puroi pe amigdale

413 comentarii 1 2 ..... 111213 14 Înainte ›
0
30-07-2014, ora 16:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
unde face "puroi"
at8i citit pe forum despre alimentele producatoare de MUCUS.. ca trebuie excluse din alimenttatie?
ati facut lunar.. fara ca copilul sa fi e bolnav, cu scop profilactiuc
inhalatii, aerosoli, spoalaturi nazale, gargara.., aromoterapie..s.a????
0
06-08-2014, ora 15:44
iliuta_rusu@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
iliuta_rusu@yahoo.com
buna, am si eu o intrebare... daca vreau sa ma duc la medic sami scoata amigdalele cum se procedeaza cu anestezia? ma anesteiaza total sau doar la gat?
0
07-08-2014, ora 08:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dorinta pacientului pentru medic este lege
gasesti medic in clinica ORL.. care stie si vrea sa opereze cu anestezie generala si o sa.ti spuna cum se procedeaza
in mod normal... numia la copii se face cu generala..si la adulti doar cu anestezie locala
cu bilet de trimitere de la med. de familie se merge in clinica ORL.. pentru programare..si acolo afli daca tre sa faci analize in ambulator sau se fac in spital
0
16-08-2014, ora 14:35
ana202009
Nu este medic/terapeut
ana202009
Buna ziua,
Cam de 3 luni sunt rosie in gat, nu este un rosu foarte tare mai mult ca o iritatie. Am si amigdalele foarte usor marite( in general nu se vadeau cand ma uitam in gat iar acum sunt putin vizibile). Problema mea este cu amigdala dreapta, acum o luna cand ma uitam in oglinda am apasat cu un betisor de ureche pe ea si a iesit ca un fel de infectie foarte urat mirositoare galbuie la culoare. De atunci o data la doua zile mai apas si continua sa iasa iar daca insist pt a curata bine locul sangereaza amigdala. Am fost la mai multi medici orl care mi au dat tantum verde si alte pastilute de supt insa atunci nu vazusem inca faptul ca imi iese puroi.Am luat si Ospen 7 zile insa iritatia din gat nu trece cu nimic.Cateodata simt jena si la ochi si in ureche.Cand ma trezesc e cel mai rau, ma ustura ingrozitor gatul. Simt o mica durere cand inghit tot pe partea dreapta si am si ca o galma mole la palpare in afara gatului cam pe unde ar fi tiroida.Mi-am facut TSH si o ecografie cervicala si totul a iesit bine, deci nu tiroida este problema. La exudat totul este negativ. Spuneti mi va rog ce as putea face sa scap de problema? Mentionez ca acum o luna jumate am fost diagnosticata cu o gastrita tip watermelon si helicobacter pylori. De atunci tin un regim foarte strict + tratament antibiotice iar acum iau Nexium si Motilium. Sunt si fumatoare( aproape un pachet/zi). Multumesc si am incredere ca ma puteti ajuta cu un sfat macar.
0
17-08-2014, ora 10:23
analysis
Nu este medic/terapeut
analysis
Buna ziua! Am fost plecata in conediu la mare si din cauza ca am baut zilnic rece, am fost uda pe par cand era vant etc am racit.Am inceput sa scuip si puroi, asa ca am luat un antibiotic pe care il aveam la mine si 4-5 zile am dus-o asa, m-am simtit ok.Dar am intrat in continuare in apa rece.Acum am ajuns acasa si pe zi ce trece mi-e tot mai rau.Am f mult puroi in gat, si in nas, tusesc f mult, abia ma mai tin pe picioare. Antibioticul l-am intrerupt pt ca nu am avut decat o cutie.Imi puteti spune va rog ce sa mai iau? Sa fac si un exudat? Daca da, la cat timp dupa intreruperea tratamentului cu antibiotic se poate face exudatul? ? Multumesc frumos.
0
17-08-2014, ora 19:29
ana202009
Nu este medic/terapeut
ana202009
Buna, exudatul se poate face la minim 10 zile de la intreruperea tratamentului cu antibiotic.Iar acest antibiotic din cate stiu nu prea se ia dupa ureche si in general e nevoie cam de 7-10 zile de tratament.Nu este bine sa il intrerupi deoarece se creeaza o "toleranta" sa zic asa. Atat stiu doar, cu restul nu te pot ajuta. Sper sa ne raspunda un medic. Sanatate
0
19-08-2014, ora 08:39
sersea
Nu este medic/terapeut
sersea
Domnul doctor si asa nu mananca foarte multe alimente are doar unele preferinte, nu stiu despre alimenmtele producatoare de mucus si i am mai facut spalaturi nazale dar nu mereu;la el se formeaza pe o amigdala ceva alb si nu stiu ce este, o sterg mereu, dak nu o sterg risc sa se formeze mai mult, de aia va cer ajutorul pt ca nu stiu ce e de facut?
0
20-08-2014, ora 13:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se merge la ORL si se decide daca e de scos amigdalele complet sau este suficient reducerea lor in volum.
0
08-09-2014, ora 21:19
summer20
Nu este medic/terapeut
summer20
Dn.Doctor la mine amigdala din partea dreapta e putin unflata dar e asa de demult, si de ceva timp 2 luni asa, imi aparusera un miros urit in gura pina cind am vazut o punga mica din asta alba farmitindo a mirosit urit, am constat ca mirosul e dela punga aia mica alba, vazind ca vine din amigdala care are o esire(gaura), dar asa in general nu-ma doare deloc, pot minca inghiti normal, na-m febra doar mirosul asta urit care apare din cauza aceste-i pungi albe(bacterii).Cum as putea opri acest lucru urit?si e normal sa fi-e gaura in amigdala?eu iau un betisor si scot din gaura bacteriile acelea mirositoare albe si uneori singereaza ce-mi recomandati?
0
10-09-2014, ora 10:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este vorba de AMIGDALITA CRONICA CU CAZEUM
citeste tot ce sa postat pe forum despre asta si o sa stii ce este de facut
0
03-12-2014, ora 20:53
marian72
Nu este medic/terapeut
marian72
Buna.de cayeva zile am facut amigdalita.am pete mici si albe pe una dintre ele si am facut si febra doua zile.acum nu mai am febra dar ma jeneaza la inghitire.iau ampicilina si algocalmin si ma simt mai binisor.as vrea sa imi spuneti care sunt riscurile dar si daca le pot pastra fara nici o interventie.
0
04-12-2014, ora 11:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratmentul se face 7 -10 ziel
se face multa gargar si se folosesc tab de supt sau spreiuri
inca 3 sapatamani nu se consuma nimic acru, acidulat.citric.. nimic e ce poate sa irite si sa reitoarca infectia is inflamatia
0
01-01-2015, ora 20:27
gabryelalion
Nu este medic/terapeut
gabryelalion
Buna seara domnule doctor!
Fiul meu in varsta de 25 de ani care sufera de o boala cumplita distrofie musculara forma duchenne are o problema de sanatate a gatului care persista cam de o luna jumatate.
a inceput cu o amigdalita primind tradament antibiotic augmentin, ACC, aspirin c, picaturi cu antibiotic pt ochi dar administrate in nas.
dupa o saptamana a inceput sa elimine foarte multe mucozitati galben verzui si tot senzatie de tuse.suferind de distrofie duchenne lipsa musculaturii il aduce in imposibilitatea de a putea tusi.
am mers la neurologul sau care i-a facut radiografie pulmonara care a iesit ok, la ORL i-au pus diagnostic rino-faringita(trat cu Bixtonim, ACC si Panadol), iar internistul la trecut pe antibiotic Avelox pe care nu la suportat.
Dupa toate acestea il vede iarasi medicul de familie care ne-a trimis la exudat pt ca arata oribil gura si gatul lui.nu au iesit microbi ci candida albicans, antifungigrama sensibil la Nystatin.Dupa 10 zile de tratament cu nystatin la 8 ore o pastiluta si preparat glicerina cu nystatin oral inca mai elimina mocozitati incolore si are un mic disconfort in zona amigdala dreapta.Oare ce mai este de facut.Anual facea si vaccinul antigripal.acum nu mai incheie cu acest lucru pt a putea face vaccinul.Multumesc astept un raspuns!
0
01-01-2015, ora 21:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
boala este severa
este VItal pentru EL... sa se alimenteze corect
trebuei excluse complet din alimentatie TOATE LACTATELE..si toate fainoasele
fiindca sunt producatoare de MUCUS si sunt foarte greu digerate de organism
si de un organism bolnav.. cu atat mai mult
regimul alimentar tre sa fie 80% Vegetarian ( plante, legume, cereale)
doar 20 % carne slaba, peste si fructe
cure de detoxifiere
cure de vitaminizare cu sucuri din legume.. ( nu fructe)
tratamentul local
implica AEROSOLI.. cu ceaiuri calde si uleiuri volatile.. care sunt si antifungice si antiinflamatoare. fluimucil, acc ca si mucolitice
spreiuri pentru nas si gat
cautati un medic ORL.. care stie meserie si tratati problemele nas, gat, nuami la ORL.. nicidecum la med. de familie
fiindac multe din acele simptom.. facparte din boala de baza si NU necesita antibiotic...
0
12-01-2015, ora 21:35
Lucian00
Nu este medic/terapeut
Lucian00
Buna seara domnu doctor, puteti sa ma ajutati cu un sfat, va rog. In noiembrie sau umflat amigdalele si am facut puroi pe una dintre ele am foat la arcadia si am luat tratament blufen pt febra, antibiotic klavid, probioticu si tantum verde. Mi a trecut relativ rapid dar acum ma apucat iar si iau tot acelasi tratament febra nu mai am da amigdalele is tot la fel de umflate nu pot sa inchit saliva, beau ceai tei cu menta lamaie si miere. Tin otet la gat, sare calda nici un rezultat e a 5 zi de tratament :( ce sa mai fac? Doamna doctor de la arcadia a zis daca nu imi trece facem penicilina. Sa ma duc maine sa ma apuc de penicilina sau sa am rabdare si sa ma mai chinui asa? Multumes
0
12-01-2015, ora 21:53
Lucian00
Nu este medic/terapeut
Lucian00
P.s. Dupa tratament trebuie o sa ma operez cu laser la arcadia. Nu inteleg dc dupa ce termin tratamentul trebuie sa astept 2 saptamani pt operatie si dc nu se pot scoate acum :( ca nu mai suport durerea
0
19-01-2015, ora 20:05
Lucian00
Nu este medic/terapeut
Lucian00
De 6zile fac penicilina gatul nu ma mai doare atat de tare da tot am febra si o stare foarte proasta? Dc? Mai am tratament pana miercuri slabe sanse sa ma fAc bine pana atunci
0
19-01-2015, ora 20:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
antibioticul.. Doar omoara microbii..si ca rezultat organismul este intoxicat cu reziduurile de la microbii distrusi
este obligatoriu si tratament antiinfmator
si hidratare intensa cu ceaiuri ( matasa porumb, urzica, tei..s.a) cu scop de a elimina toxinele din organism
tratament local pentru gat.. inhalatii, gargara, spreiuri, tab de supt
regim alimentar fara acru, acidulat, citric.
0
31-01-2015, ora 14:29
Lucian00
Nu este medic/terapeut
Lucian00
M am operat joi sub anestezie generala. Operatia la arcadia a decurs excelent. Dupa operatie am putut sa beau si sa mananc putina supa si branza cu iaurt fata prea maridureri. pana azi nu ma durea asa de tare :( azi a inceput calvaru. Iau augumentin la 12 ore si nurofen 3 pe zi + tantum verde. Azi nici nu pot bea apa :( ce ar trebui sa mai fac? Sa se vindece mai rapid si sa ma simt mai bine. Ce aa mananc si ce sa nu mananc? Orice sfat e bine primit.Multumesc
0
21-07-2015, ora 14:15
Aretina
Nu este medic/terapeut
Aretina
Eu am amigdalitele cu puroi de mică.Am fost internată în spital din această cauză însă fără rost deoarece acum am iarăşi puroi.Fac gargară cu sare dar aş avea nevoie de câteva recomandări.
0
21-07-2015, ora 14:22
Aretina
Nu este medic/terapeut
Aretina
Gargara mă ajută dar nu foarte mult
0
21-07-2015, ora 14:22
Aretina
Nu este medic/terapeut
Aretina
Bună ziua domnule doctor aş avea nevoie de sfatul dumneavoastră pentru că am amigdalirele unflate şi pline de puroi gâfâi şi tuşesc sec
0
21-07-2015, ora 14:28
Aretina
Nu este medic/terapeut
Aretina
Ce distruge puroiul de pe amigdalite
0
21-07-2015, ora 22:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acum este vorba despre amigdalita pultacee
se trateaza cu antibiotic, antiinflamator, tab de supt si spreiuri de la un medic ORL
dupa 10..21 de zile medicul decide daca amigdalele trebuei scoase ca sa nu sa se mai repete problema
0
20-08-2015, ora 00:31
Ingrid.
Nu este medic/terapeut
Ingrid.
Buna seara. Am si eu o intrebare ieri mi sa umflat amigdala dreapta si ma doare in gat, se vede si ceva alb in gat. Ce as putea luat pana luni cand ajung la un medic? Am luat pana acum Trachisept. Multumesc frumos.
0
25-08-2015, ora 00:53
romari20064
Nu este medic/terapeut
romari20064
Buna seara ! Sperand ca aici voi gasi un raspuns care sa ma ajute, am decis sa va scriu. Sunt barbat, am 27 de ani si de aproximativ 6 luni ma confrunt cu o ciuperca in gat pe partea stanga. O singura bubita alba. Am fost la medicul de familie in speranta ca voi gasi un raspuns eu crezand ca e puroi in gat sa asa ceva. M-a trimis la analize si am facut la Synevo proba din mucoasa gatului am uitat exact cum ii spune si a reiesit ca am colonii de candida. Am primit ca tratament Nistatina. Ok, am luat exact cum a recomandat medicul dar singurul efect era ca din doua in doua zile eliminam o bucatica alba din aceea dar venea alta in loc. Am terminat tratamentul prescris fara a avea succes. Apoi am decis sa i-au aceleasi medicamente in doza mai mare cu speranta ca se va vedea diferenta dar din pacate nimic. As dori sa ma sfatuiti ce e de facut, cum pot scapa de aceasta candida. Va multumesc !
0
25-08-2015, ora 08:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu sunt deloc sigur ce este micoza
poate fi cazeum in amigdala
poate fi un chist de retentie amigdaliuan
numia un medic ORL care vede gatul o sa.ti spuna ce ai
Citeste tot ce am scris despre amigdalita cronica cu cazeum
0
25-08-2015, ora 16:30
romari20064
Nu este medic/terapeut
romari20064
Multumesc pt sfat domnule doctor !
0
03-09-2015, ora 17:47
Andreeatrif18
Nu este medic/terapeut
Andreeatrif18
Buna ziua, ma numesc andreea si am aproape 18ani. Cand eram mica am fost operata de amigdalite si nu am mai avut probleme de atunci pana acum cateva zile. Totul a inceput duminica seara adica pe 30.08.2015, am inceput sa fac febra, sa am frisoane, imi curgea nasul si ma durea putin in gat (mi-a dat mama niste patile ptr raceala si gripa, ceai de lamaie si un antibiotic Cefalexin Atb ) luni si marti am avut aceleasi simptome doar ca ma durea gatulul mai tare..creezand ca e o gripa sau ceva de genul acesta. M-am uitat in oglinda si am vazut ca pe partea dreapta mi s-a inflamat si am puroi..am continuat sa iau cefslexin atb(una la 12 ore) si bioparox spray.. aseara nu am dormit deloc din cauza durerii, abia pot sa vorbesc, ma doare rau cand inghit pana si urechea si am asa zisa 'flegma'..de mancat si de baut nu mai spun si parca puroiul s-a extins putin mai mult. Am fost la medicul de familie si mi.a spus ca am amigdalita ceva de genul iar eu sunt operata nu le mai am dar a zis ca poti sa faci chiat daca nu ai, in fine nu prea am incredere in ce mi.a zis, sunt putin panicata de ce am in gat. Acestea sunt pastilele pe care mi le-a dat medicul de fam :Fromilid 500mg, zyrtec10mg (care din cate stiu este ptr alergii ), brufen400mg si sa continui sa ma dau cu bioparox.. va rog ajutati-ma ca nu mai pot suporta senzatia asta. Multumesc
0
04-09-2015, ora 20:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este posibil un Flegmon periamigdalian.. in caz ca a ramas un rest amigdalian
asa ca este obligatoriu consult ORL
posibl sa fie cazul de o incizie
Adaugă un comentariu / răspuns
413 comentarii 1 2 ..... 111213 14 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: