puroi pe amigdale fara febra

08-04-2011
dana pintilie
Nu este medic/terapeut
dana pintilie
Buna ziua,
Baietelul meu de 5 ani se lupta de aprox 1 an cu raceli repetate.In urma unui exudat nazal si faringian am descoperit un stafilococ auriu, am facut aerosol cu antibiotic conform antibiogramei si la repetarea exudatului acesta a iesit negativ.Desi teoretic am scapat de el, simptomele de raceala au reaparut cam o data la 2 -3 saptamani dar le-am pus pe seama sezonului rece.Dar de 2 zile ne-am trezit cu membrane albe pe amigdale...fara nici un alt simptom...febra, rinoree(dar se simte nas infundat cand doarme).doar amigdale rosii, relativ umflate si cu puroiul aferent.Acum asteptam rezultatul exudatului si intre timp, tratam cu bioparox (2pufx2/zi) si albastru de metil(o data/zi), vit c, miere cu propolis..si cam atat.Intrebarea mea este daca amigdalita poate fi de origine virala, chiar daca au aparut acele membrane de puroi, avand in vedere lipsa febrei..sau existenta petelor albicioase (doar pe amigdale) indica originea bacteriana(streptococ/stafilococ) si deci se impune un tratament serios cu antibiotic(intern sau aerosol)?Multumesc anticipat
1 comentarii
0
09-04-2011, ora 00:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
membrana alba, fara febra, poate fi o candidoza.
trebuie sa vada gatul un medic ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.