puroi pe amigdale

413 comentarii 1 2 ..... 789 ..... 13 14 Înainte ›
0
14-03-2012, ora 09:51
sunshine16
Nu este medic/terapeut
sunshine16
Buna ziua. Am cititt cu atentie raspunsurile oferite si as avea si eu o intrebare. Fiului meu in varsta de 5 ani i-au aparut in luna octombrie niste pungi de puroi pe amigdale.de fapt sunt mai mult niste cavitati in care se aduna puroi. Nu sunt multe 1 maxim 2 insa sunt destul de mari (jumatate de boaba de linte). Zona din jurul lor nu este rosie, nu il doare gatul, nu face febra. Din noiembrie pana acum nu a mai avut nimic. Acum cateva zile am observat ca i-au aparut din nou. Mentionez ca este un copil destul de "zdravan"...face febra, raceste, cam o data la 4-5 luni si ii trece in maxim o saptamana. De trei ani nu a mai luat nciciun antibiotic si stiu ca daca m-as duce la pediatru antibioticul ar fi prima optiune desi la exudat nu iese nimic.
Multumesc
0
14-03-2012, ora 13:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este un semn de Amigdalita cronica hipertrofica cu cazeum in cripte
este o infectie crobnica locala care in orice moment poate face o complicatie la distanta ( rinichi, inima, reumatism)
TRatamentul corect si rapid este cel chirurgical( scoase clasic.. sau reduse in volum cu radiofrecventa sau laser)
exista si tratamentul local.. dar acesta necesita
regim alimentar strict fara mancare acra. sucuri, fructe citrice
gargara dupa fiecare masa
spreiuri si tab de supt antiinflamatoare
dupa 1-2 ani.. daca amigdalele semicsoreaza in volum e ok
daca Nu.. se recurge la interventie chirurgicala
0
15-03-2012, ora 14:06
berasiov
Nu este medic/terapeut
berasiov
dl doctor am fost si la orl si mi-a spus ca, cauza raguselii este paralizia unei corzi vocale mia dat pentoxi retard si diclofenac si sa fac aerosoli cu dexametazona si acc va rog sa-mi spuneti daca e de rau ca nu stiu ce sa fac ca dr va ramine in concediu
0
15-03-2012, ora 14:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
paralizia unie corzi vocale.. NU survine pursisimplu
are o cauza la distanta
trebuie sa faci investigatila Pneumoftizio..si la Neurologie
numia cu tratament local NU se rezolva.
trebuie cautata cauza paraliziei
0
15-03-2012, ora 16:19
berasiov
Nu este medic/terapeut
berasiov
da intradevar asa a spus si dl dr ca, cauza ar fi o raceala dar tratamentul il pot continua
0
15-03-2012, ora 17:21
vandadaria
Nu este medic/terapeut
vandadaria
Buna ziua. As dori sa stiu daca o interventie cu laser sau radiofrecventa este o rezolvare definitiva sau trebuie refacuta dupa o anumita perioada si pana la urma sa trebuiasca sa le scot.
Va multumesc ptr disponibilitatea si rabdarea dumneavoastra.( Sunt din Sighisoara si e cam departe de Pascani ca tare as fi venit la un control la dumneavoastra).
0
15-03-2012, ora 19:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai un medic orl, dupa ce vede amigdalele se poate pronunta
mergeti la cluj. soital municipal. pr. cozgarea
0
16-03-2012, ora 18:09
vandadaria
Nu este medic/terapeut
vandadaria
Va multumesc mult.
0
28-03-2012, ora 13:49
JenyYesoya
Nu este medic/terapeut
JenyYesoya
Ma numesc manuela si am 15 ani.De luni am un puroi pe amigdalita dreapta, am mers la medic si am refuzat penicilina si mia dat augumentin, ibuprofen, vit.C si strepsils.Dar de cand am inceput tratamentul vomit in truna.Daca stie cineva raspunsul la intrbarea mea va rog frumos sa postati!!!!!
0
05-04-2012, ora 23:43
Miller96
Nu este medic/terapeut
Miller96
Buna seara, ma numesc teodor si am 16 ani.Devine o problema pentru mine chestia cu umflatul amigdalitelor si pete de puroi pe ele, este a3a oara in ultimele 5 luni cand fac chestia asta.Prima data am fost la doctor si am luat genta+zinat si mi a trecut, apoi mi a reaparut peste 2 luni si am luat ospen 1500 apoi augmentin si a trecut, iar acum mi a reaparut si iau ceforan.Credeti ca ar fi o idee buna sa mi fac un exudat dupa ce termin tratamentul sau ce spune ti dumneavoastra ca ar fi indicat sa fac?
0
06-04-2012, ora 07:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuei sa renunti la bauturile acidulate, fructele citrice, bors, otet muraturi
2 gargara dupa fiecare masa + tab de supt dupa gargara
totul pentru 3 luni
3.. Peste 3 luni medicul ORL decide daca trebuie sa le operezi sau e bien cu acest tratament
4 mergi la ORL.. pentru orice problema ORL.. nu lua tratament numai de la med de familie
0
06-04-2012, ora 10:01
Miller96
Nu este medic/terapeut
Miller96
Ideea este ca eu doar prima data am fost la doctorul de familie, in rest am luat ce mi a dat mama, oricum mi am facut o programare astazi la medicul ORL.Va multumesc din tot sufletul
0
26-04-2012, ora 15:20
shtiuk
Nu este medic/terapeut
shtiuk
Buna ziua! Am o problema la care nu am gasit raspuns pana acum, cel putin pe internet. Am avut probleme cu amigdalele, amigdalita acuta pentru o perioada lunga de timp. Am urmat un tratament injectabil cu penicilina + gentamicina in urma cu 4 ani si de atunci nu am mai avut probleme... insa daca imi incordez gatul sau apas pe amigdale, dintre acele striatii cad granule de puroi galbui si intarit. Specific ca amigdalele nu sunt inrosite, umflate si nu fac febra, iar dureri in gat nu am mai avut de 4 ani, in schimb am dureri articulare uneori. In timpul copilariei am fost predispus infectiilor in urma infectarii cu un stafilococ: amigdalita, infectii ale unghiilor, asa zisele ulcioruri si furuncuri. E posibil sa fie candidoza ? mentionez ca acel 'puroi' are un gust ciudat de antibiotic iar pe piele am un soi de ciuperca: pete maronii mici de dimaetru 1-1.5cm care apar in zonele predispuse transpiratiei. Am 21 de ani. Astept un raspuns. Multumesc frumos!
0
26-04-2012, ora 19:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. ai facut lare gresala ca nu ai operat amigdalele la timp
chear daca ele acum NU te dor.. si nu fac complicatii locale.. au facut si fac complicatii la distanta
ce ai in gat este o amigdalita cronica cu cazeum.. cu risc de reumatizm, infectii renale, cardiopatie..s.a
2 cred ca si infectia la piele ete din cauza ca organismul tau este obosit, intoxicat si cu imunitatea la pamant
3 mergi la dermatolog si vezi ce se poate face la piele
4 mergi la ORL.si decizi.. ori scoti amigdalele clasic sau macar Criptolizis.. altfel nu rezolvi problema
0
26-04-2012, ora 20:19
shtiuk
Nu este medic/terapeut
shtiuk
Da, la operatie ma gandeam si eu... Multumesc frumos pentru raspuns!
0
03-05-2012, ora 14:40
enache1980nt
Nu este medic/terapeut
enache1980nt
Buna ziua!
Am 31 de ani si este a doua oara sa am puroi pe amigdale. Prima a fost acum 4 ani si am luat gentamicina, penicilina si totul a fost in regula. Acum insa, am luat augmentin la 12 ore, hexoraleten si parasinus. Azi este a 3-a zi si in sfarsit am scapat de temperatura (39.5--39.6). Mai am o mica jena in gat dar puroiul se vede...nicio schimbare. E un lucru bun sau trebuie sa schimb tratamentul sau sa trec pe injectabile?Multumesc!
0
03-05-2012, ora 14:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acum continui tratamentul 5-7 zile
dupa care inca 2 spatamani cu gargara si tab de supt
faci un consult la ORL
amigdalele trebuie rezolvate..sau operate clasic sau criptolizis cu radiofrecventa sau laser
odata ce au inceput sa faca amigdalite abia la aceasta varsta.. nu cred ca se vindeca prin tratament
0
03-05-2012, ora 14:44
enache1980nt
Nu este medic/terapeut
enache1980nt
Multumesc mult!
Se transmite si la cei din jur?
0
03-05-2012, ora 14:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la sarut se transmite sigur
la tuse si stranut.. la fel
0
01-06-2012, ora 23:50
Mihael73
Nu este medic/terapeut
Mihael73
Buna seara domnule doctor.Avem o fetita de 6 ani si 4 luni care a facut puroi in gat(amigdale)si blocarea sinusurilor(nu putea respira deloc pe nas).In primele 3 zile i-am administrat Klacid prescris de medicul pediatru dupa care vazand ca starea se agraveaza am trecut pe tratament injectabil cu gentamicina la 12 ore(in paralel ii administram fluimucil, tantum verde, aerosoli cu ACC)Dupa trei zile de injectii continua sa faca febra(37.7 )si astazi i-am facut analizele si a iesit valoarea la leucocite 20000.Gatul i sa curatat de puroi dar ia ramas rosu, nasul reuseste sa il sufle doar pe o nara cealalta fiind blocata complet.Spuneti-mi va rog daca aveti un sfat si daca tratamentul urmat este corect.Totodata avem intentia sa o ducem la o clinica de specialitate(daca aveti vreo recomandare)unde sa-i scoatem amigadalele deoarece si eu pina la varsta de 27 de ani cand mi-am scos amigdalele la recomandarea unui medic faceam episoade foarte dese de infectii de acest gen.Va multumesc anticipat si astept cu interes raspunsul dumneavoastra.
0
06-07-2012, ora 00:47
Sacred
Nu este medic/terapeut
Sacred
Buna seara domnule doctor. Acum o luna de zile s-a facut o punga mica (eu banuiesc ca de puroi) sub barbie (sau limba) nu am facut febra din cauza aceesteia si nici dureri de gat nu aveam. Pana in ziua de azi tot a crescut si sa facut nu exagerez cat un ou de prepelita daca apas pe ea ma doare in zona aceea dar tot nu fac febra si tot nu am dureri de gat, ma doare putin doar cand inghit mancare si imi teama daca sa nu creasca tot mai mare. Va rog respectos sa imi spuneti ce ar putea fi o punga de puroi sau o tumoare? si ce tramatent sa iau sau ce trebuie sa fac sa scap de povara aceea. astept un raspuns, multumesc anticipat si o seara placuta.

PS: la inceput cand a aparut punga de puroi am luat niste medicamente dar nu si-au facut efectul :(
0
06-07-2012, ora 22:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
regiunea care o descrii tine de MAXILO_FACIAL.. nu DE ORL
LERGI LUNI LA STOMATOLOG SAU LA MAXILO FACIAL
0
26-07-2012, ora 16:46
mihaela777
Nu este medic/terapeut
mihaela777
Am si eu o problema cu amigdalele. Acum 2 zile am facut febra care ulterior mi-a trecut cu ibubrofen 400mg, dar am ramas cu amigadalele inflamate si de abia pot sa beau apa. Am fost la urgente la noi in oras dar nu sunt multumita de ce mi-au zis, cum ca as avea mononucleoza infectioasa dar spun ei e de la apa rece si inghetata. As dori sa ma lamuriti si pe mine ce am si cum as putea trata. Mentionez k am luat augumentin 1000mg la 12 ore dar am facut intoxicatie de medicamente. Va multumesc!
0
27-07-2012, ora 08:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalita.. NU se trateaza la Urgente
exista medici care au facut specializare
1 medicii INfectionisti ( contagioase ) ( daca e vorba de mononucleoza)
2 sau la ORL da ce o amigdalita simpla sau una pultacee
0
31-07-2012, ora 14:11
a-m
Nu este medic/terapeut
a-m
Buna ziua,
Pe data de 14 august ma voi duce sa ma internez pentru a-mi scoate amigdalele (am fost diagnosticata de medicul de familie cu amigdalita cronica, mi-a dat 6 tratamente cu antibiotice, din noiembrie 2011 si nu mi-a trecut, ba mai mult am facut si puroi la ele, exudat negativ, analize bune, mai putin infectia asta din gat, de apa rece si inghetata ma feresc etc.)
Intrebarea mea este: pana ma voi duce la operatie, ce pot sa iau ca sa-mi ameliorez situatia, pt ca in momentul de fata ma pisca gatul si incep sa tusesc, fara febra (nu as vrea sa coboare infectia la plamani).
O alta intrebare: este vreo legatura intre amigdalita cronica si faptul ca nu reusesc sa raman insarcinata?
Multumesc anticipat.
0
02-08-2012, ora 12:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. acum trebuei sa eviti bauturile acidulate, fructele citrice, mancarea acra, otet s.a ce irita faringele
gargara dupa fiecare masa + tab de supt propoliscu Echinacee dupa gargara
2 da. poate avea legatura cu focarul de infectie
0
10-08-2012, ora 19:13
andeeutza
Nu este medic/terapeut
andeeutza
Buna ziua domnule doctor. Va rog sa imi dati si mie o parere la ce s-ar putea petrece in gatul meu. Din cand in cand imi ies din gat niste bilute galbui-maro urat mirositoare. Eu tind sa cred ca este o infectie netratata la amigdale care s'a intarit si uneori se elimina singura. Din cauza acestui puroi intarit am si halena (asa cred deoarece igiena mea orala e foarte stricta). Ce tratament as putea urma ca sa elimin acesta infectie. Va multumesc.
0
13-08-2012, ora 11:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. e corect.. ca se elimina din amigdale
in acest caz este indicat sa faci criptolisis cu radiofrecventa sau laser
0
24-08-2012, ora 02:48
Maria0302
Nu este medic/terapeut
Maria0302
Buna ziua!
Cu un an in urma, tot in luna august mi-a aparut puroi pe ambele amigdale, banuiesc ca de la bauturi reci, inghetata, fiind pe timp de vara! Am mers la ORL, mi-a zis ca nu e nimic grav, am folosit spray Bioparox, am facut si exudat mi-a iesit negativ, de atunci la cateva luni imi apare iar, nu am febra niciodata, amigdalele au ramas marite si cu mici gauri pe suprafata lor, am mai luat pe parcurs Trachisan, spray cu propolis, dar nu imi trecea pana nu luam Bioparox-cu antibiotic! Saptamana viitoare o sa merg iarasi la medic, dar vreau sa stiu si parerea dumnevoastra, sa tratez puroiul de fiecare data sau sa scot amigdalele? De un an sunt marite si cripte, si imi cad uneori pana la trei bucati de puroi, nu am facut febra niciodata, m-a duraut o singura data!
Multumesc anticipat!
Multa sanatate tuturor!
0
24-08-2012, ora 09:15
a-m
Nu este medic/terapeut
a-m
Salut.
Apropo de scoaterea amigdalelor. Eu sunt operata de 1 saptamana.
De la o raceala mai puternica am inceput sa am probleme cu ele, in sensul ca faceam rosu in gat, aveam secretii in gat si tuseam din cand in cand. Nu m-au durut deloc, nu aveam probleme la inghitire, nu aveam febra. Acest " rosu in gat" nu trecea nicicum decat cu augumentin sau cexyl (am luat tratament cu antibiotic de 5 ori in 7 luni).Am fost diagnosticata cu amigdalita cronica (si in ultimile 4 luni facusem si puroi la ele, ceea ce imi confirma ca infectia din gat se agrava). Chiar daca medicul de familie (care vroia sa imi da moldamin) si altii m-au sfatuit sa nu mi le scot, eu consider ca am facut cea mai buna alegere. Chiar daca analizele mi-au iesit toate bune, exudat negativ etc, imunitatea mi-a iesit scazuta, si sunt sigura ca a fost de la atatea antibiotice si de la infectia din gat, care nu mai raspundea la nimic. Nu am asteptat injectiile cu moldamin, ci m-am dus si mi le-am scos. Operatia a durat max 5 min (fara sa exagerez) din mom in care m-am pus pe scaun si pana m-am dus la salon. Mi-a zis doctorul ca din amigdala din dreapta a curs mult puroi. Operatia nu e dureroasa, nasol e dupa ce termina, adica prima zi..dar incet incet iti revii. Iar faza cu "daca iti scoti amigdalele o sa racesti mai des si mai grav" e un mit..adica da, esti mai sensibil si trebuie sa ai mai mult grija de tine, dar nu neaparat ca racesti mai des. Am exemple concrete in jur si daca "raceala inseamna" sa racesc dupa cum acesti oameni racesc, eu ma declar complet multumita.
Sanatate va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns
413 comentarii 1 2 ..... 789 ..... 13 14 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: