puroi pe amigdale

413 comentarii 1 2 ..... 567 ..... 13 14 Înainte ›
0
14-02-2011, ora 22:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa mergi maine dimineata la ORL
0
15-02-2011, ora 20:13
rasvanradu
Nu este medic/terapeut
rasvanradu
V-am trimis ieri o poza cu amigdala cu punga de puroi.
Am facut gargara cu bicarbonat de sodiu, apa cu sare de sac, si chiar am luat
cu degetul sare de sac si am dat pe amigdala inflamata. mi a disparut punguta de
puroi si durerea nu mai e asa mare. Singura chestie care ma ingrijoreaza acum
este ca imi curge sange din amigdala dreapta ( e drept ca am si expectorat mult
zilele acestea si am cam solicitat-o) si scuip cu sange. Ar trebui sa ma
ingrijorez, ce sa fac?

Va multumesc si va rog sa mi scuzati deranjul si insistenta.
0
09-03-2011, ora 16:08
Iulia Elena
Nu este medic/terapeut
Iulia Elena
Buna ziua dl doctor.Am o nedumerire.Acum aproximativ o luna am facut pentru prima oara puroi in gat.Am fost la ORL si mi-a prescris tratament cu injectii (gentamicin una la 12 ore), albastru de metil si pastile de supt.Am facut 10 injectii de gentamicin, dupa care am fost din nou la ORL si mi-a spus ca nu mai am puroi in gat dar pentru a fi sigura ca nu reapare trebuie sa fac timp de 3 luni cate un moldamin pe saptamana.Acum 10 minute am facut al 4-lea moldamin si i-am spus asistentei ca simt o jena in gat cand inghit saliva.Nu simt nimic atunci cand mananc sau beau apa.Mentionez ca sunt fumatoare.Are vre-o legatura ? Ar trebuii sa ma las de fumat ? Va multumesc mult anticipat.
0
09-03-2011, ora 21:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
de fumat trebuie sa va lasati oarecum.. dauneaza la mai multe nu numai amigdale
jena in gat poate fi si de la faringita..asa ca un consult la ORL.. se impune
0
09-03-2011, ora 22:17
Iulia Elena
Nu este medic/terapeut
Iulia Elena
Multumesc frumos.La orl v-am spus ca am fost dar am auzit ca daca esti fumator, nu isi fac efectul injectiile pentru puroiul in gat.. Si de aceea am apelat la dvs.Va multumesc pentru sfat.
0
11-03-2011, ora 20:37
silviu.lori
Nu este medic/terapeut
silviu.lori
se poate repeta infectia cu streptococica ?
0
11-03-2011, ora 20:40
silviu.lori
Nu este medic/terapeut
silviu.lori
am avut o infectie virala streptococica (amigdalite )si vreau sa aflu daca se poate repeta daca pot lua iarasi ? Help PLz
0
11-03-2011, ora 22:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da
0
15-03-2011, ora 09:24
skyangel
Nu este medic/terapeut
skyangel
Buna Ziua! in ultimele 2 luni am avut Laringita de 3 ori. De 2 ori mi-a trecut in cateva zile ca am luat Prednison 5 mg. A 3-a oara ma chinuie de 3 saptamani. Cum nu puteam sa mananc decat supa am avut sistemul imunitar slabit am slabit si in greutate si am facut bronsita c-am avansata. Am fost acu a 3-a oara la doctor ORL si mi-a dat Cefadroxil 500 mg si Cifrofloxacina 500 mg. Mi s-a mai tras umflatura de pe amigdale dar tot rosu este. A zis doctorul ca e posibil sa fie o punga cu puroi. Eu cred ca s-a tras microbul de la bronsita la gat din moment ce nu isi mai fac pastilele efect tinand cont ca eu am mai racit la plamani acu 8 ani acu 7 ani acu 6 ani si de atunci nu am mai avut probleme. Din ce am auzit recent Prednison-ul nu e bun pentru plamani si eu ii am c-am slabiti. Tratament pentru discomfortul din gat nu mai am dar iau Reuprofen si fac gargara cu ceai de musetel in speranta ca o sa treaca. Daca ma uit cu oglinda se vede rosu si simt un nod cand vreau sa inghit, si mananc c-am greu. Pentru Bronsita iau Amoksiklav 625 mg, Eurespal 80 mg, Aerius 5 mg si nu mai tusesc ca inainte. Dar in schimb ce ma sfatuiti sa fac in legatura cu gatul?
0
15-03-2011, ora 10:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca problema la gat si laringita este din cauza problemelor digestiva.
ai un ulcer gastric sau cel putin o gastrica cu reflux gastroesofagian.. care provoaca reflux gastroesofagian si iritatia faringelui
mergi la gastrologie pentru investigatii, tratament si regim strict alimentar
pentru laringe.. trebuie sa faci inhalati8i sau sa iti cumperi un aparat de aerosoli
0
16-03-2011, ora 07:47
skyangel
Nu este medic/terapeut
skyangel
MI-a prescris ultima data doctorul de la ORL Hexoral dar nu ma ajuta, are gust rau si imi simt gatul uscat dupa ce folosesc spray-ul. La reflux am si arsuri? Ca am avut zilele astea. Nu-s pretentios la mancare mananc orice, dar mananc la orice ora cand simt ca imi e foame. Si noaptea la ora 3-4 m-am bagat in toate felurile de mancare. Imi cer scuze ca nu am mentionat ieri...ce ma supara e ca stau asa linistit si odata incepe sa ma zgarie pe gat si ma forteaza sa tusesc. Si din somn ma trezeste tusea.
0
16-03-2011, ora 08:16
skyangel
Nu este medic/terapeut
skyangel
E clara treaba daca o sa fiu pus la un regim alimentar slabesc mai rau decat sunt acuma. Inainte sa am probleme asta fiind pe la craciun aveam 71 kg(la 1, 80 eram bun) chiar daca mancam dezordonat sa zic asa ma bucuram ca am greutate ca de fel am fost mai slabut. Dar in ultimul an incepusem sa iau in greutate. Luni cand am fost la doctor aveam 63. Am dat jos 8 kg in 2 saptamani cat am mancat numai supa din cauza gatului pana s-a mai tras umflatura. Acuma daca primesc regim m-am aranjat. Ce vitamine sau ce feluri de mancare imi recomandati sa pun greutatea pierduta? Imi e dor sa fiu in forma chiar daca si atunci mai aveam nevoie de cateva kg. Nu stiu exact daca se tine cont de kg in functie de varsta...Cate kg ar trebui sa am la 26 de ani si 1, 80 inaltime?
0
16-03-2011, ora 08:31
skyangel
Nu este medic/terapeut
skyangel
Am uitat sa mentionez ca nu beau si nu fumez ca am avut un exemplu pe tata si am prins frica de asa ceva.
0
16-03-2011, ora 13:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
regimul consta in a esclude.. acru ( bors, muraturi, otet), fructe citrice si bauturi acidulate.
restul poti manca orice, oricat..
Spirulina, ginseng, laptisor de matca, polen.. o sa te ajute sa.ti revii
Problema cu Tata.. carea ai avut.o si o mai ai mental poate sa te impedice sa.ti traiesti viata normal.
zic sa scoti ideia asta din cap.. poti avea probleme gastrice serioase.. si fara sa fii fumator sau bautor.
0
30-03-2011, ora 12:48
SuciuRodica
Nu este medic/terapeut
SuciuRodica
Fata mea in varsta de 13 ani, a inceput sa'mi spuna ca o doare gatul..tare..Eu la inceput am crezut ca este vorba de rosu in gat... si am crezut ca nu'i grav..i'am dat numai algocalmin... Apoi am trimis'o la scoala.. A venit seara si mi'a spus ca asistenta scolii i'a spus ca aceea nu este rosu in gat ci.. Este o infectie la gat, pentru ca fumeaza.. Am fost la medicul de familie ne'a recomandat Ceroxim de 500 si nurofen de 300, Ne'a spus ca daca nu se trateaza cat mai repede poate Intra puroiul in sange !... Va rog frumos sa'mi spune'ti ce inseamna Sa intre puroiul in sange, sau ce efecte are va rog ! Multumesc anticipat !
0
30-03-2011, ora 15:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial mergeti la Un medic ORL.. sa stiti sigur ce are, si sa stiti ce tratati !
0
06-04-2011, ora 21:35
anka dyana
Nu este medic/terapeut
anka dyana
Buna seara...am fost la medicul orl si am fost diagnosticata cu amigdalita cronica si trebuie sa ma operez.problema este ca la fiecare reacutizare a amigdalitei mi se inflameaza ganglionii(cum este normal de altfel) ganglionul din partea stanga cervical anterior este mai mare decat cel din dreapta...la acutizare mi se maresc amandoi doar ca cel din stanga este mai mare...apoi dupa ce trece isi micsoreaza volumul amandoi dar cel din stanga ramane mai mare decat celalalt chiar daca isi reduce si el volumul...nu inteleg de ce...sunt studenta la medicina in anul 3 si lam intrebat si pe profesorul meu de anatomie patologica de ce nu isi redue volumul de tot.mia zis sa astept sa treaca ca isi revine singur dar nu e asa...la fel mia zis si medicul orl-ist.nu inteleg ce se intampla acolo.daca puteti sa ma ajutati.va multumesc frumos
0
06-04-2011, ora 21:38
anka dyana
Nu este medic/terapeut
anka dyana
a si mentionesz ca miam facut hemoleucograma care mia iesit normala.o usoara monocitoza relativa.in formula leucocitara mia iesit 8, 3 % limita normala find 8 %.vsh 12 mm, pcr pozitiva, aslo neg, dar cand miam facut analizele sufeream de faringita acuta
0
07-04-2011, ora 06:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa te operezi si dupa 3 saptamani o sa dispara ambii ganglioni
0
08-04-2011, ora 23:35
laurapaterau
Nu este medic/terapeut
laurapaterau
buna seara domnule doctor!apreciez f mult ca va ocupati din timpul dumneavoastra ptr a va interesa de sanatatea nostra, caz foarte putin intalnit la medicii din ziua de astazi..am citit toate problemele persoanelor si sfaturile pe care dumneavoastra le dati.Am si eu o problema similara:in dimineata aceasta am observat ca am pe ganglionul stang "pungulite" cu puroi...am fost la medicul de familie si mi-a dat klabax (claritromicina) si decasept..insa eu nu am febra..nu sunt racita.Mentionez ca, in urma cu 3 luni am fost diagnosticata cu nevralgia arnold si o potentiala sinuzita acuta, (la radiografie mi-a iesit k am sinusul stang al fetei prea incarcat)...sa aiba vre-o legatura?sunt bune pastilele?
0
08-04-2011, ora 23:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu cred ca tratamentul este corect
trebui eneaparat sa te vada un medic ORL pentru problema sinusala si cea prezenta
acum sunt in concediu. putem vorbi dupa data de 18.04
0
09-04-2011, ora 00:00
laurapaterau
Nu este medic/terapeut
laurapaterau
imi cer mii de scuze pentru "abundenta" comenturi-lor postate, sunt nou-venita si..este mai greu la inceput. referitor la pastile..imi puteti recomanda ceva ptr aceste pungulite cu puroaie?
0
09-04-2011, ora 00:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred c nu e cazul de pastile. este suficient sa afci gargara cu apa cu sare sau ceaiuri +4-5 pic de alcool iodat si ele o sa disoara
regim alimentar fara acru, acidulate si fructe citrice
mergi sa te vada la ORL
0
09-04-2011, ora 00:13
laurapaterau
Nu este medic/terapeut
laurapaterau
va multumesc ! am sa revin, in urma controlului la ORL pacat ca sunt foarte departe de jud Iasi ca as venii la dumneavoastra.sunteti un medic de apreciat.
0
16-04-2011, ora 19:56
diana07
Nu este medic/terapeut
diana07
buna ziua dle doctor, va rog sa ma sfatuiti si pe mine in legatura cu fiica mea de 6 ani si 10 luni, de o luna si jumatate stau internata prin spitale, de 2 ori in constanta si ultima data in Bucuresti la Institutul Matei Bals, cu amigdalita pultacee, a facut o gramada de antibiotice, a luat cedax prima data dupa care a urmat genta+ampicilina, apoi.cefort+gentamicina la prima internare unde a facut si un adenoflegmon in partea stanga a gatului, apoi penicilina g la a doua internare, iar dupa terminarea tratamentului dupa 48 ore facea febra 38, 7, iar la bucuresti i sa facut rocephine 2 g pe zi +klacid 9 ml la 12 ore. Exudatele i-au iesit sterile de fiecare data insa leucocitele au fost f mari, 22, 7, vsh 38, neutrofile 84, 6, iar proteina c reactiva i-a iesit 167. am stat 10 zile internate acolo dupa care ni sa dat trimitere la grigore alexandrescu pt control orl de specialitate si dr de acolo ne-a spus ca nu poate sa o opereze decat dupa trei luni de la adenoflegmon, pt ca s-ar putea sa mai faca vreunul, dna doctor ne-a scris pe reteta amigdalita acuta cu focar de infectie, ne-a dat ospen timp de 7 zile iar dupa, moldamin 4 flacoane, unul pe saptamana. mentionez ca aslo a iesit 22, 5 ui/l
Intrebarea mea pt dvs este, nu se poate sa o operam mai devreme pentru ca mi-e groaza sa ma gandesc sa mai faca iar puroi si sa ne chinuim asa, plus ca mie frica pt ficatul ala al ei de la atatea antibiotice.
Va multumesc anticipat!
0
16-04-2011, ora 20:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da se poate opera la 3 saptamani dupa ultimaul tratament. se opereaza sub protectia unui antibiotic
0
20-04-2011, ora 15:32
micuvladut
Nu este medic/terapeut
micuvladut
Buna Ziua ! As avea si eu o problema... am fost la doctor mi-a spus ca am puroi in gat si iau antibiotic si vad ca dupa ce iau pastilele imi cedeaza febra la 36.6 si dupa iar creste... si acum 2-3 saptamani in urma... de fiecare data febra mea era de 36.6-36.7 niciodata nu aveam 36.4 si nu e normal. si nici bine nu ma simt cand am 36.7 simt ca as febra mai mare.. am facut radiografie la plamani ( au iesit bune) la fel si analizele. si acuma am momente cand ma simt ametit
0
20-04-2011, ora 16:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci un consult la ORL.
0
26-04-2011, ora 10:33
mandreea
Nu este medic/terapeut
mandreea
Buna ziua. Am o nelamurire la care v-as fi recunoscatoare daca imi raspundeti. De aproximativ 3-4 luni am avut un fel de rosu in gat.. dar am facut si febra, ma durea si gatul, erau mai maricele si amigdalele- am urmat sfatul de pe acest site cu gargare, absitenta la lapte, kiwi si fructe de genul, bauturi gazoase, si a fost mai ok cu durerea. Mama soacra mi-a dat niste antibiotice, care nu mai stiu exact cum se numesc ( dansa este medic de familie), am facut tratament 10 zile, dupa care un moldamin (nu chiar intreg) fapt care ar fi trebuit sa opreasca problema. Dar de atunci am in gat un fel de puroi continuu (de culoare galben-verzuie, si pare statut) pe care il scuip de regula dimineata, sub forma unor cocoloase micutze. Ar putea fi vorba de un streptococ? De durut nu ma doare nimic, febra nu am; uneori sunt mai ametita, dar asta ar putea fi alta cauza- lipsa de fier.
Va multumesc pt timp, anticipat.
0
26-04-2011, ora 21:13
docu_raluca@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
docu_raluca@yahoo.com
am de 3-4 zile un punct ceva mai mare pe amigdale nu ma doare in gat si nu fac febra.am luat eritromicina 200mg si nu a trecut ce sa iau ceva mai puternic
Adaugă un comentariu / răspuns
413 comentarii 1 2 ..... 567 ..... 13 14 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: