puroi pe amigdale

413 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 13 14 Înainte ›
0
21-12-2010, ora 08:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este mare riscul sa faci un flegmon periamigdalian.
trebuie neaparat sa vada amigdalele un medic ORL
0
22-12-2010, ora 23:33
alidazar
Nu este medic/terapeut
alidazar
am o fetitza de 1 an si 3 luni care a facut in ultimele 2 luni 5 episoade de herpangina(unul singur cu febra)
sunt disperata nu stiu cu ce sa o mai tratez..
daca ma puteti ajuta as fi recunoscatoare
0
23-12-2010, ora 10:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acest diagnostic a fost pus de un medic ORL ???
am mari dubii ca copilul a facut herpangina fara febra si fara dureri puternice in gat
simpla iritatie a faringelui sau rosu in gat.. poate fi si de la o iritatie provocata de acidul gastric sau de alimente acre, acidulate, sucuri s.a.
0
23-12-2010, ora 20:22
alidazar
Nu este medic/terapeut
alidazar
diagnosticul a fost pus de un medic pediatru.
singurele simptome pe care le are sunt veziculele in git(pe care si eu le am vazut, sunt si eu medic) si faptul ca maninca foarte greu.
veziculele, in nr. mic se mentin in git si dupa ce ii trece, numai ca in ultimul timp la 2- 3 saptamini reapar in numar mai mare si copilul nu se poate alimenta cum trebuie.
am folosit numai tratament simptomatic(nurofen, glicerina cu stamicin, aciclovir in solutia locala).nu stiu ce sai mai dau ca sa nui mai reapra veziculele.
in rest fetitza are o stare generala buna, fiind numai usor mai agitata decit este in mod normal(ea este un copil foarte activ si nu prea plinge )
0
23-12-2010, ora 20:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cat de greu a fost in aceste 2 luni sa ajungeti la un medic ORL.. care se uita cu o sursa adecvata de lumina, care are o pregatire mai de durata in a vedea si a depista anumite boli din orofaringe.
Este o mare gresala sa se trateze bolile de gat, nas si urechi numai la medicii pediatri sau de familie !!!!!!!!

sa revenim la fetita
cate sucuri " naturale " facute acasa ii dati fetitei ?? cate fructe citrice consuma???
sau late produse acre.. care irita faringele?
0
24-12-2010, ora 14:40
alidazar
Nu este medic/terapeut
alidazar
acum nu ii mai dau sucuri deoarece in urma cu 2 saptamini a avut scaune diareice.pina la acest episod consuma zilnic apx.50-100 ml suc de portocale si struguri.
iam daat mar ras cu biscuite dar marul copt.
in rest consuma iaurt zilnic un borcanel de 150 ml si la fel pina la episodul diareic aproape zilnic consuma in ciorbitza iaurt (apx 2-3 lingurite, ii place gustul acru)
in ceea ce priveste medicul orl nu am fost pentru ca nu am incredere in medicii orl din craiova. poate ca e o greseala, dar..
astept raspunsul si sfatul dvs.
0
24-12-2010, ora 15:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
schimbati regimul alimentar. copilul a facut hiperaciditate gastrica si asta este cauza acelor vezicule.
gustati tot ce ii dati si excludeti tot ce poate provoca aciditate gastrica
0
24-12-2010, ora 16:10
anka dyana
Nu este medic/terapeut
anka dyana
am terminat de luat antibioticele pentru puroi la amigdale.azi dimineata am avut de luat ultima pastila.problema e ca diseara trebuie sa ma duc la o petrecere.are ceva daca beau un pahar de vin?.antibioticul mai e in organism?
0
24-12-2010, ora 16:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un pahar de vin.. nu are nici o actiune daunatoare acum
o cantitate mai mare de alcool scade actiunea antibioticului.
acum nu e cazul..
DAR... NU ai voie nimic Acru( muraturi, otet.. VIn sec !!! )
Nimic acidulat nici sprit !
NU fructe citrice
asa ca ramane un vin demidulce fara apa minerala !
0
24-12-2010, ora 17:21
anka dyana
Nu este medic/terapeut
anka dyana
multumesc pentru raspunsuri.totusi as mai avea o intrebare...ma sperie rau ca desi am terminat trat si nu ma mai doare gatul ganglionul cervical stanga mi-a ramas inflamat.ce poate fii?(o sa ma gandesc toata seara la chestia asta de aceea imi permit sa va mai deranjez inca odata cu intrebarile mele)
0
28-12-2010, ora 19:19
Misuleana
Nu este medic/terapeut
Misuleana
Buna ziua
Va cer si eu ajutorul.Sunt o mamica care am o fetita de 4 ani si jumatate si de mica am avut probleme cu gatul.Amigdalite mari de aproape se unesc si nasucul infundat.Am fost la doctori pediatrii in Barlad (ca din Barlad sunt) si au recomandat operatia extirparea lor la un loc cu polipii. Am terminat ieri medicamentul Klacid si azi a spus ca o doare gatul si nu a mancat cam nimic toata ziua.
Vreau un sfat si poate un doctor din Iasi Orl-ist la care sa ma duc.
Va multumesc din inima.
Mihaela
0
28-12-2010, ora 19:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la spitalul de Copii sf. Maria din Iasi
pana ajungeti.. trebuie sa continuati tratamentul cu ( nurofen, eurespal).
tab de supt sau sprei pentru gat
regim alimentar strict fara fructe acre si citrice, fara sucuri sau mancare acra
numai bauturi calde ( ceai, lapte cu miere de albini
0
28-12-2010, ora 20:02
Misuleana
Nu este medic/terapeut
Misuleana
Va multumesc frumos.
Eu ii dadeam sucuri facute in casa din portocala si clementine.Deci fara ele deocamdata.Dar nu mananca si nu stiu ce sa ii dau sa manance. Manca cate un iaurt dar acum nu vrea.
Oricum va multumesc frumos.
Si la Iasi ma duc la orice medic ORL-ist sau puteti sa recomandati pe cineva?
Va multumesc
0
29-12-2010, ora 09:27
alidazar
Nu este medic/terapeut
alidazar
Domnule doctor, multumesc mult pentru raspunsuri.
Fetitzei i-a trecut.Nu i-am mai dat nimic acid.Problema mea este cit ii tin acest regim si mai ales ce ar trebui sa fac ca sa nu -i mai apara.In afra de regim e necesar si tratament medicamentos?
Inca o data va multumesc.
0
29-12-2010, ora 11:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
alidazar
fiecare copil mosteneste anumite predispozitii la boala..
daca peste 10 zile o sa.i mai dati un suc sau ceva acru si poveste cu gatul se repeta.. o sa se impuna o alimentatie Corecta Toata vaita
orice gresala in alimentatie duce la gastrita sau ulcer, la acest gen de copii
0
30-12-2010, ora 19:51
anka dyana
Nu este medic/terapeut
anka dyana
buna seara...dupa ce am terminat trat cu augmentin la 2 zile miau aparut din nou puncte albe pe amigdale dar nu mai sunt inflamate nu am febra nu ma doare gatul nu am nici un simpton decat ca ma uit eu in gat si le vad...am fost la medicul de familie si mia spus k am micoza din cauza antibioticelor...am incercat sa iau punctuletele u betisor de vata dar sunt f bine prinse acolo si nu se iau.intro zii am mai multe puntulete in alta zii am mai putine si tot asa...e posibil sa nu fie micoza?sa urmez trat sau sa ma duc la orl?va rog sa ma ajutati...multumesc
0
30-12-2010, ora 21:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o sa mergi la ORL pe 3 ianuarie
pana atunci multa gargara cu ceai de mmusetel cald+ 1/2 lingurita de bicarbonat de sodiu dupa fiecare masa
excluzi si dulcele si laptele din alimentatie
0
14-01-2011, ora 09:12
Misuleana
Nu este medic/terapeut
Misuleana
buna dimineata, d-l doctor am o fetita de 4ani si 7 luni, raceste ff des si de 2 ori pe luna, mi-a facut febra pe cand ii administram antimiotic. are amigdalitele ff mari chiar si cand nu e racita, in schimb are si polipi. am fost la medic si mi sa zis sa-i scot doar polipii, d-voastra ce ziceti//, va multumesc.
0
14-01-2011, ora 10:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca scoateti numai polipii. tot o sa respire greu din cauza amigdalelor si o sa faca incontinuare amigdalite.
ar fi ideal daca gasiti un medic care poate sa faca rezectia partiala a amigdalelorn impreuna cu operatia de polipi
0
16-01-2011, ora 18:58
Florentina28
Nu este medic/terapeut
Florentina28
Buna ziua! Sunt insarcinata in luna a 7-a si mi-au aparut pe amigdale niste puncte de puroi, prima data mi-au aparut in luna a 5-a de sarcina. Am urmat un tratament cu Amoxil, apoi peste doua luni mi-au reaparut acele puncte de puroi. Mentionez ca nu am avut durere in gat, febra sau alte simptome, pur si simplu la un moment dat am simtit pe limba o "biluta" de puroi. Intrebarea mea este daca aceste puncte de puroi pot afecta negativ sarcina mea, sau daca bebele o sa aibe o sensibilitate din cauza lor. Patologul mi-a recomandata iara Amoxil si gargara cu apa cu sare. Cam la o luna dupa ce mi-au aparut aceste puncte au aparut si sotului meu, apoi cam dupa 2 saptamani dupa ce i-au trecut lui mi-au aparut si mie din nou. Asta inseamna ca e un microb, virus? Ar putea fi periculos pt. sarcina? Va multumesc anticipat!
0
16-01-2011, ora 22:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este suficient sa faceti gargara cu ceai de musetel + 1/2 lingurita de bicarbonat de sodiu
sa tineti regim fara lapte si dulciuri.. si o sa dispara acele puncte
0
05-02-2011, ora 21:51
nidaca
Nu este medic/terapeut
nidaca
Buna ziua dle doctor. Am o problema destul de incalcita si nu-i dau de cap. Ma lupt de vreun an cu niste simptome destul de grave din sfera ORL, destul de diversificate. Am fost diagnosticat cu deviatie de sept operata anul trecut, rinita cronica vasomotorie, am avut dupa operatia de sept si o interventie de turbinoreductie prin radiofrecventa (nu puteam respira cum trebuie dupa operatia de sept). Toate bune si frumoase, nasul pare ca functioneaza cum trebuie pana in final. Tin sa precizez ca sunt purtator de stafilococ auriu si ca am avut inainte de a ma decide la interventiile de la nas o infectie destul de urata cu acest stafilococ, pt ca n-am putut sa respir mai deloc cu o nara o perioada lunga de ani. Una peste alta in timpul recuperarii de dupa interventii, tot umbland cu solutii de intretinere de tip apa cu sare (totul in conditiile in care a venit si iarna) am dat intr-un episod de laringita. Am fost la medic si am urmat tratament cu antibiotic (Klacid), antialergic si suspensie nazala, diagnosticul fiind rinita vasomotorie si rino-faringo-laringo-traheita cu un episod acut de laringita. Cu specificatia ca sunt f sensibil la frig, avand sistemul imunitar cam deprimat dupa atatea probleme. Dupa tratament totul parea ok, am fost la control si mi-a fost prescris un tratament cu Bronchovaxom pentru intarirea imunitatii pe timp de trei luni si Aerius antialergic pentru a face fata frigului. Problema nu se opreste insa aici. Momentan ma confrunt cu niste intepaturi/usturaturi destul de urate in amigdala dreapta si am senzatia de umflatura in dreptul urechii aferente. Uneori cand inghit parca se aude o mica trosnitura ca de ciocnire intre peretii unei cavitati goale. Asta la cateva zile dupa antibiotic si control. Eu am avut de mic probleme cu gatul/amigdalele, dar doar in ultimii ani am observat ca se formau mici bobitze albe pe ele si sincer sa fiu nu prea le-am luat in seama devreme ce nu ma deranjau si ele nefiind umflate, punand toate problemele cu gatul pe seama nasului. Dar acum, amigdala din dreapta a cam luat-o razna dupa episodul cu laringita si vad ca nu-si revine. Daca sug ceva de gat senzatia de umflatura se amelioreaza catva timp. Din cand in cand parca simt si gust de puroi/sarat in gura, pana acum crezand ca totul se trage de la nas (scurgerile posterioare de rigoare). Dar oare e asa ? Spuneti-mi ce ma sfatuiti sa fac, daca am motive sa ma alarmez, pentru ca sincer m-am cam saturat si nu-mi permit sa astept inca trei luni degeaba ca sa constat ca trebuie sa operez si amigdalele sau mai stiu eu ce. Citind pe aici pe forum mi-e frica si de un abces amigdalian mai domestic, ca stau calare pe saraca amigdala cu gargare etc mai tot timpul, ca nu mai suport problemele, intepaturile, usturimile. Precizez ca la doctorul care m-a vazut pana acum e mai greu de ajuns ca trebuie programare din timp cu o luna si parca mi-e si jena sa ma duc si sa constat ca o sa-mi zica sa urmez tratamentul pana la final si ca am venit degeaba. Sper ca nu am fost prea lung si incalcit. Multumesc pentru timpul acordat si astept un sfat profesionist. Multumesc frumos!
0
05-02-2011, ora 22:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ma mir ca un medic asa bun si ocupat.. la care ati fost.. NU a depistat din start Toate problemele ORL
doar cand va consultat pentru Nas.. era obligat sa se uite si in gat
o amigdalita cronica se vede din start daca pune probleme !!!!!!!!!
faci cateva poze cu gatul.. unde sa se vada limba, amigdalele si faringele
le trimiti p mail
0
06-02-2011, ora 15:15
nidaca
Nu este medic/terapeut
nidaca
Multumesc pentru feedbackul prompt. V-am trimis ceva poze.
Culmea e ca s-a uitat si i-am si zis explicit de ele... mi-a zis ca le-a vazut, dar probabil ca a considerat ca nu tre sa-mi fac probleme. Numai ca nu stiu cat de normale pot fi considerate simptomele pe care le am (acutizate) si le-am mai avut si in trecut, dar mai slabe si puse (de mine) pe seama problemelor de nas (... pentru ca totul se reflecta inspre urechea dreapta).
0
10-02-2011, ora 12:18
valentin24
Nu este medic/terapeut
valentin24
Buna ziua.Am si eu o problema, in urma cu 18 zile am avut un contact sexual cu o partenera neprotejat.De atunci am senzatia de a urina des si uneori aveam si mici usturimi la urinare am mers la Dr dermatolog la consult din care mia zis ca e doar o raceala si mia dat tratament Norfloxacin 1 la 8 ore si sa zic asa nu e nici o diferenta tot asa am senzatia de a urina si simt cami curge ceva si cand ma uit nu e nimica doar o senzatie ca ar curge, diagnostigul dat de medicul dermatolog este Infectie urinara inferioara.si ma tot panichez sa nu fie gonoree sau alte boli dar din ceam citit despre gonoree (sculament)nu am asa ceva si am discutat si cu prieteni care au avut si la 2-3 zile aveau usturimi grave si iesea puroi din penis.la mine au trecut 18 zile si nici o scurgere doar senzatia de urinare.astept un raspuns din partea dumnevoastra multumesc mult.
0
10-02-2011, ora 21:31
Alina0403
Nu este medic/terapeut
Alina0403
Vara trecuta mi-au aparut puncte de puroi in gat.Am avut febra, dureri de cap si totodata am fost racita.Am consultat medicul de familie si un medic ORL.Desi mi-au dat tratamente diferite am hotarat sa ascult sfatul medicului ORL, adica sa iau antibiotic Cuminol la 12 ore si cate un Nurofen pe zi.Dupa o vreme a trecut infectia, insa peste 3 luni a aparut din nou, dar punctuletele albe erau mai putine decat prima data.Am urmat din nou tratamentul cu acelasi antibiotic.Azi am constatat ca am iar 2 puncte albe.Ce ar trebui sa fac pentru a scapa odata de aceasta infectie?
0
11-02-2011, ora 09:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci cateva poze cu faringele, amigdalele si le trimiti pe mail
0
11-02-2011, ora 15:45
anka dyana
Nu este medic/terapeut
anka dyana
buna ziua...de cateva zile ma simt ametita...nu foarte tare.dar suficient incat sami dau seama ca ceva nu e in regula cu mine.inaite de craciun am facut amigdalita pultacee de 2 ori si am luat trat si mia trecut...dar cum am spus de cateva zile ma simt usor ametita si mam uitat in gat dar nu aveam nik, , , pana ieri knd am observat k iarasi mia aparut puroi pe amigdale.sa fie aceea cauza ametelilor mele?(sapt viit am programare la orl)...nu am febra doar ma doare putin gatul cand inghit...sunt putin speriata din cauza ametilolor chiar daca nu sunt puternice.multumesc
0
12-02-2011, ora 20:25
rasvanradu
Nu este medic/terapeut
rasvanradu
Buna seara. De 3-4 zile simt un gust ciudat in gura (puroi zic eu) si acum 2 zile am observat pe amigdala dreapta un punct alb. Am gatul rosu iar amigdala dreapta pe langa punctul alb este si imflamata. Cand inghit ma ustura groaznic. Tocmai am venit de la Bucuresti de la o consultatie, unde mi-a fost gasita candida, si de maine urmez in tratament pentru aceasta. Mi s-a mai gasit toxoplasma si micoplasma (slab pozitiv, ). Ce pot face pentru punctul alb de pe amigdala? Este el puroi sau poate proveni de la candida? Febra am facut aseara foarte putin.
Va multumesc mult !
0
14-02-2011, ora 22:11
Ghimboasa Andrei
Nu este medic/terapeut
Ghimboasa Andrei
Buna seara!


De 8-10 luni am observat ca am "pietre la amigdalite", dar si o limba destul de incarcata. Am inteles ca piertele se formeaza din resturi de mancare prinse in gropitele de pe amigdalite. De asemenea, am o sensibilitate destul de ridicata la gat manifestandu-se prin umflarea amigdalitelor, dar si a unei portiuni din spatele lor de fiecare data cand beau ceva rece, sau cand stau mai mult prin frig.

Ieri am racit si a inceput sa ma doara gatul destul de tare. Cand m-am uitat am observat ca totul era destul de umflat si pe alocuri se puteau observa niste pungute de puroi. De asemenea, am si un discomfort pe varful limbii. Ma ustura si am vazut ca a aparut si o mica "brobonita" de culoare roz.. Pe deasupra, limba este inca incarcata desi o curat de 2, 3 ori de zi cu periuta.

Va rog sa imi spuneti care credeti ca este problema, dar si ce trebuie sa fac in continuare.

Va multumesc frumos,
Andrei
Adaugă un comentariu / răspuns
413 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 13 14 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: