui..si cum duce la formarea acelor secretii
0
15-09-2012, ora 19:45
Summertime
Nu este medic/terapeut
Summertime
Am mers la un medic ORL mi-a recoltat un exudat si mi-a facut si analize. La exudatul faringian streptococ beta hemolitic nu a iesit nimic, (spre surprinderea mea deoarece am facut de 3 ori la rand puroi in gat in decurs de 2 luni si jumatate), si exudat lingual cultura fungi-negativ.Analize-VSH -40( val, normale-2-10mm/1h si CRP1, 09 (val. normale 0-0, 5mg/dl, ASLO -13. La momentul la care mi-au fost facute analizele eram cu puroi in gat (4-09-2012 ).Nu inteleg de ce fac asa de des puroim in gat si totusi aslo nu este marit, medicul la care am mers mi-a zis ca daca am aslo 400 ma opereaza dar in cazul de fata nici nu se pune problema de o operatie. I am spus ca daca nu ma opereaza sa-mi faca radiofrecventa si mi-a spus ca problemele nu se rezolva decat cel mult 2 ani si vor reaparea. Ce sa fac???
0
15-09-2012, ora 20:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la alt medic orl... care stie ce are de facut
dupa radiofrecventa.. nu se refac amigdalele
0
20-09-2012, ora 11:59
mihaela1990
Nu este medic/terapeut
mihaela1990
Buna ziua...de ceva timp imi tot iese ceva alb pe amigdalite, am mers la doctorul de famile si mi-a dat sa iau augmentin si de facut gargara cu bicarbonat apoi de dat cu o solutie ce se cheama metiltioninio dupa ce mi-a trecut acum iar mi-a aparut...problema e ca atunci knd inghit nu-i k ma doare, imi da un disconfort ca si cum am o coaja de paine ce-mi sta in gat...ieri ma uitam in oglinda si am apasat cu degetul intr-o parte in gat si a inceput sa iasa acel "puroi", numai ca era tare si printr-o apasare a iesit tot..vreau sa stiu cam ce-ar putea sa fie..eu sunt in italia, dar tot mai tare ma incred in doctorii din Romania...va multumesc sa aveti o zi frumoasa!
0
20-09-2012, ora 21:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Sjnt simptome clare de Amigdalita cronica cu cazeum
Nu se trateaza cu antibiotic
Nu se trateaza la med.de familie
Unmedic orl decide daca trebuie operate clasic sau micsorate cu radiofrecventa
Pe firu. Gasiti cum trebuie ingrijite corect cu gargara si regim alimentar
0
27-10-2012, ora 21:05
Cloud97
Nu este medic/terapeut
Cloud97
Buna seara, vreau sa va intreb, acu ceva luni in urma am facut puroi pe amigadlita, si am luat injecatabil, m-am simtit ok, pana ieri seara, cand a aparut iar acel puroi. Am vomit, puroi la greu, sii vreau sa stiu ce e de facut ? Am fost tura trecuta la medic. La ORL, pediatru, si toate alea, vreau sa stiu ce e de facut de data asta ? Si cum as putea rezolva, pot inghiti, dar cu greu, ma doare gatu. Mentionez tura trecuta a fost pe partea dreapta acuma, este pe partea stanga. Ce imi recomandatii ?
0
27-10-2012, ora 21:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Sa tratezi acum cuantibiotic 10 zile su dupa 3 saptamani sa scoti amigdalele
0
27-10-2012, ora 21:15
Cloud97
Nu este medic/terapeut
Cloud97
si ce antibiotic ar trebui ? este neaparat nevoie de operatie?
0
05-12-2012, ora 12:04
Ruxandra Ema
Nu este medic/terapeut
Ruxandra Ema
Buna ziua, de cateva luni am probleme cu amigdalele, si anume fac puroi, cu febra, frisoane si dureri articulare la interval de fix o luna. Am fost la mai multi ORL-isti si mi s-a dat tratament cu Augmentin (7 zile), apoi Cexyl (7 zile) sau Bioparox (10 zile). Imi trece pe moment si dupa o luna se reface. Mentionez ca am facut doua exudate faringiene care au iesit negative, iar aslo este mic, are valoarea 2. Medicul a spus ca in aceste conditii nu are sens sa fac moldamin si nimeni nu stie sa imi spuna care ar fi cauza din moment ce analizele ies bune. Cu toate acestea, o data pe luna am probleme. Ce ma sfatuiti?
0
21-01-2013, ora 21:15
daniela alina
Nu este medic/terapeut
daniela alina
Buna seara!
Am o mare problema, de 3 luni ma tot lupt cu amigdalele.Am fost la medic si mi-a spus ca le am crapate, ca imi intra mancare in ele si se infecteaza, mi-a dat tratament si mi-a spus sa fac gargara cu apa, sare, bicarbonat.nici un rezultat dupa tratament, am fost din nou, mi-a dat alt tratament si din nou nici un rezultat.Nu stiu ce sa mai fac, as dori un sfat si din partea dumneavoastra.Va multumesc!
0
22-01-2013, ora 12:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
simplu
1. internare la ORL..si scoase amigdalele clasic
2 un medic ORL.. in ambulator care lucreaza cu radiofrecventa poate sa micsoreze amigdalele in volum
3 citesti pe forum tot ce sa scris la amigdalita cronica, faringite., cazeum...si urmezi sfaturile
0
15-02-2013, ora 23:59
5inci
Nu este medic/terapeut
5inci
Buna ziua!Am si eu urmatoarea problema.Intr-o zi dupa ce am mancat niste cipsuri am observat ca ma zgarie ceva in gat si cand m-am uitat am vazut ca e ceva galben pe amigdalita dreapta.Am scos acele bilute cu o scobitoare si nu am mai avut probleme 5 zile.Dar astazi a inceput sa ma jeneze din nou, iar cand m-am uitat erau iarasi acele bilute galbene, urat mirositoare.Nu am febra deloc, amigdalele nu sunt umflate dar cand m-am uitat mai atent cu blitul de la telefon am observat ca pe amigdalita dreapta am 3 gauri de vreo 2mm, iar intr-una din ele se vedea ceva galben, cred ca tot bilute dinacelea.Ce e de facut in acest caz?
Am vazut ca dumneavoastra recomandati daca e cazul sa se scoata amigdalele de tot sau criptolizis nu stiu exact ce inseamna.Problema e ca eu locuiesc in Italia, iar daca aici o asemenea interventie va fi foarte scumpa voi venii in tara,
Multumesc frumos anticipat.
0
16-02-2013, ora 22:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este vorba de o amigdalita cronica cu cazeum
numai un med. orl..decide ce e mai bine..de scos sau de redus amigdalele in volum
pana decizi...faci tot ce am recomandat pe forum
regim alimentar, gargara, aromoterapie
0
16-02-2013, ora 23:16
5inci
Nu este medic/terapeut
5inci
Va multumesc frumos pentru raspuns.Le voi scoate la inceputul lunii mai cand ma voi duce in tara.
Toate cele bune, Sanatate.
0
01-03-2013, ora 09:43
BleotuCosmin
Nu este medic/terapeut
BleotuCosmin
de 4 zile iau Klacid 500 adica 4 pastile am puroi in gat si nu mi trece am avut pe amigdalita stanga, mi a trecut si s a mutat pe cea dreapta ce imi recomandati sa fac sa iau in continuare, sa maresc doza la 2 pastile pe zi??mentionez ca am mai avut puroi in gat dar mi a trecut ultima oara cu Klacid iar acum 2 ani am facut si peniciline va multumesc
0
01-03-2013, ora 09:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalitele pultacee se trateaza la ORL..sau contagioase
dupa 22- 3saptamani de la vindecare se repeta consultul la ORL.. pentru a vedea deca nu e amigdalita cronica si nu necesita tratament mai radical
acum cred ca e suficient antibioticul.. dar trebuie adaugat un antiinflamator la 12 ore. tab de supt.. multa gargara si multe lichide calde de baut
0
13-03-2013, ora 17:09
Iulia_98
Nu este medic/terapeut
Iulia_98
Buna ziua..de cateva zile pe amigdalita stanga am facut putin puroi si as vrea sa stiu ce se intampla, ce ar trebui sa fac si daca necesita sa ma operez ? Doresc sa imi raspundeti cat mai repede puteti. Va multumesc.
0
13-03-2013, ora 20:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial mergi la orl.. pentru u diagnostic
faci tratamentul pentru starea acuta
dupa 3 saptamani secdecidecdaca amigdalele merita pastrate sau trebuie operate
Adaugă un comentariu / răspuns
413 comentarii 1 2 ..... 8910 ..... 13 14 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: