puroi pe amigdale

413 comentarii 1 2 34 ..... 13 14 Înainte ›
0
17-12-2009, ora 14:15
dea29
Nu este medic/terapeut
dea29
Va multumesc pentru raspunsul prompt.In relatarea mea nu am mentionat ca ne-am facut si eu si sotul exudat, copilului si sotului iesind la rezultat candida iar mie nimic.Probabil si bunicii ar trebui sa faca desi ei nu au chiar deloc probleme cu gatul dar poate pot fi doar purtatori(cred).In legatura cu fructele ce ar fi mai acru sunt clementinele, pentru ca in rest nu mananca citrice, doar mere, banane, pere, piersici.II voi scoate clementinele din meniu de aici inainte.Intr-adevar copilul pana la 6 luni a avut reflux, ii venea foarte mult lapte inapoi de aceea i-am si cumparat lapte special pentru aceasta problema. Sper sa scapam cumva de amigdalitele astea intr-un final.Va multumesc inca o data pentru raspuns, o zi buna.
0
09-02-2010, ora 13:18
oniciuctudor
Nu este medic/terapeut
oniciuctudor
Domnule doctor de 5 zile am amigdalele umflate si am si puroi pe ele... iau antibiotic (amoxacilina) si pastile de supt ( vitamina C cu propolis ). Ma doare tare gatul si inghit cu greu. Ce imi recomandati pt a scapa de durere si de puroi ?
0
09-02-2010, ora 14:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
foarte multa gargara cu ceaiuri de musetel sau salvie+ bicarbonat de sodiu sau sare.
Tantum verde de supt 3-4 pe zi.
multe bauturi calde ( ceai, lapte cu miere de albini)
0
13-02-2010, ora 22:32
Roxana c
Nu este medic/terapeut
Roxana c
As dori si eu sa va intreb ceva. Am 15 ani si de cand ma stiu fac puroi in gat. Febra e destul de mare chiar si peste 39 de grade. Am facut injectii si se pare ca nu isi fac efectul. Si-a facut efect doar Cefort-ul pe care l-am primit in spital. Puroiul se poate scoate din gat cu un betisor dincela de vata? pentru ca am auzit ca s-ar putea infecta. Dar sunt destul de ingrijorata fiindca deja dupa 3 injectii de penicilina de 1000.000 cu gentamicina tot am febra mare si pare ca nu se vindeca. Din pacate Cefortul se administreaza doar intravenos. Spuneti-mi va rog ce ar trebui sa fac si daca ai putea sa il scot cu acel betiso, sau daca este vreun pericol? Va multumesc mult!
0
14-02-2010, ora 14:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poti sa stergi amigdalele cu acel betisor inmuiat in urmatoarea compozitie...
1 lingurita meiere albini+ % ic de Vit A uleioasa + 3 pic de alcool iodat!
faci multa gargara cu ceai de musetel + bicarbonat de sodiu1/2de lingurita.
folosesti multe lichide calde de baut
In prima vacanta.. mergi si scoate amigdalele !
0
01-03-2010, ora 12:39
mirela2000
Nu este medic/terapeut
mirela2000
Buna ziua, am 35 ani.De vreo 4-5 ani din amigdalita dreapta imi iese puroi.Sunt pete galbene pe ea, si cand apas cu degetul iese puroiul care are un miros urat..Am luat augumentin 7 zile si mai multe antibiotice:amoxacilina..etc.Ce ar putea fi?Va rog un raspuns.
Multumesc anticipat.
0
01-03-2010, ora 13:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o inflamatie cronica.. care se vindeca greu spre deloc.
este mult mai indicat sa faceti Criptolozis.. decat sa luati antibiotic dupa antibiotic !
0
01-03-2010, ora 14:19
mirela2000
Nu este medic/terapeut
mirela2000
Mai exact ce inseamna Cripotolozis ? Cat costa?
0
01-03-2010, ora 14:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se actioneaza in acel mici buzunarase ale amigdalelor9 in cripte) cu un electrod cu Radiofrecventa
care prin actiunea sa face 2 lucruri pozitive
1. omoara microbii din cripa, ce duce la disparitia infectiei
2 are efect de cauterizare locala fapt ce duce in timp de 2- 3 luni..la micsorarea amigdalelor in volum.
se face cu anestezie locala.. fara internare in conditii de ambulator.
fara incizii si sangerare.
la Pascani costa 300 ron.
0
01-03-2010, ora 14:30
mirela2000
Nu este medic/terapeut
mirela2000
Aceasta infectie are si alte efecte negative asupre organismului?
0
01-03-2010, ora 14:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.
o infectie cronica poate cauza cateva complicatii
Locale.. prin amigdalite pultacee sau flegmoane periamigdaliene
La Distanta.. pielonefrita si infectii urinare, reumatizm, probleme cardiace !!!
0
02-03-2010, ora 17:02
adinalavinia83
Nu este medic/terapeut
adinalavinia83
In doua luni jumate fetita mea de 4 ani si 7 luni a avut de trei ori puroi pe amigdale fara febra iar atunci cand a facut prima data dupa puroi in gat a urmat pneumonie rezolvata cu injectii (gentamicina si ampicilina)urmat de augmentin dar isi revine maxim o saptamana dupa care reapare problema la gat. Totul debuteaza cu o raguseala care pe parcurs se accentueaza dupa care apare puroiul.In ultimele trei saptamani i s-au unflat si ganglionii linfatici.Imi fac probleme pentru ca i sa prescris in 2 luni jumate de 6 ori antibiotic plus injectiile de la inceput.Credeti ca scoaterea amigdalelor ar fi o solutie pentru noi.Multumesc
0
02-03-2010, ora 17:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA
aqi avut un flegmon Periamigdalian. (N o punga de puroi ininteriorul amigdalei )
daca mergeai al ORL.. iti deschidea mai de mult acest flegmon.
m Este mare riscul sa se refaca acea punga, e asemenea unui balon.. care sa spart... dara daca se inchide gaura se cumuleaza din nou puroi.
TRebue sa faci inca 10 zile multa gargara cu apa cu sare.
sa nu folosesti acidulate, acru si rece,.
si peste 3 saptamani suu la scoti de tot sau le micsorezi in volum.. da NU lelasi.. ca o sa se repete !
0
10-03-2010, ora 10:00
dacianmoney
Nu este medic/terapeut
dacianmoney
Buna ziua!am si eu o problema tot cu gatul.la jumatatea lunii octombrie 2009 am facut o faringita acuta destul de urata.am facut tratament cu augmentin gargara cu sare etc etc..Insa de atunci am senzatia k am un corp strain in gat.nu ma deranjeaza nici cand mananc nici cand beau apa.doar cand inghit saliva.de cateva zile incep de imi ies din gat niste bucatele destul de mari de culoare verzuie, foarte urat mirositoare.am impredia k miroase a tutun.(sunt fumator).nu m fost inca la un control pt ca nu sunt in tara momentan.m-am uitat pe google sa vad cam ce ar putea fi...toate variantele imi dadeau cancer in gat.credeti k e posibil?totusi am doar 21 ani.astept un raspuns...Multumesc
0
10-03-2010, ora 10:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu e posibil
este o faringita care sa cronicizat. este o mucoasa care este uscata, inflamata.. si din acest motiv deranjaza la inghitit saliva.. !
trebue sa eviti bauturile acidulate, acru si rece.
sa faci gargara cu ceaiuri de musetel + 5 pic de alcol iodat
sa consumi bauturi calde multe
Pastilute antiinflamatoare de supt si Vit A uleioasa pusa in NAS.. cate 4 pic din 4 in4 ore.. casa ajunga in gat si sa hidrateze mucoasa
0
10-03-2010, ora 10:18
dacianmoney
Nu este medic/terapeut
dacianmoney
Va multumesc din suflet..acum m-am mai linistit.recunosc m-am speriat destul de tare.totusi o sa merg si la un control ORL cand o sa vin in tara.macar un control pe an nu cred k ar strica nimanui.va multumesc!
0
11-03-2010, ora 09:47
dacianmoney
Nu este medic/terapeut
dacianmoney
buna ziua...tot eu sunt.v-am spus ieri k am senzatia aceea de corp strain in gat...ei bine astazi adica acum 10 minute a inceput sa imi iasa din gat cheaguri de sange..un sange mai gros..dupa aceea a inceput s aimi curga si din nas putin.chestia e k sunt tare speriat..daca era puroi sau ceva intelegeam...dar de unde vine sangele?
0
11-03-2010, ora 11:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi la ORL !
0
25-03-2010, ora 00:30
mazzz
Nu este medic/terapeut
mazzz
Cam cu 3 sapt in urma a inceput sa ma doara gatul. am luat augumentin si mi-a trecut dar mi-au aparut multe afte, care au disparut dupa o saptamana. apoi iar a inceput sa ma doara gatul si am luat zynat[parca asa se chema] si nu mi-a trecut in totalitate ci mi-au aparut niste afte pe cerul gurii si am inceput sa iau aftolizol din seara asta. acum am observat ca am niste puncte albe pe amigdale. ce ar mai trebui sa iau si de data asta?
0
25-03-2010, ora 06:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa mine.. Nici acele 2 antibiotice NU trebuiau luate !!!
posibil sa fie durerea de gat de la o iritatie sau de la o simpla viroza si antibioticul nu isi avea locul.
Antibioticul a provocat o disbacterioza.., de acoo aftele.. si posibil si acum acele pete albe pe amigdale sa fie o Ciuperca.. care la fel NU este sensibila la Antibiotic.
zic sa nu mai faci tratamente experimentale.. si sa mergi sa te vada la ORL, Gastrologie !
0
25-03-2010, ora 15:12
c cristina
Nu este medic/terapeut
c cristina
buna ziua dl doctor sper sa nu va deranjez, maine, ati spus ca sunteti in iasi la spitalul de recuperare si vreau sa vin la dv pentru consultatie, pot sa va sun? la ce ora va gasesc maine?multumesc frumos
0
25-03-2010, ora 15:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. maine de la 12 o sa fiu in iasi. la spital dupa 13. 00
0
25-03-2010, ora 22:36
mazzz
Nu este medic/terapeut
mazzz
antibioticile mi-au fost prescrise de doctorul de familie. programare la orl am abia luni de aia intrebam ce ar trebui sa iau sau sa fac pana atunci.
0
26-03-2010, ora 06:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mazzz.
pana luni faci Multa gargara cu OSSIDENTA !
sprei Bioparox si dai 2 puf di 4in 4 ore.
Voseptol tab de supt.3-4- pe zi
Regim alimentar strict fara bauturi acidulate, fara acru, iute.. si fara fructe citrice/
0
30-04-2010, ora 15:55
andraandra88
Nu este medic/terapeut
andraandra88
Buna ziua dl doctor.Am 21 de ani si de la 17 ani mi se tot umfla amigdalele, des (cam tot la 4 luni)am facut si puroi, tratamentul pe care l-am primit a fost de obicei antibiotic (eritromicina, ceva pastile de supt Spray hexoral), fac febra cam 38 ma doare gatul ce sa zic ingrozitor, nu pot sa vorbesc si ma doare capul, am firsoane de multe ori.Cel mai mult aceste simptome persista cam 4-6 zile.Ultima amigdalita am facut-o marti si azi fiind vineri nu ma mai doare decat un pic in gat.Ce ar trebui sa fac? deoarece mi s-a propus sa scot amigdalele dar am tot amanat , deoarece la mine in oras ama uzit ca ORL-istii nu sunt extraordinari si trebuie sa merg in alt oras.
0
02-05-2010, ora 19:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci cateva poze cu amigdalele.
trimiti pe mail si iti spun daca trebue neaparat operate clasic. sau pot fi micsorate cu Radiofrecventa.
0
22-06-2010, ora 15:43
dumyy
Nu este medic/terapeut
dumyy
Buna ziua dl doctor, am 18 ani si am o problema, mi se tot umfla amigdalele din partea dreapta si din ele ies niste pungute cu puroi albe si dupa ramane gaura si in timp se formeaza iar, de la acestea ma simt uneori slabit, ma doare capul des.ce-mi recomandati ? mentionez ca nu vreau sa-mi scot amigdalele, le pot trata cu ceva ?
0
22-06-2010, ora 16:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul.. necesita multa rabdare.. pentru a face gargara zilnic dupa fiecare masa. Inhalatii si badijonari local cate 10 zile lunar. regim alimentar fara acru, rece, acidulat si fructe citrice
e mai simplu sa faci o interventie cu Radiofrecventa ( criptolizis) si ai avantajul.. sa se micsoreze amigdalele in volum fara a mai cumula cazeum.
0
22-06-2010, ora 16:51
dumyy
Nu este medic/terapeut
dumyy
SI interventia asta cu Radiofrecventa unde o pot face si cam cat ma costa ?
0
22-06-2010, ora 20:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
depinde de oras.. si de clinica !
Adaugă un comentariu / răspuns
413 comentarii 1 2 34 ..... 13 14 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: